Diş hekimliği okunur mu?

Screamy

Hectopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Şu anda 9.sınıfım kafamda hiç kendime uygun meslek bulamadım. Aklımda diş hekimliği var. Okunur mu sizce? Üniversitesi zor mu? Çok masraflı mı?

Şu anda 9.sınıfım kafamda hiç kendime uygun meslek bulamadım. Aklımda diş hekimliği var. Okunur mu sizce? Üniversitesi zor mu? Çok masraflı mı?
Hocam bende aslında pilot istiyorum ama çene cerrahı da olmak istiyorum. Aslında olunabilir fakat masrafını bilemem. Tıp kitapları falan...

Burada her ne kadar övülen bir bölüm olsa da yakın bir tanıdığım diş hekimliğinden yeni mezun oldu ve şu anda asgari ücretin az üstünde bir para ile işe başladı. Yani bu konuyu 10-15 yıl önce açsaydın muhtemelen ben dahil herkesin kesinlikle yaz diyeceği bir bölüm olurdu çünkü yılda 900-1000 civarı mezun veriyordu ve klinik açanlar ciddi paralar kazanıyordu. Ancak günümüzde her yer diş kliniği oldu, yeni mezunlar özellikle özel sektörde düşük gelirler ile işe başlıyorlar. Devlette ataması zaten çok az, her yıl 9000 yeni mezun diş hekimi sektöre giriyor. Ayrıca en iyi ihtimalle şimdi kazansan 5 yıl sonra mezun olacağını varsayarsak ve eğer kontenjan artmaya devam etmezse 45 bin yeni diş hekimi ile rekabet ettiğin bir alana gireceksin, iyi düşünüp tercih etmek gerekli. İçerisinde binlerce uzmanlığın olduğu tıp fakültesi bile 18 bin kontenjana sahip iken tıbbın tek bir uzmanlık alanı olan diş hekimliğinin 9 bin kontenjana sahip olmasını riskli buluyorum. Puanın yeterse kesinlikle tıbbı öncelik yapmakta fayda var.

En gözde 2. meslek olduğunu tam olarak kim belirlerdi, daha önemlisi tıbbın en gözde 1. bölüm olduğunu kim belirledi?

Ülke koşullarına göre açıkçası. İnsanlar ülkenin yarısının asgari ücretle çalıştığını görünce daha garantöz oynuyor. Gözde demek ne kadar doğru olur ama orası ayrı

@pilavcikemo sizin sıralamanız nedir?

Girdiğim sene sayısalda 20 bin yaptım, ancak konu ile alakası nedir tam olarak?

Ülke koşullarına göre açıkçası. İnsanlar ülkenin yarısının asgari ücretle çalıştığını görünce daha garantöz oynuyor. Gözde demek ne kadar doğru olur ama orası ayrı

Benim için her zaman havacılık bölümleri gözdeydi, herkesin gözdesi farklı olabilir. Sayısal alandan hazırlanan öğrencilerin ancak yarısının gözdesi tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümleri olabilir.

Girdiğim sene sayısalda 20 bin yaptım, ancak konu ile alakası nedir tam olarak?

Benim için her zaman havacılık bölümleri gözdeydi, herkesin gözdesi farklı olabilir. Sayısal alandan hazırlanan öğrencilerin ancak yarısının gözdesi tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümleri olabilir.

Tabii kişiye göre gözde değişir. Ben genel ülke durumuna göre bağlam kurdum. Sonuçta say ilk 50knın büyük bir kısmı tıp diş yazmakta. Ben de say 20k yaptım ülke durumundan öte 20k da mühendislik yazmak istemedim ve tıp yazdım misal. Şimdi daha iyi anlaşılmıştır umarım.

Geri
Yukarı