Diş apsesi

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. 4 gündür öndeki iki dişim çok fena ağrıdı yataktan çıkamadım. Şu anda ağrı geçti ama şişlik var burnumda ve dudaklarımda hissediyorum şişliği. Sanırım iltihap toplandı. Bu iltihapın kuruması kaç gün sürer? Antibiyotik kullanmama gerek var mı? Sadece ağrı kesici ile atlatmam mümkün mü? İltihap olurda akarsa ve yutarsam sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
İvedilikle diş hekimine başvurun. Bildiğim kadarıyla antibiyotiksiz tedavi yok. Abse kendi kendine patlayıp bir yerlere boşalırsa daha büyük sıkıntılar doğurabilir.

Abse tanısı da kesin değil bu arada, muayene olmalısınız.

Merhaba. 4 gündür öndeki iki dişim çok fena ağrıdı yataktan çıkamadım. Şu anda ağrı geçti ama şişlik var burnumda ve dudaklarımda hissediyorum şişliği. Sanırım iltihap toplandı. Bu iltihapın kuruması kaç gün sürer? Antibiyotik kullanmama gerek var mı? Sadece ağrı kesici ile atlatmam mümkün mü? İltihap olurda akarsa ve yutarsam sorun olur mu?
Sivilcelerdeki iltihap şeklinde değil kan olarak birikir orada.
Dişçiyle konuşma şansın varsa önden durumu anlat, doktor 5-7 gün gibi kullanılan antibiyotik reçete eder. Ya da ilk gittiğinde reçete verir, 1 hafta sonra tekrar gidersin.
Antibiyotiği bitirince şiş geçer, çünkü şiş haldeyken dişetlerin kanama yapar, önce şişen yerin düzelmesi gereklidir.

Her tür kırık, ezilme ve böyle diş apsesinde beklemek tehlikelidir. Kendi başına iyileşmesi zordur, mecbur antibiyotik kullanacaksın. Kullanmayıp bekledikçe ağrı artar, başka sorunlar oluşturmasın.

Bugün hastaneye gittim ama dişciyi kaçırdık saat 15:00'da mesaisi bitiyormuş. Bende acil servisteki doktora göründüm. Dişimde apse veya iltihap olmadığını söyledi. Oysa ben burnumda bir şişlik olduğunu hissediyorum. Hafif bir antibiyotik yazamaz mısınız diye sordum ama dişciye görünün o karar versin dedi. Sanırım her apse veya iltihaba da antibiyotik yazılmıyormuş.

Bugün hastaneye gittim ama dişciyi kaçırdık saat 15:00'da mesaisi bitiyormuş. Bende acil servisteki doktora göründüm. Dişimde apse veya iltihap olmadığını söyledi. Oysa ben burnumda bir şişlik olduğunu hissediyorum. Hafif bir antibiyotik yazamaz mısınız diye sordum ama dişciye görünün o karar versin dedi. Sanırım her apse veya iltihaba da antibiyotik yazılmıyormuş.
Dediği gibi dişçiye gösterirsin. Antibiyotik gereksiz kullanılınca hastalıklara karşı direnç oluşuyor diye özellikle acildeki doktorlar çok belirgin bir sorun olmadıkça vermezler normal.
Belki de sen ilk kez yaşadığından çok şiddetli geliyor olabilir, ömrün boyunca bir kaç kez yaşadıkça hangisi çok kötü hangisi normal anlarsın.

Dediği gibi dişçiye gösterirsin. Antibiyotik gereksiz kullanılınca hastalıklara karşı direnç oluşuyor diye özellikle acildeki doktorlar çok belirgin bir sorun olmadıkça vermezler normal.
Belki de sen ilk kez yaşadığından çok şiddetli geliyor olabilir, ömrün boyunca bir kaç kez yaşadıkça hangisi çok kötü hangisi normal anlarsın.
Allah daha beterini yaşatmasın hocam. İyiyim şu an Allah'a şükür ama bir şişlik hissediyorum yine de.

Bana da olmuştu doktor antibiyotik vermişti iltihap kurusun diye ama ağrı kesilince sakın öyle bırakma doktora git. Erkenden müdahale etsinler yoksa benim gibi kanal tedavisiyle uğraşırsın.

Geri
Yukarı