Direksiyon Seti Tavsiyesi

Flanqus

Kilopat
Daha fazla  
Uzun zamandır araştırma yapıyordum ve bütçeme uygun iki adet direksiyon seti buldum. Bunlar Thrustmaster T150 Pro ve Logitech G29 + Shifter. İkisi arasında kaldım. Çoğu yerde de Logitech Thrustmaster'ın yanında oyuncaktır yazmışlar. Çok kararsız kaldım. Çoğunlukla ETS 2 gibi Simulator oyunları oynuyorum. Yarış oyunlarıyla hiç aram yok ama belki direksiyon sevmeme neden olabilir. Eğer T150 Pro alırsam vites konusunda sıkıntı yaşayacağım. TH8A model vites çok pahalı ona o kadar para veremem fakat Leo Bodnar adında bir aparat ile Logitech'in Shifter'ını direkt olarak USB'den PC'ye tanıtabiliyormuşuz. Fakat bu aparatda Türkiye'de satılmıyor. Tecrübesi olan veya tecrübeli arkadaşlara sahip dostlarımdan yardım bekliyorum. Lütfen ürünleri kullanmadıysanız herhangi bir firmayı kötülemeyin. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Thrustmaster 150 Pro kullanmadım. G29'u ise bir süre deneyimleme şansım oldu. Vites ile birlikte muhteşem bir deneyim yaşatır. Oyuncaktır diyenlere de kulak asmayın. G29 aldınız diye pişmanlık yaşamazsınız. Yarım yamalak bir şekilde, bütçenizi sarsarak oyun oynamaya çalışmaktan çok daha iyidir G29 tercihi. Tur sayısı olması gerektiği gibi ve FFB özelliği gayet güzel çalışıyor. Biraz sesli olması dışında dezavantajı olduğunu sanmıyorum. Vites ve debriyajı da gayet güzel.

İki model arasında çok bir fark yok bildiğim kadarıyla zamanında ben de araştırmasını yapmıştım. kalite farkını Thrustmaster T300RS’den sonra anlarsınız. Ayrıca vites olmaması büyük eksiklik. Manuel vites hissiyatı çok farklı, güzel bir duygu. Bence Logitech G29 + Shifter alın. 2 yıla yakın G27 kullanıp satmış biri olarak o kadar pişmanım ki anlatamam. Bu arada ben de Dirt Rally için almıştım direksiyon setini ama sonrasında yeni oyunlar keşfediyorsunuz. Hele bir de Assetto Corsa’da tandem drift keyfini bir yaşayın oyunun bağımlısı olursunuz :) Yahu bu konuyu niye açtınız canım direksiyon seti çekiyor :D

Vites almayı düşünmüyorsanız daha çok "Sim Racing" yapacaksanız Thrustmaster daha mantıklı oluyor.

İleride vites alırım daha çok zevk ise derseniz Logitech G29 alınabilir.

Şu video daha iyi fikir verir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Vites almayı düşünmüyorsanız daha çok "Sim Racing" yapacaksanız Thrustmaster daha mantıklı oluyor.

İleride vites alırım daha çok zevk ise derseniz Logitech G29 alınabilir.

Şu video daha iyi fikir verir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzlemediğim video kalmadı çok kararsızım.

İzlemediğim video kalmadı çok kararsızım.
Bence logitech seçin vites cidden büyük bir ihtiyaç sonradan pişman olursunuz. Logitech oyuncak gibi değil kaliteli, G27 kullanmış olmama rağmen söylüyorum. 900 derecede %100 feedback ile o kadar süre drift yaptım direksiyon setimle. Drift, direksiyon setini en çok zorlayan şeydir belki de çok ani hareketler olduğu için ve motorun hızlı bir şekilde direksiyonu döndürmesi gerektiği için. Ona rağmen bana mısın demedi. G29+Shifter tavsiyemdir kesinlikle, vitesten dolayı.

Bence logitech seçin vites cidden büyük bir ihtiyaç sonradan pişman olursunuz. Logitech oyuncak gibi değil kaliteli, G27 kullanmış olmama rağmen söylüyorum. 900 derecede %100 feedback ile o kadar süre drift yaptım direksiyon setimle. Drift, direksiyon setini en çok zorlayan şeydir belki de çok ani hareketler olduğu için ve motorun hızlı bir şekilde direksiyonu döndürmesi gerektiği için. Ona rağmen bana mısın demedi. G29+Shifter tavsiyemdir kesinlikle, vitesten dolayı.
FBB 100 olunca çevirme konusu çok sıkıntı oluyor, direksiyon çok sert oluyormuş. Şuanda en çok istediğim T150 Pro alıp yanına Logitech shifter’ını uydurabilmek anan bunun için de Leo Bodnar adında bi aparat lazımmış direkt olarak USB den bağlıyormuşsun ne yazık ki bu aparat Türkiye’de satılmıyor. Sizce RS232 to USB converter kablosuyla bu shifter’ı PC’ye tanıtabilir miyim? Daha önceden birisi burda konu açmış ve bu kablo ile shifter’ı DFGT nin yanında kullanmış. Bahsettiğim kablo bu;

Usb To Rs232 Çevirici Kablo Rs 232 Uydu Yazılım Güncelleme - n11.com
1586146089836.png

FBB 100 olunca çevirme konusu çok sıkıntı oluyor, direksiyon çok sert oluyormuş. Şuanda en çok istediğim T150 Pro alıp yanına Logitech shifter’ını uydurabilmek anan bunun için de Leo Bodnar adında bi aparat lazımmış direkt olarak USB den bağlıyormuşsun ne yazık ki bu aparat Türkiye’de satılmıyor. Sizce RS232 to USB converter kablosuyla bu shifter’ı PC’ye tanıtabilir miyim? Daha önceden birisi burda konu açmış ve bu kablo ile shifter’ı DFGT nin yanında kullanmış. Bahsettiğim kablo bu;

Usb To Rs232 Çevirici Kablo Rs 232 Uydu Yazılım Güncelleme - n11.comEki Görüntüle 529078
Amaca bağlı FFB mevzusu. normal kullanımda, yarışlarda tır sürerken tabii ki FFB 100 olmuyor. Ben drift’e girdiğim zaman direksiyon ne kadar hızlı dönerse o kadar iyi benim için. Gerçek hayatta driftte sağa doğru drift yapıp yön değiştirip sola doğru yapmaya başladığınız zaman direksiyon kendi kendine ters yöne döner. Bu döndürme işini el ile de yapabilirsiniz ya da direksiyonun motoru kendi yapar. FFB düşük olursa yavaş döneceği için spin atarsınız, drift bozulur. Tam olarak anlatamıyorum gerçi bu durumu. Dediklerim G27 için, G29’un motoru daha iyi zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı