Dil öğrenebilmek için yetenek mi gerekli?

Her iş için biraz yetenek gerekir ki dünyanın en basit işini yapan 10 kişi olsun mutlaka 1 kişi o işi çok daha iyi yapacaktır amma velakin bu öğrenmeye asla engel değil. Oturup çalışacaksınız.

Bence dil öğrenmenin yetenekle pek ilgisi yok, ortalama herkes her dili öğrenebilir. Uzun süre disiplinli çalışma ve sürekli tekrar yapmak öğrenme sürecinde çok fazla önemli, dil öğrenmek kısa bir süreç olmadığı için bizim ülkemizdeki sabırsız çoğunluk öğrenme azmini kaybediyor sonra da yeteneği olmamasını bahane ediyor.

Öğrenme isteği ve çalışma azminin bu süreçteki etkisini kendimde yıllarca gördüm. Ailem daha ilkokula başladığımdan itibaren İngilizce özel ders verdirtti, liseye başlamadan önce Almanca dersleri için özel öğretmen getirdiler, üniversite zamanında Fransızca için de aynısını yaptılar. En son Fransızcayı öğrenmiş olmama rağmen ilkokula başladığımdan itibaren özel olarak öğrettikleri İngilizce kadar iyi düzeyde öğrendim. O kadar yıl Almanca için özel ders aldım, lisede de gördüm ama Almanca öğrenme konusunda azimli olmadığım için A2 seviyesi cümleyi bile zar zor kurabilecek hatta yanlış kuracak kadar rezil durumdayım.

Benim aksime kız kardeşim de İngilizce konusunda çok iyi durumda değil ama Almancası neredeyse anadili olacak kadar iyi.

Son düzenleme:
Bence dil öğrenmenin yetenekle pek ilgisi yok, ortalama herkes her dili öğrenebilir. Uzun süre disiplinli çalışma ve sürekli tekrar yapmak öğrenme sürecinde çok fazla önemli, dil öğrenmek kısa bir süreç olmadığı için bizim ülkemizdeki sabırsız çoğunluk öğrenme azmini kaybediyor sonra da yeteneği olmamasını bahane ediyor.

Öğrenme isteği ve çalışma azminin bu süreçteki etkisini kendimde yıllarca gördüm. Ailem daha ilkokula başladığımdan itibaren İngilizce özel ders verdirtti, liseye başlamadan önce Almanca dersleri için özel öğretmen getirdiler, üniversite zamanında Fransızca için de aynısını yaptılar. En son Fransızca'yı öğrenmiş olmama rağmen ilkokula başladığımdan itibaren özel olarak öğrettikleri İngilizcem kadar iyi düzeyde öğrendim. O kadar yıl Almanca için özel ders aldım, lisede de gördüm ama Almanca öğrenme konusunda azimli olmadığım için A2 seviyesi cümleyi bile zar zor belki kurabilecek kadar rezil durumdayım.

Çoğu kişi de sende yetenek var diyor.
Almanca çok rahat yapabiliyorum ama çevremdekiler dil yapabilenlerde yetenek olduğunu söylüyor (sürekli almanca gibi zor bir dili yapabiliyorum dediğim için ve öğrenmesi en kolay dillerden biri ama zor olarak görülüyor şöyle düşününce zor gibi geldi her fiilin ayrı ayrı çekinlenmesi özellikle düzensiz fiiller saçma sapan sıfat tamlaması artikeller...)dilci arkadaşım bile dil yapabilenlerde yetenek var diyor.

Son düzenleme:
Çevremdekiler dil yapabilenlerde yetenek olduğunu söylüyor.
Kendi azimsizlikleri yüzünden dil öğrenememelerine uydurdukları bahaneden başka bir şey değil. Ben sayısalcıyım, sözel kabiliyetim gayet düşüktür, en basit kelime oyunlarında doğru kelimeyi bile çıkaramam boşluklar varsa, boşluklu gramer sorularında diferansiyel ve termodinamik sorularında bile dökmediğim ter döküyorum. Bunlara rağmen iyi düzeyde 2 yabancı dil öğrenebildiysem ve düzgün öğrenemediğim tek dil yıllarca verilen özel derslere rağmen sevmediğim için üstüne düşmediğim Almancaysa bu konuda fikrim net.

Geri
Yukarı