Din ve Yaşam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

1) Cennet, Cehennem işini Allah'tan başkası bilemez. Allah kitapta, ben kullarıma asla zulmedip değilim der. Eğer Afrika'da bir kabile, İslâm'dan habersiz ise Allah onu cezalandırmaz. Toprak sayılır. Ha, Fetret dönemleri oldu. O zamanlarda toprak sayılır. Ceza yada ödül yoktur gibi birşey dedi Cübbeli Ahmet Hoca.

2) İşte, ateistlik bu yüzden saçma geliyor bana. Bu kadar muhteşem evrenin bir yaratıcısı/yaratıcıları olduğu kesin gözle bakıyorum. Ama ateistlere saygı duyarım ama bence saçma. Deizm daha Mantıklı Ateizm'den.

3) İşte bizim milletin en büyük sorunu. Sözüm ona %99'u müslüman (!) bit ülkede yaşıyoruz.

Bak dostum, kaza-kader, bir senaryo değil. Ve biz Allah'ın oyuncağı değiliz. Ben senin eline bir silah versem, ve desem ki bu silahla ya kendini vur yada beni vur. Bu sana kalmış. Ama Allah senin ne yapacağını biliyor. Kader bu. Yani 5 dakikalık erkeklik için adam vurup hapishaneye düşenlerin dediği "Kader kurbanıyız." lafı yanlıştır. Sen o adamı vurmayabilirdin, bacağına sıkarsın, koluna sıkarsın. Ama öldürmeyebilirsin. Ama sen öldürdün. O tetiği kendi iradenle/gözün karardığı için çektin.

Ama kaza ise, Allah'ın yazdığı ve olacak olan, önüne geçilmeyen, önlem alamayacağın bir şey. Mesela Allah, sen hayatta iken annenin/babanın ölümünü görmeni, ve bunun sonunda O'na ihanet edip kafir olup olmayacağının sınavı için annen/baban bir şekilde öldü. İşte bu kaza. Yada Kanser olacaksın.

4 hakkında hiç bilgim yok. Bilgimin olmadığı şeye cevap vermem doğru değil.

Verdiğim örnekler yanlış olabilir. Lütfen, mezhebine göre müftülüğe git ve onlara sor. Sadece onunla da kalma, Sözler Köşkü gibi yerler varsa onlara da sor. Sor ki öğren. Öğren ki kurtul.

Evet, elin çekik gözlüsü nasıl gezegen keşfederim diye araştırırken bizde merak edilen konu budur. Yazdıklarına %100 kanıt verilemeyebilir ama müslüman ülkelerin neden geri kaldığının kanıtı burada mevcut

peki ben size kuran dan bir ayet söylesem bana ne anladığını açıklayabilir misin ?
link vermeyeceğim istediğin meal den bak azhap 50
Bunlar sana hiçbir darlık olmamasi içindir diye biten bir ayetten bahsediyoruz ve başında mehirlerini verdiğin olarak giriyor ayete. Yani tamamen karşılıksız olarak değil ve ayrıca Peygamber'de olsa onunda bir nefsi var o nefse yenik düşmemesi için yapılmış gibi görünüyor ancak net bir cevap veremiyorum çünkü bunun cevabını verebilecek kadar bilgi sahibi değilim üzgünüm.

Ben İslam'a hakim değilim. Kim hakim? Hocalar.

Hoca diyince sizin gibi muhalif ve sığ görüşlüleri olan insanların aklına gelenler belli. Ben 4 mezhep müftüsü Ali Haydar desem bilmezsin. Adamın hayatı kitap okumakla geçmiş.

Ayrıca İslam yoruma dayalı değil, kitaba dayalıdır. Yoruma dayanınca çöl bedevilerinden farkın kalmıyor.

İslam hakkında bilgin varsa konuş. Yoksa sus. Sus ki sıkıntıya girme.

Kur'an tek başına doğru yolu gösteremiyor.

En basitinden, İslam'ın direği olan namazı nasıl kılacağım? Sadece secde etmek var.

Namaz vahiy yoluyla değil, Cebrail'in Hz. Muhammed'e öğretmesiyle geçmiştir.
Yok artık. Cehaletin dijital ortamdaki yansıması sensin galiba!
Beni cehaletiniz ile karşılaştırma. Çünkü benim cehaletim dağları yerinden oynatamaz iken, seninki dağları devirir.

Sen bildiğin hoca söyle. Sığ görüşlü ve solcu Kemalist(!)'lerin bildiği hocalar ile benim kast ettiğim hoca farklı.

Kişi, kendinden bilir işi. Senin hoca diye nitelendirdiğin tiplere ben maymun diyorum. Sen kimlerden bahsettiğimi biliyorsun.

Son düzenleme:
3. Öncülün cevabı şudur : Eğer bizi Allah (c.c) direk kaderiniz zaten belli deyip cennet ve cehenneme gönderseydi insanlar demez miydi daha yaşamadığım bir şeyden cehenneme gitmek haksızlık diye o yüzden dünya yaratıldı ve insanlara irade verildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…