Direksiyon sınavını geçtikten sonra ehliyet sertifikası verilmedi

schopenuidas

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12700H
Bellek: 16GB
Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3060
Monitör: FHD 144Hz IPS
"Öncelikle bir sürücü belgesine sahip olabilmeniz için teorik sınav ve direksiyon sınavında başarılı olmanız şarttır. Sınavlarda başarılı olmanız durumunda sürücü kursunuz tarafından size 2 yıl geçerli olacak olan ehliyet sertifikası verilecektir."

Yazıyor internette fakat ben ilk direksiyon sınavımda geçtim, aradım sürücü kursunu biz size bir şey vermeyeceğiz harcı yatırıp alabilirsiniz biz dosyalarınızı yolladık gibi bir şey demişti. Buraya gelmenize gerek yok gibisinden. Böyle bir şey var mı yoksa ben mi yanlış anladım? İllaki gidip sertifika almamız gerekiyor mu?

Bir de ehliyet harcını ne kadar zamanda yatırmalıyız, sınavı geçtikten sonra 2 yıl diyorlar.

Hemen yatır, her gün zam geliyor. Ehliyetini ilk 2 yıl stajyer olarak kullanacaksın, 2 yıl içinde hata puanların fazla değilse ehliyetin onanır normal şekilde kullanırsın. Kurstan verecekleri takdir belgesi gibi kıytırık bir kuşe kağıttı.

Ben harcı 1-1.5 yıl sonra yatırmıştım sorun olmadı süre limiti ne kadar bilgim de yok ancak kurs 15 gün araç sürebilmeniz için kağıt veriyordu. 2 yıl geçerli sertifika olduğunu sanmıyorum.

"Öncelikle bir sürücü belgesine sahip olabilmeniz için teorik sınav ve direksiyon sınavında başarılı olmanız şarttır. Sınavlarda başarılı olmanız durumunda sürücü kursunuz tarafından size 2 yıl geçerli olacak olan ehliyet sertifikası verilecektir."

Yazıyor internette fakat ben ilk direksiyon sınavımda geçtim, aradım sürücü kursunu biz size bir şey vermeyeceğiz harcı yatırıp alabilirsiniz biz dosyalarınızı yolladık gibi bir şey demişti. Buraya gelmenize gerek yok gibisinden. Böyle bir şey var mı yoksa ben mi yanlış anladım? İllaki gidip sertifika almamız gerekiyor mu?

Bir de ehliyet harcını ne kadar zamanda yatırmalıyız, sınavı geçtikten sonra 2 yıl diyorlar.
Ehliyet sertifikası 2 yıl geçerli olduğu için harcıda 2 yıl içinde yatırmanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla ehliyet sertifika işlerini sürücü kursları halledip size haber ediyor. Harçları yatırdıktan sonra nüfus müdürlüğünden randevu alıp, ehliyeti çıkarma işlemlerine başlıyorsunuz. Nüfus müdürlüğü size belli bir süreliğine araç kullanmak için ehliyet yerine geçerli belge veriyor. Ehliyet sertifikası ehliyeti çıkarmak için gereklidir ve ehliyet sertifikasıyla araç kullanılmaz.

O sertifikayı MEB yolluyor, kağıt parçasından fazlası değil. Bu sertifika ile araç süremiyorsun.

Şimdi yapman gereken tek şey harç ücretini yatırıp ehliyet başvurunu yapmak, ehliyet başvurunu yaparken "geçici sürücü belgesi" verecekler.

O sertifikayı MEB yolluyor, kağıt parçasından fazlası değil. Bu sertifika ile araç süremiyorsun.

Şimdi yapman gereken tek şey harç ücretini yatırıp ehliyet başvurunu yapmak, ehliyet başvurunu yaparken "geçici sürücü belgesi" verecekler.
Anladım zaten bu sertifikayla araç süremediğimi de ben gidip almıyorum sertifikayı değil mi? Kendileri halletmişlerdir zaten 1 ay oldu. Ben şimdi harç ücretini yatıracağım. Peki bu harç ücretinin yanında ekstra şeyler vardı 100 200 liralık onları nasıl halledeceğim?

Anladım zaten bu sertifikayla araç süremediğimi de ben gidip almıyorum sertifikayı değil mi? Kendileri halletmişlerdir zaten 1 ay oldu.
Sertifika dosyanın içinde vardır herhalde.
Ben şimdi harç ücretini yatıracağım. Peki bu harç ücretinin yanında ekstra şeyler vardı 100 200 liralık onları nasıl halledeceğim?
Harç ücretine onlar dahil.
Harç ücretini öde, il nüfus müdürlüğüne randevunu al ve dosyanla beraber git. Oraya gidince de sıra almayı ihmal etme.

Sınavı geçtikten sonra sürücü kursuna gidiyorsun, sana gerekli belgeleri veriyorlar, onlarla nüfus müdürlüğüne gidiyorsun. Orada işlemler tamamlanınca sana bir A4 kağıt halinde geçici belge veriyorlar, bununla ataba sürebiliyorsun. Daha sonra kart evine PTT ile geliyor.

Sınavı geçtikten sonra sürücü kursuna gidiyorsun, sana gerekli belgeleri veriyorlar, onlarla nüfus müdürlüğüne gidiyorsun. Orada işlemler tamamlanınca sana bir A4 kağıt halinde geçici belge veriyorlar, bununla ataba sürebiliyorsun. Daha sonra kart evine PTT ile geliyor.
Hocam işte sınavı geçtikten sonar sürücü kursunu aradım gelmene gerek yok dediler de onu soruyorum

Geri
Yukarı