Diş fırçalama önerisi

O da ağız yapınıza bağlı. Arayüz fırçası almıştım ancak dişlerim sıkı olduğundan aralarına girmiyor, eğer sizinki de sıkıysa IP pek iş yapmaz. Kürdan ile aşağı yukarı aynı temizliğe ulaşabilirsiniz.

Bu sefer yine patlak var.

1713560349511.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Florür'ün vücutta birikim yaptığına dair bana bir makale atar mısınız ?

Ben sana atayım. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6309358/#:~:text=[12] Only 50% of,an earlier onset of puberty.

Radyasyon da aynı şekilde uzun vadede zararlı ancak teknolojik aletleri kullanmayı bırakıyor musunuz ? Getirisi götürüsünden çok olan bir şey bu. Kemoterapi de aynı şekilde. Zararı yok mu ? Kesinlikle var yararı var mı ? Kesinlikle. Florürlü macun kullanmayıp dişlerinize sağlıklı şekilde bakmayabilir daha sonraki hayatınızda sürekli bununla uğraşabilirsiniz sizin tercihiniz bu. Ya da florür miktarları standartlarca belirlenmiş , ahmak değilseniz size florür zehirlenmesi yaşatmayacak diş macununu kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Bu arada popülistlik yapan sizsiniz. İnsanların gözünü korkutuyorsunuz durduk yere saçma nedenlerden dolayı. Zaten hayatınızda saçma sapan bir sürü zararlı maddeye maruz kalıyorken buna takılmak çok saçma. Bana cevap verirken bile gereksiz yere gözlerini mavi ışığa maruz bırakıp zarar görmesine neden oluyorsun. Kısa vadede bir zararı yok ancak bundan geri kalmıyorsun.
Only 50% of the daily ingested fluoride is excreted through the kidneys. The remainder accumulates in bones, the pineal gland, and other tissues. Initial studies on animals showed that fluoride accumulation in the pineal gland led to reduced melatonin production and an earlier onset of puberty.
Epifiz bezi beyinde değil mi? :D Ayrıca elektronik alet kullanmakla bu aynı şey değil. Konuyu dağıtmaya çalışma, yemezler. Kendi attığın çalışmayı düzgün oku önce. Florürün bir kısmı atılır, bir kısmı kalır. O kalan kısım nereye gidiyor? Nerede depolanıyor? En ufak fikrin var mı?
Fluoride exposure is thought to have both short-term and long-term effects, especially when exposure occurs during critical points in development. Researchers are concerned that chronic low-level fluoride exposure could lead to lifelong deficits in intelligence as well as future mental health issues [11,12,13]. Moreover, concern for this exposure grows as the exact pathogenesis for fluoride exposure is not currently known. While factors such as genetics and iodine levels in the body may impact the potency of exposure impacts [11,13], more research is needed to determine exactly what leads to susceptibility. Several published articles have postulated that fluoride could be producing alterations in mitochondrial DNA; mitochondrial DNA has many implications in various mental disorders.
Tüh ya, uzun vadede zararlıymış, kim bilebilirdi ki?
Vah vah, beyin ve beyincikte de birikiyormuş. Çok pardon. 😢
Akıl kabiliyetlerini de azaltıyormuş, vay be.

Bu sefer yine patlak var.

Eki Görüntüle 2173232

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

:D Ben her şeyin kişisel olduğunu söylüyorum. Dişleri sıkı adam dişlerinin arasına IP sokamıyorsa neden kullansın hocam? Bizzat ağız yapımı ve deneyimlerimi anlatıyorum ki benzer olanlar faydalansın diye. Ben de genellemelere çok güvenip arayüz fırçası aldım fakat 2-3 dişim harici hiçbir araya sığmıyor. Bu konuda genelleme yapmak herkes haftada 2 kez tırnak kesmeli demekle aynı, kiminin tırnak 2 günde uzar kiminin tırnak 2 haftada. Dediğim gibi en iyisi bu konuları doktorunuza danışmak çünkü buradaki kimse sizin dişlerinizin nasıl olduğunu bilemez.

Only 50% of the daily ingested fluoride is excreted through the kidneys. The remainder accumulates in bones, the pineal gland, and other tissues. Initial studies on animals showed that fluoride accumulation in the pineal gland LED to reduced melatonin production and an earlier onset of puberty.
Epifiz bezi beyinde değil mi? :D Ayrıca elektronik alet kullanmakla bu aynı şey değil. Konuyu dağıtmaya çalışma, yemezler. Kendi attığın çalışmayı düzgün oku önce. Florürün bir kısmı atılır, bir kısmı kalır. O kalan kısım nereye gidiyor? Nerede depolanıyor? En ufak fikrin var mı?
Fluoride exposure is thought to have both short-term and long-term effects, especially when exposure occurs during critical points in development. Researchers are concerned that chronic low-level fluoride exposure could lead to lifelong deficits in intelligence as well as future mental health issues [11,12,13]. Moreover, concern for this exposure grows as the exact pathogenesis for fluoride exposure is not currently known. While factors such as genetics and iodine levels in the body may impact the potency of exposure impacts [11,13], more research is needed to determine exactly what leads to susceptibility. Several published articles have postulated that fluoride could be producing alterations in mitochondrial DNA; mitochondrial DNA has many implications in various mental disorders.
Tüh ya, uzun vadede zararlıymış, kim bilebilirdi ki?
Vah vah, beyin ve beyincikte de birikiyormuş. Çok pardon. 😢
Akıl kabiliyetlerini de azaltıyormuş, vay be.

Research articles based on per- or poly-fluoroalkyl substances were excluded, and only research looking at fluorosilicic acid, sodium fluorosilicate, and sodium fluoride was utilized. Moreover, studies discussing dental health, fluorosis, or comprehensive human health risk analyses were not used in this review, nor were studies that primarily focused on fluoride as a co-exposure.

Flor, metabolizma için gerekli bir eser elementtir ve tüm dokulara girebilir. İnsan vücudunda kümülatif olmakla birlikte, esas olarak dişlerde ve kemiklerde birikir. Bu arada, insan vücudundaki florür dar bir güvenlik aralığına sahiptir. Uygun miktarda florür diş çürüklerini önleyebilir ve diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir. Bununla birlikte, yetersiz veya aşırı florür alımı, insan vücudunun normal fizyolojik işlevini zayıflatabilir ve sadece iskelet sistemi organlarına değil, iskelet dışı sistemlerin organlarına da (sindirim sistemi, endokrin sistem, sinir sistemi ve üreme sistemi gibi) zarar verebilir ve akut veya kronik florozis ile sonuçlanır.

İki metin de sizin attığınız linklerden alındı. İnsanları aşağılamak için ilk gördüğünüz kaynağa tutunmayın :D.

Son düzenleme:
Research articles based on per- or poly-fluoroalkyl substances were excluded, and only research looking at fluorosilicic acid, sodium fluorosilicate, and sodium fluoride was utilized. Moreover, studies discussing dental health, fluorosis, or comprehensive human health risk analyses were not used in this review, nor were studies that primarily focused on fluoride as a co-exposure.

Flor, metabolizma için gerekli bir eser elementtir ve tüm dokulara girebilir. İnsan vücudunda kümülatif olmakla birlikte, esas olarak dişlerde ve kemiklerde birikir. Bu arada, insan vücudundaki florür dar bir güvenlik aralığına sahiptir. Uygun miktarda florür diş çürüklerini önleyebilir ve diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir. Bununla birlikte, yetersiz veya aşırı florür alımı, insan vücudunun normal fizyolojik işlevini zayıflatabilir ve sadece iskelet sistemi organlarına değil, iskelet dışı sistemlerin organlarına da (sindirim sistemi, endokrin sistem, sinir sistemi ve üreme sistemi gibi) zarar verebilir ve akut veya kronik florozis ile sonuçlanır.

İki metin de sizin attığınız linklerden alındı. İnsanları aşağılamak için ilk gördüğünüz kaynağa tutunmayın :D.
İçtiğimiz suda da flor var. Yani flor eksikliği yaşamazsın zaten florürsüz diş macunu kullanırsan. Senin attığın kısım yöntem, sonuç değil. Ayrıca dediğim gibi bu adamlar da suları florluyor ve birçok diş macunu firması da bu adamların. Direkt florürü gömemezler zaten. Aradan seçmece yapma, düzgün bir şey sun.

Son düzenleme:
İçtiğimiz suda da flor var. Yani flor eksikliği yaşamazsın zaten florürsüz diş macunu kullanırsan. Senin attığın kısım yöntem, sonuç değil. Ayrıca dediğim gibi bu adamlar da suları florluyor ve birçok diş macunu firması da bu adamların. Direkt florürü gömemezler zaten. Aradan seçmece yapma, düzgün bir şey sun.

Attığın kaynaklardan birinde bu incelemede diş sağlığıyla alakalı çalışmaların kullanılmadığından bahsediyor. Diğerinde ise "Uygun miktarda florür diş çürüklerini önleyebilir ve diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir" ifadesi geçiyor. Yani senin kaynakların herhangi bir yerinde diş macununda kullanılan florürün insan sağlığına olumsuz etkisi olduğunu ve bunu kabullendirecek sayıda deney yapıldığından bahsedilmiyor. Sen ise direkt olarak bir mesajında "yanlış anlama ama florürün yarar sağladığı için kullanılmasına inanmak bayağı saflık." diyorsun. Ya kendi kaynaklarınla çelişiyorsun ya da okumadan yapıştırmışsın.

Seçmece yapmıyorum, bütün kaynağı okuyacak ne vaktim ne de İngilizcem olduğundan arama kısmına diş yazıp diş ile ilgili kısımları bulup okuyorum. Ayrıca bunu göstermek için tekrar baktığımda bir cümle daha buldum. Kısacası florürün hem dişleri çürümekten korumak gibi iyi yanları var hem de uzun vadede beyinde toplanmak gibi kötü yanları var bunlardan hangisinin ağır bastığını belirlemek için yeterli araştırma yok diyor.

Ucu açık tartışma olduğundan yanaşmak istemedim ancak kibrinizden midir kötü anınıza denk geldiğimizden midir insanları Ti'ye alıyorsunuz diye kaynaklarınıza bakayım dedim ve ön yargım beni yanıltmadı :). Bir şey öğretme çabasındaysanız daha kibar ve anlaşılır şekilde anlatmanızı tavsiye ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-20 105826.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-20 105826.png
    162,3 KB · Görüntüleme: 7
Attığın kaynaklardan birinde bu incelemede diş sağlığıyla alakalı çalışmaların kullanılmadığından bahsediyor. Diğerinde ise "Uygun miktarda florür diş çürüklerini önleyebilir ve diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir" ifadesi geçiyor. Yani senin kaynakların herhangi bir yerinde diş macununda kullanılan florürün insan sağlığına olumsuz etkisi olduğunu ve bunu kabullendirecek sayıda deney yapıldığından bahsedilmiyor. Sen ise direkt olarak bir mesajında "yanlış anlama ama florürün yarar sağladığı için kullanılmasına inanmak bayağı saflık." diyorsun. Ya kendi kaynaklarınla çelişiyorsun ya da okumadan yapıştırmışsın.
"Diş sağlığıyla alakalı kullanılmıyor" diyip "diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir" demen itiraf olmuş. Yarar sağlayabilir ama yarar sağladığı için değil, başka amaçlar için diş macunlarında kullanılıyor diyorum. Bu arada diş sağlığı ile alakalı yapılmamış olabilir testler. Florür florürdür. Konu o mu? Ti'ye alma sebebim batı tarafından bu kadar beyninizin yıkanması. Ciddi manada ironik. Neyse boşver. Avusturyalı sanatçı ve ben haksızım. Kusura bakma. :D

"Diş sağlığıyla alakalı kullanılmıyor" deyip "diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir" demen itiraf olmuş. Yarar sağlayabilir ama yarar sağladığı için değil, başka amaçlar için diş macunlarında kullanılıyor diyorum. Bu arada diş sağlığı ile alakalı yapılmamış olabilir testler. Florür florürdür. Konu o mu? Ti'ye alma sebebim batı tarafından bu kadar beyninizin yıkanması. Ciddi manada ironik. Neyse boş ver. Avusturya'lı sanatçı ve ben haksızım. Kusura bakma. :D

Attığın kaynaklardan birinde bu incelemede diş sağlığıyla alakalı çalışmaların kullanılmadığından bahsediyor.

Diğerinde ise "Uygun miktarda florür diş çürüklerini önleyebilir ve diş ve iskelet sağlığını geliştirebilir" ifadesi geçiyor.

Ayrı ayrı oku bakalım. birinde "şöyle" diyor, diğerinde "böyle" diyor. Yani 1. çalışmada diş sağlığıyla alakalı olumlu veya olumsuz ifade yok, 2. çalışmada uygun miktarda florür diş sağlığını geliştirir diyor. Daha nasıl bunların aynı çalışma olmadığını anlatırım bilmiyorum. Gerçi başka amaçlar için kullanılıyor diyorsanız "aşıda çip var yeenim" tayfasındasınız gibi duruyor :D. Bundan sonraki mesajlarınızda mantıklı argüman ve kaynak sunmazsanız cevap bile vermeyeceğim :). Sizler de bizim yıkanmış beyinlerimizi kurutmayı bir kenara bırakıp kitap okumaya yönelebilirsiniz.

Ayrı ayrı oku bakalım. birinde "şöyle" diyor, diğerinde "böyle" diyor. Yani 1. çalışmada diş sağlığıyla alakalı olumlu veya olumsuz ifade yok, 2. çalışmada uygun miktarda florür diş sağlığını geliştirir diyor. Daha nasıl bunların aynı çalışma olmadığını anlatırım bilmiyorum. Gerçi başka amaçlar için kullanılıyor diyorsanız "aşıda çip var yeenim" tayfasındasınız gibi duruyor :D. Bundan sonraki mesajlarınızda mantıklı argüman ve kaynak sunmazsanız cevap bile vermeyeceğim :). Sizler de bizim yıkanmış beyinlerimizi kurutmayı bir kenara bırakıp kitap okumaya yönelebilirsiniz.
Hangi kitaptan kanıt verdin kanka? Bir sürü kaynak attım, birine takıldın kaldın. :D Argüman bulamayınca "sen ocusun, bucusun" demen daha da komik.

Son düzenleme:
Yemek yedikten 1 saat sonra fırçalamak ve ağzı gargara yapmamak saçma geldi.
Çünkü fırçalama amacı yemek artıklarının kalmaması ve bakterilerin oluşup diş yapısını bozmaması. 1 saat içerisinde bakteri oluşup diş yapısını bozabilir.
Fırçalamadan sonra ağız gargara yapılmazsa yine yemek artıkları içeride kalıp diş yapısını bozabilir. Diş macununun arkasında yazmıyor mu zaten gargara yapın diye?

Florür konusunda da her mineralin fazlası zararlı olduğu gibi florürün de fazlası zararlı. Bu kadar boş tartışmaya gerek yok. Diş macunundaki florür düzeyinin zararlı olduğunu sanmıyorum. Zaten gargara ile atılıyor. Büyük miktar yutulursa sorun olabilir fakat o durumda florürden daha büyük sorun oluşturacak kimyasallar var.

Yemek yedikten 1 saat sonra fırçalamak ve ağzı gargara yapmamak saçma geldi.
Çünkü fırçalama amacı yemek artıklarının kalmaması ve bakterilerin oluşup diş yapısını bozmaması. 1 saat içerisinde bakteri oluşup diş yapısını bozabilir.
Fırçalamadan sonra ağız gargara yapılmazsa yine yemek artıkları içeride kalıp diş yapısını bozabilir. Diş macununun arkasında yazmıyor mu zaten gargara yapın diye?

Florür konusunda da her mineralin fazlası zararlı olduğu gibi florürün de fazlası zararlı. Bu kadar boş tartışmaya gerek yok. Diş macunundaki florür düzeyinin zararlı olduğunu sanmıyorum. Zaten gargara ile atılıyor. Büyük miktar yutulursa sorun olabilir fakat o durumda florürden daha büyük sorun oluşturacak kimyasallar var.

Ona sacma buna sacma diyerek olmuyor. O zaman Colgate yalan mi soyluyor? Colgate, yemek yedikten 1 saat sonra fircalayin diyor. Sebebi ise otomatik temizlenmesiymis o sürede.

Gargara konusunda emin degilim ama 1 saat konusunda eminim, Colgate soyluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı