Dil nasıl öğrenilir?

İyi akşamlar hocam. Udemy'den hangi dersi önerirsiniz?

Bunu öneririm.

Günlük pratik ödevi vermem gerekirse;

1. öğrendiğin her zamanı içeren metinler yaz, tam olarak aklında ne kadar kalacağını düşünüyorsan o kadar yazabilirsin.
2. günde en az 50 kelime ezberi yapman gerek, ben bu sayıyı 300'e çıkarmıştım. En basitinden odanda bile 15 farklı isimde nesne vardır, bu da sana kalmış.
3. İngilizce hikayeleri sesli şekilde okuyarak aksanını geliştirirsin. Ben günde 10 15 farklı metin okurdum. Anlamasan bile sadece kelimelerin okunuşunu öğrenmen adına oku, zamanla okuduğunu da anlamaya başlayacaksın.
4. Discord'da dil öğrenme kanalları var, bol bol sesli pratik yapmalısın.

İşin en önemli kısmı olan sesli pratik kısmında kesinlikle utancını bir kenara bırak, oraya herkes seninle aynı amaçla geliyor. Ben ilk girdiğimde maymundan farksız bir şekilde konuşuyordum, iki kelimeyi dahi bir araya getiremiyordum. 1 haftada kat edeceğin yolu biri bilsen şaşırırdın.

Yabancı dil hangi dil? Almanca, İngilizce vs.

Hangi dil?

İngilizceden bahsediyorsak öğrenmenin en gerekli yanı pratiktir.

Yok sınavlar, kurslar, sertifikalar, insafsız gibi gramer tekrarları ingilizceyi öğreten kısım değildir.

Cümle yapısı öğrenilir, gramerler öğrenilir, hepsini pekiştirmek adına her gün istisnasız pratik yapılmalı. Ben böyle öğrendim, şu an ana dil seviyesinde İngilizce biliyorum, akıcı bir şekilde Türk aksanından kurtulmuş biri olarak konuşuyorum.

Yaptığım şey ise çok basitti, bir gün kendime İngilizce kursu veren firmalar ve kurslar arıyordum, aldığım fiyatlar cidden abes ve abartıydı, eve gittim, Udemy'den gramer dersleri aldım, tüm gün Discord'dan dil kanallarına girip benim gibi dili öğrenmeye çalışan, pratik yapan insanlarla konuştum dil öğrenmeye olan yatkınlığımın da sayesinde 5 ay gibi kısa bir sürede akıcı bir şekilde İngilizce konuşup anlayabiliyordum.

Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgünüm. Romence öğreniyorum.

Öncelikle merhaba. Kendi başıma yabancı dil öğreniyorum ve kaynak bulamıyorum. Önerebileceğiniz internet siteleri var mıdır?
Size en önemli tavsiyem öğreneceğiniz dile olabildiğince maruz kalmaktır. Bunun için (İngilizce için örnek veriyorum) İngilizce altyazılı İngilizce filmler izleyebilirsiniz. (Not: Bu yöntem için öğreneceğiniz dilin alfabesine hakim olmalısınız, Rusça, Japonca, Arapça vb. öğrenmek istiyorsanız önce bu dillerin alfabesini çalışın.). Devam ettirmesi pek kolay değil ama disiplinli biri iseniz günde en az 1-2 kelime ezberlemeniz ve bunu devamlı yapmanız bile size çok kazanım getirecektir. Ayrıca İngilizcenizi geliştirmek için News in Levels « World News for Students of English gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı