Direksiyon sınavını bir türlü geçememek

Rubik's Cube

Hectopat
Garip bir durum ama direksiyon sınavını biraz da kontrol edemediğim heyecan ve stresten, ellerimin ayaklarımın titremesinden ve gözlerimin kararmasından dolayı bir türlü geçemiyorum. Bugün ikinci sınavıma girdim ve yine geçemedim.

Normalde de çok acemiyim ama derslerde en azından iyi kötü sürebiliyorum, bazen neredeyse hiç hata yapmadan sürüyorum. Ama sınav olduğunda sınav yaklaştıkça kalbime bir çarpıntı giriyor ve bu nedenle araç hakimiyetini sağlayamıyorum ve daha sınav başlarken bazen öndeki araca çarpar gibi olduğum için komisyonun frene basmasıyla sınav başlar başlamaz bitiyor. Bu durum biraz psikolojimi bozdu ve tekrar deneyip denememek konusunda çok kararsız kaldım.

Bu arada kursa manuel ehliyet olarak kayıt olmuştum ve derslerde genel olarak yapabilsem de biraz zorlanıyorum, ama 4 sınav hakkım da yanmadan bunu otomatik ehliyete çeviremiyorum. Acaba sonraki iki sınava da girmeyip tüm haklarım yanınca otomatik ehliyete mi geçsem yoksa yine iki sınava da girip geçemeyince mi otomatik ehliyete geçsem çok kararsız kaldım. Ayrıca kendime güvenim çok azaldığı için bu işten tamamen mi vazgeçsem diye de düşünüyorum, çünkü milyonlarca kişinin alabildiği ehliyeti alabilmek için bu denli zorlanmam kendime güvenimin çok ciddi derecede azalmasına ve psikolojimin de bozulmasına sebep oldu.

Ayrıca bu kadar heyecanlanmamın sebebi muhtemelen derslerde sürebilmeme rağmen çok iyi olmamam, çok iyi bilsem heyecanlanmam muhtemelen, ancak heyecan derste yapabildiklerime kıyasla da çok daha kötü yapmama sebep olup işi daha da kötüleştiriyor. Acaba heyecanımı nasıl daha iyi kontrol edebileceğim konusunda psikolojik destek mi alsam diye de düşünüyorum. Daha önce hiç sürücülük deneyimim olmadı, sadece kursta şimdiye kadar 3 özel ders dahil 19 ders aldım, bu da sanırım çok iyi olmam için hala yeterli olmadı. Bu da sonuçta okul dersi gibi tek başıma saatlerce çalışıp sonunda mutlaka geçilecek bir şey değil, bir hoca tarafından çalıştırılmadığım sürece maalesef tek başıma çalışamıyorum.

Genel olarak önerilerinizi bekliyorum, ama bu konuda bu kadar zorlanmak benim gerçekten psikolojimi bozdu. Ayrıca bu sınavda şimdiye kadar üniversiteye giriş sınavı gibi önemli sınavlarda bile yapmadığım kadar heyecan yapmam ve bunun da elimin ayağımın birbirine girmesiyle sonuçlanması da çok anlamsız gelse de sorun olmaya devam ediyor.

Herkes araba kullanacak diye bir kural yok. İyi olmadığını düşünüyorsan ki sen de belirtmişsin zaten, kullanmak zorunda değilsin. Umarım herkes bir gün kendinin farkına varır, bazı şeyleri zorlamaz ve en azından trafikteki sorunların artmaması için bir iyilik yapmış olur. Trafikte bu kadar saçma şeyin yaşanması tesadüf olamaz çünkü.

Ben sadece 8 ders alıp ilk denemede geçmiştim. Senin durumun dediğin gibi sürememen değil heyecandan her şeyi unutman. Biliyorsun ama sınavda yapamadığın için bilmiyormuşsun gibine gelip iyice karamsar oluyorsun. Ben direksiyon sınavında bilerek biraz daha yavaş gidiyordum. Önemli olan panik yapmamak ve temel şeyleri uygulamak. Tek gerildiğim yer parklar olmuştu o da taktikleri ezberleyip aynısını uygulayınca kolaydı. Acele etmeyin süreniz olduğu sürece isterseniz 2 dakika park alanında falan durup ne yapacağınızı tekrar kafanızdan geçirebilirsiniz. Bir diğer önemli şey ise heyecanı komisyon üyelerine farkettirmemen. Normal yaşantında nasılsan öyle gibi davran.

"Ayrıca bu kadar heyecanlanmamın sebebi muhtemelen derslerde sürebilmeme rağmen çok iyi olmamam, çok iyi bilsem heyecanlanmam muhtemelen" 19 ders aldıysan hadi 2 saate yuvarlasak 38 saat eder. Hayatın hangi alanında bir şeye 38 saat harcayıp o şeyi tamamen kavrayabiliyoruz ki? Heyecanını atsan geçersin.

Herkes araba kullanacak diye bir kural yok. İyi olmadığını düşünüyorsan ki sen de belirtmişsin zaten, kullanmak zorunda değilsin. Umarım herkes bir gün kendinin farkına varır, bazı şeyleri zorlamaz ve en azından trafikteki sorunların artmaması için bir iyilik yapmış olur. Trafikte bu kadar saçma şeyin yaşanması tesadüf olamaz çünkü.

Doğrusu şu an çok acemiyim, muhtemelen çok iyi bilsem heyecan yapmam ama çok acemi olunca ve seni değerlendiren biri olunca heyecan kontrolden çıkıp derste sürdüğümden on kat daha kötü sürüyorum.

Ben sadece 8 ders alıp ilk denemede geçmiştim. Senin durumun dediğin gibi sürememen değil heyecandan her şeyi unutman. Biliyorsun ama sınavda yapamadığın için bilmiyormuşsun gibine gelip iyice karamsar oluyorsun. Ben direksiyon sınavında bilerek biraz daha yavaş gidiyordum. Önemli olan panik yapmamak ve temel şeyleri uygulamak. Tek gerildiğim yer parklar olmuştu o da taktikleri ezberleyip aynısını uygulayınca kolaydı. Acele etmeyin süreniz olduğu sürece isterseniz 2 dakika park alanında falan durup ne yapacağınızı tekrar kafanızdan geçirebilirsiniz. Bir diğer önemli şey ise heyecanı komisyon üyelerine farkettirmemen. Normal yaşantında nasılsan öyle gibi davran.

"Ayrıca bu kadar heyecanlanmamın sebebi muhtemelen derslerde sürebilmeme rağmen çok iyi olmamam, çok iyi bilsem heyecanlanmam muhtemelen" 19 ders aldıysan hadi 2 saate yuvarlasak 38 saat eder. Hayatın hangi alanında bir şeye 38 saat harcayıp o şeyi tamamen kavrayabiliyoruz ki? Heyecanını atsan geçersin.

19 ders aldım, her ders 50 dakika ve bu da yaklaşık 15-16 saat ediyor. Çok acemi olmam maalesef çok heyecanlanmama sebep oluyor, bu yüzden belki kurstaki gibi sürebilsem çok iyi olmama rağmen geçebileceğim sınavı bir türlü geçemiyorum ve ilk derslerde bile yapmadığım hataları yapıyorum. Bana bu heyecanı atmanın yolu daha fazla çalışıp acemiliği atmak gibi geliyor, ama onun için de okul dersi gibi tek başıma çalışma imkanım olmadığı için yeterince imkan bulamıyorum.

Bu tarz sınavlarda herkes heyecanlanır ama heyecanını kontrol edebilen, yanındaki komisyon üyesini görmezden gelerek yaptığı işe odaklanan kişiler başarır genelde. Dediğin gibi ders alırken de heyecanlanıyorsan ve 15 saat derse rağmen hala basit hatalar yapıyorsan tam öğrenememen de seni hatayı sürükler.

2 kere kalmışsın, hangi hataları yapıp kaldın mesela? Sinyal vermeyi unuttuysan bir dahaki sınavda her direksiyon hamlesi yapacağında aklına sinyal kolu gelmeli. İstop ettirdiysen debriyaj, gaz pedallarının mantığını daha iyi kavrayarak girmelisin. Çoğu kişinin yapabildiği şeyi yapamaman yüzün de psikolojin bozulmuş, bu da sana sınavda hata yaptırır. Her kaldığında ders çıkartıp sonraki sınavda hatalarını düzeltirsen zaten otomatikman iyi sürmüş olacaksın.

Bu tarz sınavlarda herkes heyecanlanır ama heyecanını kontrol edebilen, yanındaki komisyon üyesini görmezden gelerek yaptığı işe odaklanan kişiler başarır genelde. Dediğin gibi ders alırken de heyecanlanıyorsan ve 15 saat derse rağmen hala basit hatalar yapıyorsan tam öğrenememen de seni hatayı sürükler.

2 kere kalmışsın, hangi hataları yapıp kaldın mesela? Sinyal vermeyi unuttuysan bir dahaki sınavda her direksiyon hamlesi yapacağında aklına sinyal kolu gelmeli. İstop ettirdiysen debriyaj, gaz pedallarının mantığını daha iyi kavrayarak girmelisin. Çoğu kişinin yapabildiği şeyi yapamaman yüzün de psikolojin bozulmuş, bu da sana sınavda hata yaptırır. Her kaldığında ders çıkartıp sonraki sınavda hatalarını düzeltirsen zaten otomatikman iyi sürmüş olacaksın.

Derste yapmamama rağmen sınavda direksiyon hakimiyetim çok düşük oluyor. İlk sınavda daha sınav başlar başlamaz direksiyonu geç kırdığım için öndeki araca çarpar gibi oldum. İkisinde de hoca fren yaptı ama ilk hoca daha toleranslıydı ve sınavı devam ettirdi ama sınavı yokuş kalkışta istop ettirince sonlandırdı.

Sürekli özel olarak buna çalıştım öndeki araca çarpmamak için ancak nasıl olduysa ikinci sınavda da aynı hatayı yaptım, bu komisyon ilki kadar toleranslı değildi ve yine o fren yaptı ve sınavı anında sonlandırdı.

Derslerde bu tarz hata hiç yapmadım, ilk derslerde bile hiç kaza yapacak bir durum olmadı. Böyle bir sınava neden bu denli bir heyecan yaptığım da çok mantıksız geliyor, özel olarak yapmamak için defalarca çalıştığım hatayı neden tekrar yaptığım da ayrı bir mantıksız geliyor.

aynen hortlatıyor gibiyim ama 3. deneyişim ve yine kaldım. ya yollarda dubalar kopmuş yani milletin olan olmayan bi tarafında değil dubalar. ama biz biraz değince hemen bırakılıyoruz. Yok böyle bir şey ya. Kim zaten tek hamlede park edebiliyor ki gerçeklikte? doğru düşünelim lütfen. tek veya sınırlı hamlede dubaya değdik diye zincirleme ölüm kazasına yol açmıyoruz. kır puanımı kardeşim. ne diye bırakırsın? Gerçekte 2 hakkım yok ki istediğim kdr ileri geri sağ sol yaparım. sürüyor muyum? evet. Trafiği tehlikeye sokacak bir hatam var mı? yok. Direksiyon gaz pedal kontrolüm harika. Ama neymiş beyefendi dubalara iyi yanaşamadık haliyle mükemmel park edemedik diye bırak. Mentalitenizi batırayım.

aynen hortlatıyor gibiyim ama 3. deneyişim ve yine kaldım. ya yollarda dubalar kopmuş yani milletin olan olmayan bi tarafında değil dubalar. ama biz biraz değince hemen bırakılıyoruz. Yok böyle bir şey ya. Kim zaten tek hamlede park edebiliyor ki gerçeklikte? doğru düşünelim lütfen. tek veya sınırlı hamlede dubaya değdik diye zincirleme ölüm kazasına yol açmıyoruz. kır puanımı kardeşim. ne diye bırakırsın? Gerçekte 2 hakkım yok ki istediğim kdr ileri geri sağ sol yaparım. sürüyor muyum? evet. Trafiği tehlikeye sokacak bir hatam var mı? yok. Direksiyon gaz pedal kontrolüm harika. Ama neymiş beyefendi dubalara iyi yanaşamadık haliyle mükemmel park edemedik diye bırak. Mentalitenizi batırayım.
Ben bol bol dubalar ile pratik yapmıştım zaten babam sağ olsun 15 yaşından beri düz vites araba kullandırıyor. 6 ders alıp ardından direk sınava girdim geçtim. Bol bol pratik anlayacağın.

Geri
Yukarı