Dil bölümüne geçmek mantıklı olur mu?

lYouNeverKnow

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Seneye YKS'ye gireceğim ve şu anda sayısal alanında okumaktayım fakat dile dönüp dönmeme konusunda birkaç tereddütüm var. İyi bir lisede okuyorum. Şimdiye kadarki planım teknoloji, bilgisayar tarzı alanlara ilgim olduğundan ve programlama-kodlama konusunda donanımlı olduğumdan bilgisayar mühendisliği bölümünü okuyup bitirmekti. Fakat yakın çevremden bir kısım bana dil okumayı da değerlendirebileceğim konusunda fikir verdiler ve bu durum birazcık aklımı çeldi. Daha önce dil okumuş ve güncel olarak başarılı bir kariyer sürmekte olan akrabam oldu. Acaba dile dönmek hele ki bu dönemde mantıklı mı? Getirisi (maaş olarak), iş imkanları, yoğunluğu nasıldır? İngilizce seviyem çok iyi durumda C seviyelerinde. (biliyorum artık İngilizce yeterli değil.) İngilizce dışında hangi dilleri öğrenmem bana daha fazla fayda sağlar? Veya Bilgisayar bölümünden devam edip aynı zamanda dile yoğunlaşmam mümkün mü ? Mümkünse bile ne kadar mantıklı ve etkili olur ? Bunlar ve bunlar gibi soruları cevaplayabilir ve eğer bu konuda tecrübeleriniz varsa anlatarak beni aydınlatabilirseniz gerçekten aşırı mutlu olurum. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa sorun yanıtlayayım. Şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim...

Son düzenleme:
Bilgisayardan devam et dili bir şekilde halledersin. Dil sınavına giren kişi sayısı her geçen yıl 2ye katlıyor neredeyse. Ayrıca iş imkanı kısıtlıdır en iyi ihtimalle tercüman olursun ki zaten çok fazla seçenek yok. Keşke bende sayısal yapabilseydim senin gibi.

Arkadaşlar merhaba. Seneye YKS'ye gireceğim ve şu anda sayısal alanında okumaktayım fakat dile dönüp dönmeme konusunda birkaç tereddütüm var. İyi bir lisede okuyorum. Şimdiye kadarki planım teknoloji, bilgisayar tarzı alanlara ilgim olduğundan ve programlama-kodlama konusunda donanımlı olduğumdan bilgisayar mühendisliği bölümünü okuyup bitirmekti. Fakat yakın çevremden bir kısım bana dil okumayı da değerlendirebileceğim konusunda fikir verdiler ve bu durum birazcık aklımı çeldi. Daha önce dil okumuş ve güncel olarak başarılı bir kariyer sürmekte olan akrabam oldu. Acaba dile dönmek hele ki bu dönemde mantıklı mı? Getirisi (maaş olarak), iş imkanları, yoğunluğu nasıldır? İngilizce seviyem çok iyi durumda C seviyelerinde. (biliyorum artık İngilizce yeterli değil.) İngilizce dışında hangi dilleri öğrenmem bana daha fazla fayda sağlar? Veya Bilgisayar bölümünden devam edip aynı zamanda dile yoğunlaşmam mümkün mü ? Mümkünse bile ne kadar mantıklı ve etkili olur ? Bunlar ve bunlar gibi soruları cevaplayabilir ve eğer bu konuda tecrübeleriniz varsa anlatarak beni aydınlatabilirseniz gerçekten aşırı mutlu olurum. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa sorun yanıtlayayım. Şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim...
Hangi okula gidiyorsun?

Hocam öncelikle eğer ki sayısal dersleriniz iyiyse ben önermem kendi sevdiğiniz bölümü okumanızı öneririm. Diliniz C seviyesinde yani baya iyi geçerseniz yds sınavını rahatlıkla yaparsınız. Baya basit bir sınav yani. Şunu da belirtmek isterim çok fazla kişi dile geçiyor ve meslekler kısıtlı. Benim düşüncem sayısalda devam etmeniz.

Hangi okula gidiyorsun?
Ankara'da Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesinde okuyorum. Girdiğim dönem %4lük bir dilimle girmiştim. Şu anda tecrübe ettiğim kadarıyla kesinlikle o dilimi haketmeyen kötü bir okul bence fakat ben kötü dönemine denk gelmişim. Benden önceki dönem gayet başarılıymış.

Hocam öncelikle eğer ki sayısal dersleriniz iyiyse ben önermem kendi sevdiğiniz bölümü okumanızı öneririm. Diliniz C seviyesinde yani bayağı iyi geçerseniz YDS sınavını rahatlıkla yaparsınız. Bayağı basit bir sınav yani. Şunu da belirtmek isterim çok fazla kişi dile geçiyor ve meslekler kısıtlı. Benim düşüncem sayısalda devam etmeniz.

Doğru ancak C seviyesini nasıl ölçtüğü de önemli. Asıl önemli yer ise soru çözmeye alışık olmak, her C seviyesinde olan kişiler çözemez çünkü bir süre sonra artık sorular insanın üzerine doğru geliyor kafa kaldırmıyor.

Ankara'da nermin Mehmet çekiç Anadolu lisesinde okuyorum. Girdiğim dönem %4'lük bir dilimle girmiştim. Şu anda tecrübe ettiğim kadarıyla kesinlikle o dilimi hak etmeyen kötü bir okul bence fakat ben kötü dönemine denk gelmişim. Benden önceki dönem gayet başarılıymış.

Üsttekilerinde dediği gibi bilgisayardan devam et dil bilgisayar için çok önemli bende seneye YKS gireceğim aynı zamanda programlama falan da ilgileniyorum ama şu an programlamayı bıraktım İngilizce öğreniyorum programlama için yine. yani bence sende devam et derslerin iyi ise tabii iyi bir üniversiteye gidebileceksen.

Geri
Yukarı