Direksiyon setinin kopan kablosuna USB uç nasıl takılır?

Mustafa Gökter

Centipat
Daha fazla  
Direksiyon setimin ucu normalde USB çıkışlıydı fakat ucu koptu. Daha sonra başka bir USB ile birleştirip ek yapmaya çalıştığımda bu kablonun 5 çıkışlı fakat normal USB kablonun 4 çıkışlı olduğunu gördüm. Nasıl bir yol izleyebilirim?

Dosya Ekleri

• 371541298_692663495947280_262445645757624052_n.jpg
    371541298_692663495947280_262445645757624052_n.jpg
    17,2 KB · Görüntüleme: 462
Direksiyon setimin ucu normalde USB çıkışlıydı fakat ucu koptu. Daha sonra başka bir USB ile birleştirip ek yapmaya çalıştığımda bu kablonun 5 çıkışlı fakat normal USB kablonun 4 çıkışlı olduğunu gördüm. Nasıl bir yol izleyebilirim?
Sarı renkli kabloyu bağlama. Öyle bir dene bakalım.

Parçayı söküp uçların hangileri nereye bağlı olduğunu görmek en iyi çözüm olacaktır. Yeni kablo ile değiştirmen daha sağlıklı olur.

Sarı olan büyük ihtimalle USB soketinin metaline bağlıydı. Kırmızı siyah güç pinleri, beyaz ve yeşil data pinleri. Genelde standart olur bunlar internetten hangisinin hangi pine denk geleceğini bulabilirsiniz.

Yalnız dikkatli ol ters bağlamak bazen geri dönülemez arızalara neden olabilir, özellikle pozitif negatif kutuplara dikkat et.

Merhaba dostum.
Öncelikle geçmiş olsun. Nasıl böyle oldu merak ettim.
Kabloları bağlarken bakır kısımlar temas etmesin.
Kalıcı hasar yaratabilir. Bilgisayar ve çevre ekipmanları tamir işi yapan bir yerler varsa oralara başvur.

En sağlıklısı kabloyu buradan ek yapmak değil, kasadan değiştirmektir.

Fark etmiyor ki, şu an o kabloların hangisi USB soketinin hangi pinine gelecek kesin belli değil. Yeni kablo takarken de aynı durum olacak.

Kabloya ek yapmayı beceremez diye düşünüyorsanız bilemem, onu yapamayan adam bu işe hiç bulaşmazdı herhalde. Kabloları birer birer lehimleyip makaronla izole edecek.

Sarı kablo shield olabilir usb nin metal kısmına bağlanıyordur yada usb 3.1 olabilir ama kabloyu leğimlemeni tavsiye etmem yeni usb kablo alıp bağla

Kırmızı +5v, siyah gnd.
Yeşil ve beyaz data uçları.
Kırmızı ve siyahı doğru yere bağlamaya dikkat et. Yeşil ve beyazı ters bağlasan bile sisteme zararı olmaz. Ters bağladığında çalışmaz, USB aygıtı tanınmadı hatası verir.
Bu durumda yeşille beyazı yer değiştirirsen çalışacaktır.

Dosya Ekleri

• images.jpeg
    images.jpeg
    46,2 KB · Görüntüleme: 141

Yeni konular

Geri
Yukarı