Dil bölümü seçenler iş bulabilir mi?

Yer
Gotham
Önceden mütercim tercümanlık ile ilgili konu açmıştım ama cevap gelmemişti. Çok duyuyorum bu dil seçersem bir şey olamam falan. Matematik'ten geçen sene 13 aldım ikincisi 90'dı ama yine de Matematik yapamıyorum. Dil seçtim bu sene. Annem de dedi zaten dil seç diye İngilizcen kötü değil diye söyledi. Dil bölümünün önündeki meslekler nedir? İleri de garantisi var mıdır? Önü açık mıdır? Ve bir de birkaç sorum daha var:

1- Mütercim tercümanlık seçersek sadece tercüman mı oluyoruz?
2- İngilizce öğretmenliği diye bir bölüm vardı sanırım üniversitede. Bunu seçersem sadece öğretmen mi olabiliyorum?
3- Yeminli tercüman nedir?

Dil okuyan ağabey, ablalar bir el atarlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi sosyaller. :)

Son düzenleme:
bu konularda pek bi bilgim yok ama sayısalın yoksa seçebileceğin en iyisi dil, bu konuda kendini geliştirirsen en kötü çevirmen olarak iş bulursun sanırım

Sayısalım az buz var. Ama öyle sayısal, ileri matematik yapamıyorum. Zaten herkesin çoğu problemi bu. Sayısal yapamayıp sayısala gidiyorlar.

Öncelikle lafı dolandırmadan söyleyeyim matematiğin yoksa kesinlikle dil bölümünü bırak. YDT sınavından bir şeyler yapmak için en az 70 nete ihtiyacın var ve TYT'de en az 10-15 matematik neti yapabiliyor olmalısın. Girişken biri değilsen, üniversite bitsin mesleğimi elime alayım diyorsan ingilizce öğretmenliği tek şansın, diğer mesleklerde iş zor bulursun.

Özet: Matematiğin yoksa dilden sınava girme.

Öncelikle lafı dolandırmadan söyleyeyim matematiğin yoksa kesinlikle dil bölümünü bırak. YDT sınavından bir şeyler yapmak için en az 70 nete ihtiyacın var ve TYT'de en az 10-15 matematik neti yapabiliyor olmalısın. Girişken biri değilsen, üniversite bitsin mesleğimi elime alayım diyorsan ingilizce öğretmenliği tek şansın, diğer mesleklerde iş zor bulursun.

Özet: Matematiğin yoksa dilden sınava girme.

Matematik olarak çok fazla değil az buz bir şey yapabiliyorum. Bu yüzden dil seçtim zaten.

Öncelikle mütercim tercümanlık bölmünü seçersen çok yüksek ihtimalle tercüman olursun ama kesin değil biraz sana bağlı. Ama tercüman olmak istemiyorsan o bölüme gitme çok zor fakat formasyon alıp öğretmen olabilirsin satış pazarlama alanında da çalışabilirsin.
İngilizce öğretmenliğide aynı şekilde tercüman olabilirsin satış pazarlama editör gibi bür sürü alternatifin olur.
Yeminli tercüman ise örneğin İngiliz dili ve edebiyatı okuyup notere tercüman belgesi istiyorum tercüman olacağım deyip bir miktar para verip belgeyi alınca da yeminli tercüman oluyorsun.

Geri
Yukarı