Dil bölümünün önü açık mı?

Çoğu 4 işlem yapamıyor ama. Hangi açıdan gelişmiş?
Çok yanlış bir düşünce. Her dil sınıfındaki kişileri dilci olarak adlandıramazsınız. Tabii ki matematikten kaçıp gelen var. Onların amacı dilden bir yerlere ulaşmak değil, onlar "Matematik nasıl olsa yok, burada takılayım diplomamı alıp giderim" diye gelenler.

Siz her MF öğrencisinin ya da her TM öğrencisinin 4 işlem yapabildiğine inanıyor musunuz? Öte yandan 4 işlemden örnek vermek ayrı bir trajikomik. Sayısalı mükemmel olmasına rağmen dilden bir şeyler yapmak istediği için dil okuyan kişiler çoğunlukta. Farklarını ortaya koyuyorlar zaten.

Çok yanlış bir düşünce. Her dil sınıfındaki kişileri dilci olarak adlandıramazsınız. Tabii ki matematikten kaçıp gelen var. Onların amacı dilden bir yerlere ulaşmak değil, onların amacı "Matematik nasıl olsa yok, burada takılayım" diye gelenler.

Siz her MF öğrencisinin ya da her TM öğrencisinin 4 işlem yapabildiğine inanıyor musunuz? Öte yandan 4 işlemden örnek vermek ayrı bir trajikomik.
Ben orada düşünce bile sunmadım. Temel konulardan birinde geri olduklarını ve hangi açıdan gelişmiş olduklarını sordum. Dilciler gelişmiş değiller veya hiçbir işe yaramıyorlar gibi bir şey demedim.

Ben orada düşünce bile sunmadım. Temel konulardan birinde geri olduklarını ve hangi açıdan gelişmiş olduklarını sordum. Dilciler gelişmiş değiller veya hiçbir işe yaramıyorlar gibi bir şey demedim.
Genel olarak nerede oturup kalkmasını bilen, sohbetleri daha hoş ve vizyonlu insanların buluştuğu yerdir dil sınıfı. Bu her okulda aynı olacak diye bir şey yok fakat geneli böyledir. Bir kişinin sayısala yatkınlığı yoktur fakat dile gayet yatkındır, olabilir. Matematiği iyi olmadığı için boş beleş takılanı gördüm fakat 4 işlemde de sıkıntı çekeni görmedim.

Günümüzde hala evrenin ortak dili olan İngilizce dilini bilmeyip, biliyorum diye geçinenler var. Bunlara MF okuyanlar, TM okuyanlar, dil okuyanlar bile dahildir. 4 işlemi yapamamak ne kadar ayıpsa bu da o kadar ayıptır.

Genel olarak nerede oturup kalkmasını bilen, sohbetleri daha hoş ve vizyonlu insanların buluştuğu yerdir dil sınıfı. Bu her okulda aynı olacak diye bir şey yok fakat geneli böyledir. Bir kişinin sayısala yatkınlığı yoktur fakat dile gayet yatkındır, olabilir. Matematiği iyi olmadığı için boş beleş takılanı gördüm fakat 4 işlemde de sıkıntı çekeni görmedim.

Günümüzde hala evrenin ortak dili olan İngilizce dilini bilmeyip, biliyorum diye geçinenler var. Bunlara MF okuyanlar, TM okuyanlar, dil okuyanlar bile dahildir. 4 işlemi yapamamak ne kadar ayıpsa bu da o kadar ayıptır.
Eğer gelişmiş yerine medeni dersek sorun çözülecek o zaman.

Eğer gelişmiş yerine medeni dersek sorun çözülecek o zaman.
Şahsen ben oturup kalkmasını bilen insana ve sohbeti muhabbeti hoş ve vizyonlu olan insana gelişmiş insan derim. Çünkü diğerlerine göre farkını ortaya koymayı iyi bilen insandır. Gelişmiş derken işin sadece akademik kısmına bakmamak gerek. Akademik olarak bir sınıfın kalitesini değerlendirmek olmaz, akademik olarak ancak kişiyi değerlendirebiliriz.

Mesela adam MF okuyordur fakat dili gayet iyidir, gayet olabilir. Veya dil okuyordur ama matematiği çok iyidir, olabilir. 2. verdiğim örneğe şahsen ben dilci olarak dil sınıfında zamanında şahit olmuştum. Gelişmiş de diyebilirsiniz, medeni olarak da adlandırabilirsiniz.

• Dil sınıfları her zaman sayısal ve eşit ağırlık sınıflarından daha eğlencelidir.
  • Sınıflar taş çatlasın 15 kişi olduğundan ortam daha rahat ve öğrenime açıktır.
  • Sınıfın çoğu kızlardan oluşur. (Bunu avantaj olarak değerlendirebilirsiniz.)
  • Bazıları dili çok kolay sanıp sayısaldan kaçarak gelmiştir ancak ilk haftadan 12 tane zaman görünce şaşırırlar.
  • 11. sınıf daha çok kelime odaklı olduğundan daha eğlenceli ve rahattır.
  • Sayısal bölümünde çoğunlukla aile baskısı, iş imkanı genişliği ve arkadaşlarının orada olmasından dolayı o bölümleri seçmiş öğrenciler olduğu için öğrenmeye dayalı süreç dile göre daha zayıftır.
  • Okula yabancı öğrenci gelirse dil sınıfına geçer ve onla pratik yapılabilir. (Biz yabancı arkadaşla din tartışması yapıyorduk, çok eğlenceliydi.)
  • Vizyon farkı olayına katılıyorum. Sayısal, eşit ağırlıkçı arkadaşlara laf etmiyorum kesinlikle. Sadece dile eğilimli insanlar daha kafa dengi oluyor bence.
Diline güveniyorsan sayısal seçip hem AYT'ye hem de YDS'ye gir. İyiyse çalışmadan da yaparsın zaten.

YDS değil hocam YDT'ye giriliyor.

Son düzenleme:
Okula yabancı öğrenci gelirse dil sınıfına geçer ve onla pratik yapılabilir. -Biz yabancı arkadaşla din tartışması yapıyorduk, çok eğlenceliydi.)
Bu da bizzat şahit olduğum bir şeydi. Bir arkadaş vardı kendisi 16 yıl Almanya'da okuyup sonradan Türkiye'ye gelen. Bize her gün Almanca kelimeler söyler, cümle kurardı ve sohbeti çok güzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı