Dilin boğaza kaçması nedir?

Hayır. Dil içeri doğru katlanıyor. Dili normal pozisyonuna getirmek gerekiyor sadece. Dilinin ucuyla boğazını tıkamaya çalışırsan ne demek istediğimi anlarsın.

Hocam arkaya doğru katladım, şimdi geri gelmiyor. Ne yapmam lazım?(!)
Çok korkutucu bu arada.

İstesem de başıma gelmeyecek olan olaydır. Dilimin çenemle birleştiği kısım önde olduğu için dilim boğazıma yetişmiyor, haliyle boğazıma kaçmıyor. Şunu yazarken bile deniyorum fakat olmuyor. :) Parmağımla itsem bile yetişmiyor. Ama sakın ola siz denemeyin, benim dilimin fizyolojik yapısı engel olduğu için bu kadar rahatım ben, deneyip de kendinizi riske atmayın sakın.

İstesem de başıma gelmeyecek olan olaydır. Dilimin çenemle birleştiği kısım önde olduğu için dilim boğazıma yetişmiyor, haliyle boğazıma kaçmıyor. Şunu yazarken bile deniyorum fakat olmuyor. :) Parmağımla itsem bile yetişmiyor. Ama sakın ola siz denemeyin, benim dilimin fizyolojik yapısı engel olduğu için deniyorum ben, deneyip de kendinizi riske atmayın sakın.
Benim dilimin altında da garip bir bağ olduğundan dilim o kadar gitmiyor. Kusurlar bazen avantaj oluyor.

Normalde dil, dudağa yakın bir şekilde konumlanır. Yani öne doğru.

Ama bazı durumlarda, dil arkaya doğru katlanır ve boğazı tıkar. Bu durumda nefes alamazsın, haliyle beyine yeteri kadar oksijen gitmediği için kısa bir süre bile olsa beyinde kalıcı hasara yol açabilir.

Zaten futbolda, yerde yatan birisinin ilk olarak ağzını açıp dilini kontrol ediyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı