Din ve Yaşam

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Melih ALBAYRAK

Hectopat
Makaleler
1
Kafama takılan soruları sormak istedim.
  1. Din konusu olarak son din olan İslam dini. Şimdi İslam dinine inanmayan insanlar cennete giremez diye biliyoruz yanlışım var ise düzeltin. Örnek olarak dünya üzerinde en ücra bir bölgede yaşayan bir insan doğduğunda anne veya babası ya da orada yaşayan insanların inandıkları genel olan din bu yeni doğmuş çocuğun dini olarak geçer. İstisnalar mevcut mesela yaşı 20’ye ulaşır başka ülkeleri gezer, farklı dinleri görür tanır falan bunlar ayrı bir konu fakat diyelim doğduğu yerden hiç çıkmamış, çıkamamış ilkel bir toplumda doğan bir insan İslam dinini ya da Hristiyanlık gibi dinleri hiç bilmeden doğdu ve öldü diyelim. Peki bu insan cennete mi gider cehenneme mi? Cehenneme gider ise nasıl olacak, cennete gider ise nasıl olacak sizce?

2. Ateist düşünen insanlar. En basitinden Ateistlik çoğu insanın bildiği gibi bir yaratıcının olmamasıdır. Peki bu insanlar hiç düşünmüyor mu koskaca bir evren var içinde dünya var içinde ise ben varım. Peki bu mucizevi bir yaratılışın bir yaratıcısının olmaması hiç garip gelmiyor mu? Şunu eklemek isterim dünyada ne kadar müslüman ya da hristiyan varsa bir o kadar ateist var. En basit örnek olarak bu forum sitesi diyelim. Bu sitenin bir kurucusu var, kurallarını belirleyen var, yöneticisi var. Şu sitenin bir kurucusu var ise nasıl olur da bu koskoca evrenin bir kurucusu olmaz?

3. Tüm müslümanların bildiği üzere imanın şartları var ve bunlardan bir tanesi kadere iman. Her insanın belirli bir kaderi var ise ve bu doğduğunda ya da doğmadan önce yazılıp, belirlenmiş ve bu insan o yazılan kadere göre yaşıyor ise yaşamanın anlamı nedir? Yani kabaca şu özete girer bir farenin labirentin içine bırakılıp çıkışa gitmesi gibi.

4. Bu sorum ise 4 büyük kitap hakkında olacak. Mesela İncil, bu kitapta Hz. İsa son peygamberdir yazmıyor ve yeni bir peygamberin geleceği yazıyor. Aynı şekilde Tevrat ve Zebur. Tüm kitaplarda son peygamber bu diye bir tanım yok ve hepsinde hep bir yenisi gelecek diye bir tabir var. Fakat Kur’an-ı Kerim’de son peygamberin Hz.Muhammed olduğu tabir ediliyor. Şimdi İslam dininin olmadığını varsayalım o yıllara gidip. İnsanlığın elinde İncil varsayalım ve bunu okuyan insanlar demezler mi Hz.İsa son peygamber değil ondan sonrada başka bir peygamber gelecek hatta yeni bir din gelecek (bunu böyle tabir etme sebebim sonuç olarak her peygambere bir din ya da bir kitap verilmedi.) o zaman ben bu dine neden inanayım diye sormaz mı kendine?

Sorularım bu kadar arkadaşlar. Herkese iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Beğen
İfadeler: acv
2. sorudaki denklem gibi bir denklem yok anlayın artık lütfen. Bu aslan 4 ayak üzerinde yürür, fil de öyle, o zaman bütün hayvanlar 4 ayak üzerinde yürür demek gibi. Her sorunun cevabını bilmiyoruz insanoğlu olarak ve böyle olmayan bir denklemden sonuç çıkartıp Allah var demek çok saçma.

1.Soruna cevap olarak; Buna tam net olarak cevap veremesem de İslam'da cihad diye bir tabir vardır. Yani Allahın dinini yaymak için yapılan savaş, Dünyayı İslam sancağında toplamak gibi kullanılır. Bunu yapmamız ve onlara da yaymamız gerekmektedir. Ancak o şu anda bu yapılmadığı ve pek de mümkün olmadığı için o insanlara nasıl davranılacak ve öbür Dünya'da nasıl bir muamele göreceklerini söylemek bana göre biraz zor bunun için derin araştırmalar yapmak gerekmektedir.

2.Soruna cevap olarak; Atesit olsa da bir insanın düşüncesine laf söylemek bizim haddimize değil eğer yanlış olduğunu ve doğru yola girmesini istiyorsan onunla düzgünce konuşmalı ve onu doğru yola davet etmelisin. Onlar Big Bang'den sonra tüm bu olanların bilimsel olarak geliştiğini ve o şekilde devam ettiğini savunuyorlar ancak ben ve benim gibi Müslüman olanlar bu olayların Allah tarafından yapıldığını ve o şekilde devam ettiğini savunuyoruz.

3. Soruna cevap olarak; 2 Çeşit kader türü vardır Izdırari kader, İhtiyari kader. Izdrırari kader önceden yazılmış ve her hangi bir şekilde değiştiremeyeceğimiz kader, İhtiyari kader ise tamamen kendi karar ve çalışmamıza bağlı olarak Allah'ın bizlerin eline bıraktığı kader yani çalışmana ve çabana bağlı olarak İhtiyari kaderini değiştirebilirsin.

4.Soruna cevap olarak; Kuran-ı Kerim'den önce inen kitapları insanlar kendi işlerine geldiği gibi değiştirmiş ve o şekilde kullanmışlardır buda doğal olarak o dinlerin bilir kişilerinin (Papaz,Haham v.s) zengin ve krallardan daha üst seviyelerde kişiler olmasına sebep olmuştur. O dinler bozulduğu için Allah son bir din ve son bir Peygamber olarak İslam'ı ve Hz.Muhammed(S.a.v)'i göndermiş ve Kuran-ı Kerim'i insanların değiştirememesi için bir korumaya almıştır. Yani korumaya aldığı için yeni bir din ve ya Peygamber gelmeyecektir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Böyle bir cümle kurmayın. Müslüman olanlara saygılı olun lütfen.
"Allah/Tanrı yok" veya "Allah/Tanrı var" demek İslam'a ya da herhangi bir dine / öğretiye yapılmış saygısızlık değildir. Müslümanların bunu artık kabullenmesi gerekiyor... Bir karikatür yapıldı diye, bir "Allah yok" dendi diye kıyamet koparılmaz. Bunun için kelle alınmaz, kin güdülmez, birinden nefret edilmez. Sizin mantığınız ile yola çıkmış olsaydık Batı'daki insanları olduğu gibi düşman ilan etmemiz gerekirdi ki edenleriniz de var... Çünkü Batı'daki insanların yaşam tarzları İslam'a uymuyor ve müslüman toplumlar bunu saygısızlık olarak görüyor. Bu ne kadar doğru bir mantık / davranış? Ben çıksam desem ki, Pastafaryanizm'e saygı duyacaksın? Ne yapacaksın, kabul edecek ve bu dine karşı hoşgörülü olacak mısın?

3. Fareyi labirente koyduğun zaman iyi veya kötü yolu seçme hakkı oluyor. Tek değiştiremeyeceğin kader ölümdür. Bunun dışındakiler senin seçeceğin yollara bağlı.
Yani hayatını mutlu mu mutsuz mu yaşayacağın sana bağlı. Kaderin de bir okulu bitirmek var mesela ama kolaylaştırmak, zorlaşması senin elinde

Ayrıca; sadaka vermek, paranın zekatını vermen, amellerin duaların yardımların insanlığında yaptığın iyilikler de kaderini etkileyen durum. Belaların önlenmesi mesela. Demek ki kaderinde bazi olaylar değişebiliyor

1.Soruna cevap olarak; Buna tam net olarak cevap veremesem de İslam'da cihad diye bir tabir vardır. Yani Allahın dinini yaymak için yapılan savaş, Dünyayı İslam sancağında toplamak gibi kullanılır. Bunu yapmamız ve onlara da yaymamız gerekmektedir. Ancak o şu anda bu yapılmadığı ve pek de mümkün olmadığı için o insanlara nasıl davranılacak ve öbür Dünya'da nasıl bir muamele göreceklerini söylemek bana göre biraz zor bunun için derin araştırmalar yapmak gerekmektedir.

2.Soruna cevap olarak; Atesit olsa da bir insanın düşüncesine laf söylemek bizim haddimize değil eğer yanlış olduğunu ve doğru yola girmesini istiyorsan onunla düzgünce konuşmalı ve onu doğru yola davet etmelisin. Onlar Big Bang'den sonra tüm bu olanların bilimsel olarak geliştiğini ve o şekilde devam ettiğini savunuyorlar ancak ben ve benim gibi Müslüman olanlar bu olayların Allah tarafından yapıldığını ve o şekilde devam ettiğini savunuyoruz.

3. Soruna cevap olarak; 2 Çeşit kader türü vardır Izdırari kader, İhtiyari kader. Izdrırari kader önceden yazılmış ve her hangi bir şekilde değiştiremeyeceğimiz kader, İhtiyari kader ise tamamen kendi karar ve çalışmamıza bağlı olarak Allah'ın bizlerin eline bıraktığı kader yani çalışmana ve çabana bağlı olarak İhtiyari kaderini değiştirebilirsin.

4.Soruna cevap olarak; Kuran-ı Kerim'den önce inen kitapları insanlar kendi işlerine geldiği gibi değiştirmiş ve o şekilde kullanmışlardır buda doğal olarak o dinlerin bilir kişilerinin (Papaz,Haham v.s) zengin ve krallardan daha üst seviyelerde kişiler olmasına sebep olmuştur. O dinler bozulduğu için Allah son bir din ve son bir Peygamber olarak İslam'ı ve Hz.Muhammed(S.a.v)'i göndermiş ve Kuran-ı Kerim'i insanların değiştirememesi için bir korumaya almıştır. Yani korumaya aldığı için yeni bir din ve ya Peygamber gelmeyecektir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Ama şöyle bir sonuç çıkmaz mı ? İncil tamamen insanların elinde daha insanlar kitap üzerinde değişim yapmadan önce bir peygamber gelecek diye yazıyormuş. Belki dediğiniz gibi olabilir ama saçma olur mesela diyelim incil 299 sayfa insanlar tuttu oynama yaptı diyelim sonradan 300. Sayfamı gönderiliyor ki yeni bir peygamber daha gelecek yazıyor.
"Allah/Tanrı yok" veya "Allah/Tanrı var" demek İslam'a ya da herhangi bir dine / öğretiye yapılmış saygısızlık değildir. Müslümanların bunu artık kabullenmesi gerekiyor... Bir karikatür yapıldı diye, bir "Allah yok" dendi diye kıyamet koparılmaz. Bunun için kelle alınmaz, kin güdülmez, birinden nefret edilmez. Sizin mantığınız ile yola çıkmış olsaydık Batı'daki insanları olduğu gibi düşman ilan etmemiz gerekirdi ki edenleriniz de var... Çünkü Batı'daki insanların yaşam tarzları İslam'a uymuyor ve müslüman toplumlar bunu saygısızlık olarak görüyor. Bu ne kadar doğru bir mantık / davranış? Ben çıksam desem ki, Pastafaryanizm'e saygı duyacaksın? Ne yapacaksın, kabul edecek ve bu dine karşı hoşgörülü olacak mısın?
Ne kadar batıdaki insanların yaşantısına düşman insan var ise bir o kadar batıda yaşayan insanların bizim topraklarımızda yada müslüman topraklarda yaşayan insanlara düşmanlığı var.

İnsanların özgür iradedeki çelişkiyi düşünmemekte bu kadar ısrar etmesi gerçekten garip. Bu forumda daha önce bir sürü konu açılmıştı bununla ilgili halbuki.

Aha başka bir sorun, üstümdeki bizim batıya olan düşmanlığımızı onların bize olan düşmanlığıyla haklı göstermeye çalışıyor. Özeleştiri yok, yok, yok.

İ) İslam'dan haberi olmayan insan sorumlu olmaz, diyelim ki İslam topraklarından uzak ve kötü tanıtıldı İslam yani İslam onun için bir öcü işte o zaman da sorumlu olmaz diyenler var.
İİ) Evren'de bir düzen, mucize mevcut değil belki mucize bizim kendi varlığımızdır.
İİİ) Kader ise şöyle insana iki seçenek sunulur ve sen onlardan birini seçersin ama inanışa ve olması gerektiği gibi Tanrı zamandan münezzehtir yani Tanrı katında olay olmuş, oluyordur ve bitmiştir bu yüzden insan kendi kaderini seçer ama Tanrı ne seçeceğini bilir.
İİİİ) Hristiyanlıkta bizden sonra peygamber gelecektir yazmaz. Mesih İsa son peygamber kabul edilir ve Kıyamet'te ineceği varsayılır.

@Melih ALBAYRAK
Sorularına bilgim ve düşüncelerim olarak cevap vermem gerekirse;
  1. Bu söylediğin sadece islam dini için geçerli bir durum. Başka dinler veya öğretiler başka şeyler anlatır. Her zaman dediğim gibi bugün müslüman veya hristiyan olan herkes ailesi ve doğup büyüdüğü yer oralar olduğu için bu dinlere mensuptur. Küçük istisnalar senin dediğin gibi vardır. Fakat şu an burada en büyük islam savunucusu Roma'da doğmuş olsaydı en büyük katolik savunucusu olacaktı. Bakın hristiyan bile demiyorum katolik. Bu yüzden islam dışında olanlar cehenneme gidecektir mantığı gelmiş geçmiş en saçma mantıktır. O zaman şunu sorarım ben de: Müslümansın ama tecavüzcüsün gaspçısın, hristiyansın ama yardımseversin ve iyilikler yapmışsın. Hangimiz cennete gideceğiz o zaman? Cennet diye bir yer varsa tabii.
  2. Şimdi bu sitenin kurucusu var demek yanlış olur. Yoktan var etmediler burayı. Xenforo bir yazılım yazdı, Wordpress bir web tabanı kurdu, Technopat da geldi bunları uyum içinde birleştirip bu siteyi kurdu. Hayatın yapı taşı karbon elementidir mesela. Gezegenlerde hayat var mı diye ilk bu element araştırılır. Yaratıcı fikri kadar doğanın bir uyumu fikri ve evrim fikri de bir o kadar geçerlidir. Ateistler (özenti olanlar hariç) evrimin ve doğal seleksiyonun mükemmelliği ve uyumunu savunurlar.
  3. Kader algısı ve kavramı bence en başında yanlış anlatıldı. Şimdi kader var dediler yani olacağın önüne geçemezsin diyorlar. Ayrıca insan kendi iradesi var olarak yaratıldı diyorlar. Şimdi hangisi? Yani ben kendi kararlarımı mı veriyorum yoksa zaten kodlandım yollandım öyle takılıyor muyum buralarda? Kader algısı bir muamma bazıları için bir kaçış yolu bence. Açıklayamadığı şeylere "takdir-i ilahi" diyip geçme yöntemi gibi biraz.
  4. İsa'nın peygamberlik döneminde kim sonuncu kim geldi kim gitti gibi kavramlar yoktu zaten. Son peygamber kavramı islamla ortaya atılınca bu konu açıldı. Şu an son ekran kartı RTX diyen var mı mesela? Ama sen düşünür müsün hiç herhalde son bu olabilir VTX gelemez diye? Bütün ortadoğu ve mesnevi dinlerin temeli aslında aynıdır. Sanki birbirini kopyalayıp dur şunu da şöyle yapalım mantığına eğilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı