Dil bölümünden sayısala geçmek mantıklı mı?

Meraklı Bilge

Centipat
Daha fazla  
Şu an Lise 2'yim notlarım berbat gerçekten 20 30'lar havada uçuşuyor ama İngilizcem 80 100 falan. Gayet de seviyorum İngilizceyi. Bu yüzden seneye görmek için dil bölümünü seçtim şu anlık bölüm yok lise 2 de. Ama ileride MSÜ ile Hava Harp Okulu'na girmek istiyorum orası da sayısal ile alıyormuş. Bundan dolayı sayısala geçmek istiyorum ama pişman olurum diye korkuyorum matematikte boş kağıt verdim mesela çünkü dersi dinlemedim kitabın kapağını bile açmadım şu ana kadar bir ara çalışmak istedim vazgeçtim falan. Ama ben kendime inanıyorum. Sıkıntı şurada ben elimden geldiğince çalışırım ama sadece çalışmak yeter mi yetenek değil de ne denir bilmiyorum bazı insanlar sayısala daha yatkındır eğer öyle değilsem pişman olmaktan korkuyorum. Tavsiyeniz, öneriniz var mı?
( Konudan bağımsız bilenler yazabilir mi havacılıkla sayısalın ne alakası var?)

Şu an lise 2'yim notlarım berbat gerçekten 20 30'lar havada uçuşuyor ama ingilizcem 80 100 falan. Gayet de seviyorum ingilizceyi. Bu yüzden seneye görmek için dil bölümünü seçtim şu anlık bölüm yok lise 2 de. Ama ileride MSÜ ile Hava Harp Okulu'na girmek istiyorum orası da sayısal ile alıyormuş. Bundan dolayı sayısala geçmek istiyorum ama pişman olurum diye korkuyorum matematikte boş kağıt verdim mesela çünkü dersi dinlemedim kitabın kapağını bile açmadım şu ana kadar bir ara çalışmak istedim vazgeçtim falan. Ama ben kendime inanıyorum. Sıkıntı şurada ben elimden geldiğince çalışırım ama sadece çalışmak yeter mi yetenek değil de ne denir bilmiyorum bazı insanlar sayısala daha yatkındır eğer öyle değilsem pişman olmaktan korkuyorum. Tavsiyeniz, öneriniz var mı?
( Konudan bağımsız bilenler yazabilir mi havacılıkla sayısalın ne alakası var?)

Çalışmak bu işin %90'dır yetenek %10 herkes bu sistemin kötü olduğu ile ilgili ağlar fakat sınav zekiyi değil çalışanı seçer kendine güveniyorsan ve çalışacağına inanıyorsan şansını dene.Ve asla hayallerini gerçekleşmesi zor olduğu için iteleme.

Daha 2 seneden fazla süreniz var çalışmak için düzenli çalışmayla rahatça yaparsınız. Sayısala yatkınlık konusunda yorum yapamam ama herkes her şeyi aynı şekilde kavramayamaz. Belki siz yanlış çalıştığınız için şimdiye kadar başarısız oldunuz hep. Biraz kendinize güvenip sonu gelmeyecek bir yola sağlam bir adım atarak başlamanız gerekiyor.

Fakat gerçekten isteyip istemediğinizi de kendinize bir sorun bence. Sonuçta yapacağınız iş gerçekten severek,kendinizi adayarak yapacağınız bir iş.

Ayrıca dil alanını kesin olarak seçtiğiniz zaman ne yapacağınızı da bilmeniz lazım.

Lise 3, TM'ciyim. Cidden hangi alanda iyiysen o bolumu sec. Alan yok abi TM'de sözelde, dilde deyip sayısala geçen ama sayısala hakim olamayan o kadar çok insan var ki anlatamam. Cogu arkadasim da oyle. Gercekten TM derslerim cok iyi ve ezberimin de kuvvetli olduğundan esit agirlik sectim. Sınavlarıma rahat rahat hazirlandim Matematik haric sozel derslerim 90 ile 100 arasindaydi ama sayisala yatkin olmayip sayisala gecenler tum dönem agladilar. Hangisine yatkinsan ona karar ver.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lise 3, TM'ciyim. Cidden hangi alanda iyiysen o bolumu sec. Alan yok abi TM'de sözelde, dilde deyip sayısala geçen ama sayısala hakim olamayan o kadar çok insan var ki anlatamam. Cogu arkadasim da oyle. Gercekten TM derslerim cok iyi ve ezberimin de kuvvetli olduğundan esit agirlik sectim. Sınavlarıma rahat rahat hazirlandim Matematik haric sozel derslerim 90 ile 100 arasindaydi ama sayisala yatkin olmayip sayisala gecenler tum dönem agladilar. Hangisine yatkinsan ona karar ver.
Ama o bölüm istediğim meslek ile ilgili değil tek yol sayısal işte.

Çalışmak bu işin %90'dır yetenek %10 herkes bu sistemin kötü olduğu ile ilgili ağlar fakat sınav zekiyi değil çalışanı seçer kendine güveniyorsan ve çalışacağına inanıyorsan şansını dene.Ve asla hayallerini gerçekleşmesi zor olduğu için iteleme.
Daha 2 seneden fazla süreniz var çalışmak için düzenli çalışmayla rahatça yaparsınız. Sayısala yatkınlık konusunda yorum yapamam ama herkes her şeyi aynı şekilde kavramayamaz. Belki siz yanlış çalıştığınız için şimdiye kadar başarısız oldunuz hep. Biraz kendinize güvenip sonu gelmeyecek bir yola sağlam bir adım atarak başlamanız gerekiyor.

Fakat gerçekten isteyip istemediğinizi de kendinize bir sorun bence. Sonuçta yapacağınız iş gerçekten severek,kendinizi adayarak yapacağınız bir iş.

Ayrıca dil alanını kesin olarak seçtiğiniz zaman ne yapacağınızı da bilmeniz lazım.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Düşünücem.

Sana futbol tabiriyle Burak Yılmaz gibi geçen bir eğitim tecrübemi anlatıyorum.
Uzun süredir İngilizce istemiştim. Çünkü İngilizceyi diğer derslere kıyasla çok seviyordum. Fen bilimlerinden fizik dersi ve geometri hariç diğer dersleri gayet iyi yapıyordum. Diğer dersleri uğraşsam neden yapamayayım düşüncesiyle 5 sene önce 11. sınıfın başında seçtiğim dil bölümünden sayısala geçtim. Gayet iyi bir şekilde 11. sınıfın ilk dönemini başarı ile tamamladım. Ancak gelen zorunlu hoca değişikliği, baharın gelmesi ile gelen rahatlık ile birlikte bütün düzenim mahvoldu ve matematikte bocalamaya başladım. 12. sınıfta da dil bölümüne geçtim. Neden diye sorma orası çok çetrefilli. Gitmiş olduğum dershaneyi bile bıraktım yani onu söyleyeyim. Kendime ve İngilizce hocamın bana güveniyle geri kalmış olduğum ileri İngilizceyi epeyi toparladım. Ancak YKS'ye girdiğim sene (ayrıyeten AYT ye de girdim) iç açıcı bir puan alamadım YDS'de. Sözel puanım, sayısal ve yabancı dil puanıma kıyasla çok iyi geldi ve alternatif olarak düşündüğüm sinema ve televizyon bölümünü tercih ettim. Pişman mıyım diye sorsan pişman değilim. Bir sene daha bekletmiş olsaydım emin ol İngilizceden gayet iyi bir puan yapardım. Arada bir lisedeki öğretmenlerimin yanına gittiğimde bu olaylar yüzünden okulun örnek öğrencisi olarak anlatıyorlar beni diğer öğrencilere. :D
Yani sana demek istediğim şu, verdiğin kararı emin bir şekilde ver. MSÜ'yü çok istiyorsan da matematiğe kendine emin bir şekilde çalışman gerekiyor. İngilizceyi tercih edersen de sana şu tavsiyeleri vereyim, İngilizce çok nankör bir derstir. 80 - 100 olan notların bir anda 30 - 50 lere düşer ki düşecektir yani, çünkü lise 2 ye kadar görmüş olduğun İngilizce ile ileri İngilizcenin alakası yok. Sayısalı seçtiğinde nasıl bir gayret göstereceksen dil bölümünü seçtiğinde de aynı şekilde gayret göstermen gerekiyor.
Söyleyeceklerim bu kadar. Sonradan kararını benim gibi değiştirirsen ilerleyen senelerde hocalar benim gibi seni de örnek öğrenci olarak gösterir. :D Kararsızlık çok kötü bir şey. Planını yap, gelecekte ne olacağına karar ver ve ona göre pozisyonunu al. İstekli olursan her zaman iş bulursun. Bunu sakın unutma.

Sana futbol tabiriyle Burak yılmaz gibi geçen bir eğitim tecrübemi anlatıyorum.
Uzun süredir İngilizce istemiştim. Çünkü ingilizceyi diğer derslere kıyasla çok seviyordum. Fen bilimlerinden fizik dersi ve geometri hariç diğer dersleri gayet iyi yapıyordum. Diğer dersleri uğraşsam neden yapamayayım düşüncesiyle 5 sene önce 11. sınıfın başında seçtiğim dil bölümünden sayısala geçtim. Gayet iyi bir şekilde 11. sınıfın ilk dönemini başarı ile tamamladım. Ancak gelen zorunlu hoca değişikliği, baharın gelmesi ile gelen rahatlık ile birlikte bütün düzenim mahvoldu ve matematikte bocalamaya başladım. 12. sınıfta da dil bölümüne geçtim. Neden diye sorma orası çok çetrefilli. Gitmiş olduğum dershaneyi bile bıraktım yani onu söyleyeyim. Kendime ve İngilizce hocamın bana güveniyle geri kalmış olduğum ileri ingilizceyi epeyi toparladım. Ancak YKS'ye girdiğim sene (ayrıyeten AYT'ye de girdim) iç açıcı bir puan alamadım YDS'de. Sözel puanım, sayısal ve yabancı dil puanıma kıyasla çok iyi geldi ve alternatif olarak düşündüğüm sinema ve televizyon bölümünü tercih ettim. Pişman mıyım diye sorsan pişman değilim. Bir sene daha bekletmiş olsaydım emin ol ingilizceden gayet iyi bir puan yapardım. Arada bir lisedeki öğretmenlerimin yanına gittiğimde bu olaylar yüzünden okulun örnek öğrencisi olarak anlatıyorlar beni diğer öğrencilere. :D
Yani sana demek istediğim şu, verdiğin kararı emin bir şekilde ver. MSÜ'yü çok istiyorsan da matematiğe kendine emin bir şekilde çalışman gerekiyor. İngilizceyi tercih edersen de sana şu tavsiyeleri vereyim, İngilizce çok nankör bir derstir. 80 - 100 olan notların bir anda 30 - 50'lere düşer ki düşecektir yani, çünkü lise 2'ye kadar görmüş olduğun İngilizce ile ileri ingilizcenin alakası yok. Sayısalı seçtiğinde nasıl bir gayret göstereceksen dil bölümünü seçtiğinde de aynı şekilde gayret göstermen gerekiyor.
Söyleyeceklerim bu kadar. Sonradan kararını benim gibi değiştirirsen ilerleyen senelerde hocalar benim gibi seni de örnek öğrenci olarak gösterir. :D kararsızlık çok kötü bir şey. Planını yap, gelecekte ne olacağına karar ver ve ona göre pozisyonunu al. İstekli olursan her zaman iş bulursun. Bunu sakın unutma.

Henüz kararımı vermedim ama planım şu ikinci sınavlarda çalışıp düzeltmeye çalışacağım bu seneki son sınavlar önümüzdeki sınavlar eğer çalışınca yapabileceğimi görürsem seneye sayısala geçeceğim en kötü tekrar dile geçerim ama en kötü yani.

Geri
Yukarı