Dil okuyan biri için günde kaç kelime ezberlemek verimli olur?

Lemmy Kilmister

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar hocalarım ben lise 2'ye gidiyorum dil okumaya karar verdim. Ek olarak dil kursuna gidiyorum. Yavaş yavaş zamanım azaldığı için kelime ezberlemeye başladım. günde kaç kelime ezberlesem verim alırım bilmiyorum. Şu ana kadar günde 30-40 kelime ile gidiyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum? Bir de dil okumak ve öğrenmek isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Son düzenleyen: Moderatör:
İngilizce-İngilizce sözlük kullan. Ezberlemek işine yaramaz. Öğrendiğin kelime ile günlük hayatta kullanabileceğin bir cümle yaz/konuş. Ayrıca günde 30-40 kelime ezberlemek fazla, sadece küçük bir zaman diliminde hatırlarsın o 30-40 kelimeyi. 20-25 kelime maksimum dediğim şekilde öğrenirsen işine yarar.

Merhabalar hocalarım ben lise 2'ye gidiyorum dil okumaya karar verdim. Ek olarak dil kursuna gidiyorum. Yavaş yavaş zamanım azaldığı için kelime ezberlemeye başladım. günde kaç kelime ezberlesem verim alırım bilmiyorum. Şu ana kadar günde 30-40 kelime ile gidiyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum? Bir de dil okumak ve öğrenmek isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
Dostum açıkçası günlük 30-40 kelime ile başlarsan çok çok büyük ihtimalle bir süre sonra tamamen bırakırsın. Henüz daha lise 2'desin, acele etmene gerek yok. Bence günde 10 kelime idealdir fazlasını istikrarlı bir şekilde yapmakta zorlanırsın. Bunun yanında bu video serisi ile gramerini, bu video serisi ile okumanı geliştirirsen çok iyi olacaktır. Kendini fazla zorlama önemli olan istikrarlı olabilmek.

İngilizce-İngilizce sözlük kullan. Ezberlemek işine yaramaz. Öğrendiğin kelime ile günlük hayatta kullanabileceğin bir cümle yaz/konuş. ayrıca günde 30-40 kelime ezberlemek fazla, sadece küçük bir zaman diliminde hatırlarsın o 30-40 kelimeyi. 20-25 kelime maksimum dediğim şekilde öğrenirsen işine yarar.

Dostum açıkçası günlük 30-40 kelime ile başlarsan çok çok büyük ihtimalle bir süre sonra tamamen bırakırsın. Henüz daha lise 2'desin, acele etmene gerek yok. Bence günde 10 kelime idealdir fazlasını istikrarlı bir şekilde yapmakta zorlanırsın. Bunun yanında bu video serisi ile gramerini, bu video serisi ile okumanı geliştirirsen çok iyi olacaktır. Kendini fazla zorlama önemli olan istikrarlı olabilmek.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim önerilerinizi dikkate alacağım.

Videoları izledim bunları çoktan geçtim ama o okuma videosu güzelmiş. Gramer olarak pek bir sorunum yok. Kelime eksiğim var.

Son düzenleme:
Selam,
Öncelikle günlük kelime ezberinden ziyade benim bir taktiğim vardır, her zaman işe yaramıştır. Öncelikle bir kelime seç, o kelimenin sıfat zarf ve fiil halini ve eş anlamlarıyla beraber bir deftere yaz. Sonrasında da o defterden günlük olarak oku ve parçalarda gördüğün kelimeleri de oraya not al. Bunları günlük oku, ezberden kat kat daha faydalı olur. İsim bilmeden de yapılır ama sıfat zarf ve fiil bilmeden yapamazsınız. Kelimenin isim halinden ziyade bu üçüne odaklanın.

Bir de dil okumak ve öğrenmek isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir? @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE
Dizi-filmleri İngilizce altyazı ile izle, İngilizce forumlarda takıl, İngilizce konuşan arkadaşlar edin, internette araştıracağın şeyleri ingilizce araştır ve en önemlisi; BBC gibi sitelerden İngilizce makale oku.

Dil öğrenmeye gerçekten yatkınsan bunlari yaptığın sürece dil becerilerin ilerler.

@the doppler effect bu dediğiniz şeyler sınav adına pek bir işe yaramaz yalnız. Genel İngilizce'yi geliştirir bu sadece. Daha doğrusu şöyle sorayım, YDT sınavı hakkında bir fikrin var mı? Yoksa klasik lafı mı söylüyorsun?

Geri
Yukarı