Diplomasız bir yerlere gelinir mi?

mertbzkr

Hectopat
Daha fazla  
Oyun tasarımı (oyun yazılımı) konusunda 4 yıldır ilgileniyorum ve o 4 yıl içerisinde 2 yıl yoğun bir şekilde ilgileniyorum. Derslerim aşırı kötü (matematik az bir taşıyabiliyor sadece netlerimi) ve gitmek istediğim bölüm iyi sıralamalar istiyor. En düşük sıralama 400-150 bin olanlar fakat onların da bölüm özel olduğu için üniversite fiyatı fazla, indirim yok ya da az.

Ben buradan sadece bir sorunun cevaplanmasını istiyorum, bu ülkede diploma gerçekten gerekli mi oyun tasarımı için? Ha tabii yine 4 yıl üniversiteye gitmek istiyorum, kendimin isteği ve babamın nazik isteğiyle, dil bölümü gibi, yeni bir dilde ustalaşabilmek için. Korktuğum tek şey yazılım diploması konusu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Milyonda bir adamsan kendisi işini kurup gelebilirsin. Mobil oyun falan yapıp paranı kazanabilirsin ama bunun dışında kurumsal oyun firmalarının neredeyse hepsi üniversitelerin teknopark alanlarında olur ve çalışanlarını üniversite mezunlarından seçer. Lise mezunu birisi olarak o firmalara girmen imkansıza yakın.

Oyun tasarımı (oyun yazılımı) konusunda 4 yıldır ilgileniyorum ve o 4 yıl içerisinde 2 yıl yoğun bir şekilde ilgileniyorum. Derslerim aşırı kötü (matematik az bir taşıyabiliyor sadece netlerimi) ve gitmek istediğim bölüm iyi sıralamalar istiyor. En düşük sıralama 400-150 bin olanlar fakat onların da bölüm özel olduğu için üniversite fiyatı fazla, indirim yok ya da az.

Ben buradan sadece bir sorunun cevaplanmasını istiyorum, bu ülkede diploma gerçekten gerekli mi oyun tasarımı için? Ha tabii yine 4 yıl üniversiteye gitmek istiyorum, kendimin isteği ve babamın nazik isteğiyle, dil bölümü gibi, yeni bir dilde ustalaşabilmek için. Korktuğum tek şey yazılım diploması konusu.
Cumhurbaşkanı bile olabilirsin

Bazı şirketler diploma olmadan ilk görüşmeye bile almıyorlar. Bazıları da tamamen yeteneğe bakıp diplomayı görmezden gelebiliyor. Mümkünse okumak çok önemli.

Ben buradan sadece bir sorunun cevaplanmasını istiyorum, bu ülkede diploma gerçekten gerekli mi oyun tasarımı için?
Oyun geliştirici, oyun tasarımcısı gibi pozisyonlarda çalışmak için genellikle diploma istenmiyor şu an. Tabi bu 5 yıl sonra böyle kalır mı bilemiyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Bazı şirketler diploma olmadan ilk görüşmeye bile almıyorlar. Bazıları da tamamen yeteneğe bakıp diplomayı görmezden gelebiliyor. Mümkünse okumak çok önemli.
Türkiye’de belli bir yere kadar gelebilirsin ama bence bu sektörde yurt dışında çalışmak daha mantıklı onun içinde diploma şart.

Üniversitede indie oyunlar yapmayı düşünüyorum, tabii birkaç arkadaşımı alırım olursa onlarla yaparım bunları. Böylece kendi projelerimi işe girince görebilirler diye düşünüyorum. Ama diploması olmayan kişiyi görüşmeye bile almayan şirketin gerçekten kaliteli bir şirket olacağını zannetmem.

Geri
Yukarı