Dil bölümü okuyup polis olmak mantıklı mı?

sbg3526

Decapat
Daha fazla  
Merhaba iyi akşamlar, şu anda bir 10. sınıf öğrenicisi olarak 11. sınıf için dil bölümünü seçtim ve ileride polis olmak, eğer polis olamazsam İngilizce öğretmenliği yapmayı düşünüyorum.
Ailemle ters düştüğüm bir nokta var, babam matematiğimin kötü olduğunu ve TYT'ye gireceğimi bildiği için beni dershaneye yazdırmak istiyor. Dershane fiyatlarını gördükten sonra ise "Polis olmak istiyorsan neden dil bölümü seçtin? Polis olduğun gün neden bu kadar masrafa (maddi-manevi) katlandım diyeceksin" dedi. "Herhangi bir sıradan üniversite okumuş biriyle bu kadar zorluğa katlanmış biri polis olursa aranızdaki fark ne olacak?" dedi. "Polis olmak istiyorsan sözel seçip hiçbir masrafa katlanmayabilirdin, dil seçiyorsan dil bölümünden olabileceğin en iyi mesleği (öğretmenlik) ol" diyor. (Ben polisliği daha çok istiyorum, eğer polis olamazsam öğretmenlik yaparım diyorum.)
Sözeli seçmeme sebebim eğer polis olamazsam işsiz kalmak istememem.

Bense gönlümden geçen meslek polisliği yapmak, eğer polis olamazsam İngilizce öğretmenliği okumak istiyorum. Polis olmayı öğretmenlikten daha çok istediğim için İngilizce öğretmenliğini B planına attım.

Sonuç olarak, babam eğer polis olmak istiyorsan zaman fazla geçmeden sözel bölümüne geçiş yap, dil bölümünü okuyacaksan İngilizce öğretmenliği yap diyor, ona göre eğitim hayatını şekillendirelim diyor.
Babam mı yoksa ben mi haklıyım, kendi dediğimi mi yoksa babamın dediğini mi yapmalıyım, dil bölümü okuyup polis olmak mantıklı mıdır?
Yaşı benden büyük olanların tavsiyelerini bekliyorum, iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Kendi isteğinizi yapmanız tabii daha iyidir fakat yolunuzun doğru olmadığını düşünüyorum. Polis olmanın belli başlı şartları var. Tyt'den yeterli puan almak ve fiziksel parkur gibi. Dil ise ağır sorumluluk gerektiren bir iştir. Hem dil öğrenip hem Tyt'ye hazırlanıp hem de parkura hazırlanmak sizi bir çok açıdan yıpratır. O yüzden kendinizi tek bir noktaya odaklamak daha iyi olacaktır. Bu arada naçizane görüşüm, dil öğrenmek ve dil bölümünden mezun olmak size birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Polislik hakikaten çok zor bir meslektir.

Polis olmak öğretmen olmaktan daha kolay. O yüzden polis olamazsam öğretmen olurum gibi düşünme. Polislik şu an için ülkemizde nispeten kolay ulaşabileceğin bir hedef. Çünkü çok fazla alım oluyor.
İngilizce okuyup bir sürü meşakkatli yoldan geçtikten sonra bir de atanmak için emek sarf edeceksin. Atanmazsam olur mu? Dersen bence olmaz. Çünkü bu sefer de özelde çalışmak için ciddi anlamda kendini geliştirmen gerekecek bu da yine emek + para ve zaman demek.

Yeni konular

Geri
Yukarı