Dil Bölümünde Okumak ve İngilizce

Boromir

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, bu yıl lisede yabancı dil bölümündeyim. İlk günden İngilizce öğretmenimi tanıdım ve bana göre biraz sorunlu birine benziyor. İlk günden İngilizce'den soğudum. Hiç gelemem böyle öğretmenlere direkt silerim kafamdan, neyse. Bize DİLKO yayınlarından bir set alacağımızı söyledi ve 1 seneyi bu set ile tamamlayacakmışız. Tamamlayalım eyvallah. O berbat lise topluluklarını bilirsiniz, sınıfım da öyle bir topluluk. Benim istediğim bu bölümde kimseye takılmadan, kimseye ihtiyacım olmadan İngilizcemi geliştirmek. Bu potansiyeli de kendimde görüyorum.
Konuyu açmamın amacına gelecek olursak isteğim bu yollardan geçmiş kişilerden yardımlar, tavsiyeler almak. İngilizcemi geliştirebilmek için önerebileceğiniz herhangi bir site, eğitim kanalı vs. Internet üzerinden çalışmak daha uygun gelir bana. Okulda nasıl çalışabileceğim, evde nasıl çalışabileceğimin hakkında tavsiyeleriniz/fikirleriniz varsa müsait bir vaktinizde bu konunun altına yazarsanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Öğrenmek ile ilgili pek bir şey diyemem ancak film pratiği yapabilirsin.
Filmleri ingilizce altyazılı izleyerek birazda olsa kensini geliştirebilirsin.
Kulak aşinalığıda olmuş olur.
Alakasız oldu gibi ancak elimden gelen bu.

Dostum Youtube'da "İngilizce Konu Anlatımı" adında bir kanal var, tüm konuları sıralı bir şekilde anlatıyor ve video izlemek dışında kaynaklarla nasıl çalışabileceğini gösteriyor, okullardaki yanlış ingilizce eğitimini beğenmediği için kendisi daha güzel yöntemlerle ingilizce öğretiyor, hatta dilediğin taktirde kendi bir kitap çıkarmış "çeviriyle öğren" adında, onu alıp kendini bambaşka seviyelere çıkarabilirsin. Yaşıtlarına göre verdiğin bu mantıklı kararı tebrik ediyorum, bundan 4 yıl sonra çok güzel bir yerde olacağını düşünüyorum. Kafana takılan başka şeyler olursa sorabilirsin.

Öğrenmek ile ilgili pek bir şey diyemem ancak film pratiği yapabilirsin.
Filmleri ingilizce altyazılı izleyerek birazda olsa kensini geliştirebilirsin.
Kulak aşinalığıda olmuş olur.
Alakasız oldu gibi ancak elimden gelen bu.
Estağfurullah önerdiğiniz güzel bir yöntem aslında. İngilizce alt yazılı izlemek Türkçe alt yazılı izlemekten daha yararlı olur bence. Dediğiniz gibi kulak aşinalığı da olur, bu da speakinglerde bir artı sağlayabilir. Teşekkürler.
Dostum Youtube'da "İngilizce Konu Anlatımı" adında bir kanal var, tüm konuları sıralı bir şekilde anlatıyor ve video izlemek dışında kaynaklarla nasıl çalışabileceğini gösteriyor, okullardaki yanlış ingilizce eğitimini beğenmediği için kendisi daha güzel yöntemlerle ingilizce öğretiyor, hatta dilediğin taktirde kendi bir kitap çıkarmış "çeviriyle öğren" adında, onu alıp kendini bambaşka seviyelere çıkarabilirsin. Yaşıtlarına göre verdiğin bu mantıklı kararı tebrik ediyorum, bundan 4 yıl sonra çok güzel bir yerde olacağını düşünüyorum. Kafana takılan başka şeyler olursa sorabilirsin.
Bu kanalı bugünden itibaren izlemeye başlarım çok teşekkür ederim. Okullarda öğretilen İngilizceyi beğenmemesinde haklı. Çeviriyle Öğren kitabına da bakacağım. Ayrıca tebriğiniz için de çok sağ olun, geleceğe dair güzel planlarım var inşallah 🙂

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu adam bir harika dostum.

Ben senin yerinde olsam bu yıldan İngilizcenin yanında TYT çalışmaya başlardım. Sınav sistemimiz bunu gerektiriyor maalesef. İyi bir sıralama istiyorsan iyi bir TYT neti yapman şart. Çok iyi sıralamalar istiyorsan iyi matematik + iyi fen bile gerek diyebilirim.

Bence çalışmanı ikiye böl ve yarısına TYT ekle. Bırak sınıf arkadaşlarını geride bırakmayı, ülkedeki dilcilerin %95'ini geride bırakacağına eminim.

Özetle: Matematik çalış. Yanına biraz da fen ekle. Türkçe ve sosyali de boşlama. Aynı şekilde İngilizce'yi de aynı azim ile devam ettir.

2017 ve 2018'de lisenin 11 ve 12. sınıfındaydım ve tabi dil bölümündeydim. Bu seneki YKS'ye girerek istediğim şehirdeki İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazandım. Maddeler halinde tavsiyeler yazayım.

• Çevrendeki boş beleş insanlara aldırış etme %90'ı üniversiteyi kazanmayacak tipler olduğu için liseden sonra karşılaşmayacaksın.
  • Netlerin düşerse kendini koyverme, bu gözler 30 netten 65 nete çıkan insanları gördü.
  • Çalışmayarak zafer kazanılmaz, 1 saat çalışıp 6 saat oyun oynadıktan sonra neden netlerim yükselmiyor deme.
  • Ağırlık önceliğin; İngilizce>Türkçe>Sosyal>Matematik şeklinde olsun. İngilizceyi yapamazken Matematikten net çıkaramıyorum diye üzülme. Senin önceliğin dil, İngilizceyi halledemezsen diğerlerinin anlamı yok.
  • Sosyal medyadan uzak durmanı öneririm, şahsen hiç sosyal medya kullanmadım, zararlarını hepimiz biliyoruz.
  • Geniş arkadaş gruplarından uzak dur, hele derslerini salan tiplerse büyük ihtimal seni sosyalleşme bahanesiyle derslerinden geri bırakırlar (sosyal hayatını yok et demiyorum, önceliğin ders olsun).
  • DİLKO yayınları güzeldir, ama bazı setleri kolay bazı setleri zor ayrımı iyi yapman lazım.
  • Son olarak 11. sınıfta YKS'ye yönelik bir kursa gitmeni ve altyapını kurmanı, 12. sınıfta denemelere ağırlık vermeni öneririm.

Aklına takılan soru varsa sorabilirsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı