Dil bölümü için meslek önerisi

zinggcrs

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba, bu sene bölüm seçeceğim 10. sınıfım İngilizce derslerini ve İngilizceyi eğlenceli buluyorum hoşuma gidiyor notlarım da gayet iyi dil bölümünü istiyorum. Dil bölümü ile yapılabilecek meslekler neler bende tam karar verebilmiş değilim bilgisayar başında iş yapmayı çok istiyorum, ileride yazı yazmayı seviyorum bana önerebileceğiniz bir meslek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce öğretmeni ol. Eve gidince kitap çevirisi yap para ile. Veya daha farklı çeviriler. Online ders ver. Haftasonu da özel ders ver. Böylece maaşından daha fazla ek gelirin olabilir. Günde üç beş sayfa kitap yaz. Git bastır. Parayı kırarsın.

İngilizce öğretmeni ol. Eve gidince kitap çevirisi yap para ile. Veya daha farklı çeviriler. Online ders ver. Haftasonu da özel ders ver. Böylece maaşından daha fazla ek gelirin olabilir. Günde üç beş sayfa kitap yaz. Git bastır. Parayı kırarsın.
Öğretmenlik biraz zor geliyor bana çocuklara katlanamıyorum lise öğretmeni olsam ayrı dert yabancı reklam şirketleriyle falan çalışmayı düşünüyorum bunun için yazılım gerekirmi?

Öğretmenlik biraz zor geliyor bana çocuklara katlanamıyorum lise öğretmeni olsam ayrı dert

Evet o konuda kesinlikle çok çok haklısınız ama ben öğretmen olmak istiyorum çünkü kendi öğretmenlerimin çok fazla hatasını görüyorum. Kendi gözümdeki mükemmel öğretmen oalcağım umarım.

Hocam sana şunu söyleyeyim, önceden bende tıpkı senin gibi masa başı (salla başı al maaşı) bir iş istiyordum ama işin içnee girince masa başı işin ne kadar insanı canından bezdiren bir şey olduğunu anladım. Ve eminim ki gelecekte senin seçtiğin bu mesleğin mevcut ekonomi içinde bir yeri olmayacak. Çünkü bugün bile chatGPT 4.T, Call Annie vb. gibi programlarla ingilizce sohbet edilebiliyorsa bundan 4, 5 sene sonrasını dahi düşünemiyorum.

Fakat bunları kesinlikle senin moralini bozmak için söylemiyorum beni yanlış anlama. Hatta ben özellikle bu tür moral bozan bir kapı açmak yerine mevcutları da kapatan toxic insanlardan nefret ederim.

Fakat kendi işimden biliyorum ki artık dünya değişti ve yeni dünya klasik eski kafalı sabah 9 akşam 5 memur, beyaz yaka tayfasından kurtulmaya çalışıyor ve dediğim gibi 5, 10 yıl sonra ileride bizi neler bekliyor açıkçası korkmadan edemiyorum.

Çözüm ise kendi işini bir şekilde kurman. Kendi işini kurmak diyince insanlar genelde işinden istifa et evi arabayı sat git Moda'da kafe aç felan denildiğini zannediyor hayır öyle değil. Asla elindeki, mevcut çalıştığın düzenli işini terk etme. Mezun olunca girebiliyorsan mevcut bir işe hemen gir. Robert Kiyosaki abimizin Zengin Baba Yoksul Baba ve Zengin Baba Finansal IQ'nuzu Yükseltiyor kitaplarını muhakkak oku. Daha sonrasında ise Arz ve Talep dengesinde talebi yüksek arz'ı ise düşük bir açık(bir iş) bulmaya, keşfetmeye çalış. Örnek turist rehberliği kimi zamanlar çok iş yapabiliyor geçen aylarda avrupa liginin maçı İstanbul'daydı mesela eğer İstanbul'da olsaydım ben bile bir iki turist kafalamaya çalışırdım. Örnekler çoğaltıla bilir tabi ama demek istediğimi anladığını varsayıyorum. Her şey için bol şans 👍

Dil Edebiyat bölümleri, yabancı dil öğretmenlikleri, mütercim tercümanlık, dil bölümünden sonra gidebileceğin üniversite bölümleri. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra öğretmen olabilirsin. Dil edebiyat okuyup öğretmen olabilirsin. Öğretmen olduktan sonra benim gibi idareciliğe geçersin ve teknolojiyle daha içli dışlı olursun, projelere ve içerik-materyal üretimlerine eğilirsin.

Aslında işin özü şu; keyif aldığın bir bölümü okurken hayatın akışında geleceğin şekilleniyor. Karşına çıkan fırsatları ne kadar iyi değerlendirdiğinle ilgili bir konu bu. Öğretmenlik okudun diye illa öğretmenlik yapmak, tercümanlık okudun diye illa tercümanlık yapman gerekmiyor.

Bazen şehir seyahatlerinde bazen projelerde, bazen bilgisayar başında farklı kültürlerden, yabancı insanlarla, yabancı kaynaklarla ilgilenmek hoşuna gidebilir. Hem devletin hem de okulun tüm imkanlarını kullanarak keyifle çalışıp hayatını kazanabilirsin.

Dil Edebiyat bölümleri, yabancı dil öğretmenlikleri, mütercim tercümanlık, dil bölümünden sonra gidebileceğin üniversite bölümleri. Bu bölümlerden mezun olduktan sonra öğretmen olabilirsin. Dil edebiyat okuyup öğretmen olabilirsin. Öğretmen olduktan sonra benim gibi idareciliğe geçersin ve teknolojiyle daha içli dışlı olursun, projelere ve içerik-materyal üretimlerine eğilirsin.

Aslında işin özü şu; keyif aldığın bir bölümü okurken hayatın akışında geleceğin şekilleniyor. Karşına çıkan fırsatları ne kadar iyi değerlendirdiğinle ilgili bir konu bu. Öğretmenlik okudun diye illa öğretmenlik yapmak, tercümanlık okudun diye illa tercümanlık yapman gerekmiyor.

Bazen şehir seyahatlerinde bazen projelerde, bazen bilgisayar başında farklı kültürlerden, yabancı insanlarla, yabancı kaynaklarla ilgilenmek hoşuna gidebilir. Hem devletin hem de okulun tüm imkanlarını kullanarak keyifle çalışıp hayatını kazanabilirsin.

Nasıl idareci olunuyor? Parası nasıl? Rahat mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı