Direct Drive vs Belt Drive

Swoop38

Decapat
Yer
USS Gerald R. Ford
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
B550 Gaming X V2
Ryzen 5 5600
RX6600 Ekran Kartı
600 PSU
750HDD
500SSD
16 RAM 3200
Meslek
F-16 Fetişçisi
Ben hayatımda DFGT ve G25 kullanmış bir insanım. Simülasyon kafede Thrustmaster'i denedim ama fazla kullanmadım. Kendime güzel bir direksiyon seti almak istiyorum. GT ve Le Mans araçlarını kullanmayı çok sevdiğimden oynayacağım oyunlar genelde Assetto Corsa, Dirt Rally 2.0, Forza, ATS gibi oyunlar oynayacağım. Simrace dünyasında çok amatör bir şekilde giriş yapmak istiyorum fakat hangi seti alacağım konusunda kararsız kaldım. Logitech almayacağım, Gear Drive konusunda zaten nasibimi aldım. Belt Drive'da T300RS bakıyorum ama o da 20 bin TL'lere yaklaşmış. Onu almak yerine biraz daha bekleyip bir Moza R5 mi alsam ya da Fanatec CSI DD 8nm mi alsam? Yani genel anlamda çok kafam karıştı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim önerilere açığım.

Amatör diyorsunuz Direct Drive diyorsunuz abi ben anlamadım :D. T150RS bakabilirsiniz hem çarklı hem de kayış sistem hyibrid yani başlangıç için iyi olabilir.

Ayrıca dd sistem bazı oyunlarda desteklemiyor mesela car X drift bayağı popüler bir oyun ancak destek yok.

Amatör diyorsunuz Direct Drive diyorsunuz abi ben anlamadım :D. T150RS bakabilirsiniz hem çarklı hem de kayış sistem hyibrid yani başlangıç için iyi olabilir.

Ayrıca dd sistem bazı oyunlarda desteklemiyor mesela car X drift bayağı popüler bir oyun ancak destek yok.

Ya GT klasmanına ağırlık vermeyi düşündüğüm için orta seviye Direct Drive'de başlangıç seviye bir direksiyon baktım benim için direksiyon simidinin değişmeside iyi olur o yüzden T300 bakıyorum T248'lerde var onlarda güzel gözüküyor hem de tuş bolluğu var.

Ya GT klasmanına ağırlık vermeyi düşündüğüm için orta seviye Direct Drive'de başlangıç seviye bir direksiyon baktım benim için direksiyon simidinin değişmeside iyi olur o yüzden T300 bakıyorum T248'lerde var onlarda güzel gözüküyor hem de tuş bolluğu var.

Moza R5 base direksiyon ve 2 tane pedal ile 20k TL'ye geliyor T300 base direksiyon 3 pedal ile 16k ya geliyor yanına da Logitech shifter+el freni alırsınız en fazla 20k olur. Dd sistem 30'u bulur gibi duruyor. T248 ise T150 ise aynı sistemde çark ve kayış sistem bunu alacağıma T150RS alırım daha ucuza gelir.

Moza R5 base direksiyon ve 2 tane pedal ile 20k TL'ye geliyor T300 base direksiyon 3 pedal ile 16k ya geliyor yanına da Logitech shifter+el freni alırsınız en fazla 20k olur. Dd sistem 30'u bulur gibi duruyor. T248 ise T150 ise aynı sistemde çark ve kayış sistem bunu alacağıma T150RS alırım daha ucuza gelir.
Teşekkürler değerlendireceğim Hesap yaptım el freni vites moza r5 3. pedal toplam 28🥲 Bine geliyor. Büyük ihtimal T300 yada T150 Düşüneceğim.

3-4 sene önce G29 kullandım ve gram zevk almadım. Keza T300RS'i de deneyimledim ve ses hariç farklı bir şey görmedim. Bu konuda da görebileceğiniz üzere bu hafta içerisinde Moza DD R9, CRP pedal ve FSR direksiyon aldım fakat sigma profilleri sipariş etmediğimden henüz konu açmak istemiyorum. Masaya sabitlemeden test ederken bile dibim düştü. CRP pedalın freni o kadar sert ki basamadım bile. Magnetic shifterlar ve tuş kalitesi muazzam keza ekran da öyle FSR'da. 9nm bana yeterli gelir mi bilmiyorum fakat ufak bir denemede bile aşırı keyif aldım. Ben kesinlikle Direct Drive öneriyorum.

Teşekkürler değerlendireceğim Hesap yaptım el freni vites moza R5 3. pedal toplam 28🥲 Bine geliyor. Büyük ihtimal T300 ya da T150 Düşüneceğim.

T150 almayın T150'de sadece 2 pedal var T150RS de 3 pedal var ayrıca T150, T150 RS ve T248 başlangıç seviyesi için T300 ise ortalama bir seviyede.

Bu arada CSI DD 8nm ve Moza R9 incelemelerine bakarsanız çoğu kişi son dönemde Moza'yı önermeye başladı. Piyasaya hızlı ve sert bir girişi oldu Moza'nın. Ayrıca Ankara'da yaşıyorsanız deneyimleyebileceğiniz bir yer var. Apex Racing'de de Fanatec var yine deneyebilirsiniz. Fakat asıl konu para. Bu üçlü set tek başına bana 55k gibi bir fiyata geldi. Fanatec Clubsport V1.5 vites ve sigma profille rig masrafını da eklersek 80k'yı bulacak gibi duruyor.

3-4 sene önce G29 kullandım ve gram zevk almadım. Keza T300RS'i de deneyimledim ve ses hariç farklı bir şey görmedim. Bu konuda da görebileceğiniz üzere bu hafta içerisinde Moza DD R9, CRP pedal ve FSR direksiyon aldım fakat sigma profilleri sipariş etmediğimden henüz konu açmak istemiyorum. Masaya sabitlemeden test ederken bile dibim düştü. CRP pedalın freni o kadar sert ki basamadım bile. Magnetic shifterlar ve tuş kalitesi muazzam keza ekran da öyle FSR'da. 9nm bana yeterli gelir mi bilmiyorum fakat ufak bir denemede bile aşırı keyif aldım. Ben kesinlikle Direct Drive öneriyorum.

Hocam dd sistem çok güzeldir kalitelidir üst seviyelidir ancak neredeyse 1 araba parasına denk geliyor shifter el freni vb Türkiye'de çok çok pahalı keşke Avrupa'daki gibi ucuz ve kolay erişilebilir olsa da herkes onu tercih etse...

Hocam dd sistem çok güzeldir kalitelidir üst seviyelidir ancak neredeyse 1 araba parasına denk geliyor shifter el freni vb Türkiye'de çok çok pahalı keşke Avrupa'daki gibi ucuz ve kolay erişilebilir olsa da herkes onu tercih etse...
Parasına kesinlikle lafım yok. Maalesef can sıkıyor ama IRacing'e kafa yoracağım ve oturup saatlerce oynayacağım diyorsanız bence para yatırmak gerekiyor. Keza ACC gibi oyunlar da iyi sistemler ve pist bilgisi gerektiriyor.

Geri
Yukarı