Diş hekimliği okunur mu?

Büyükten kastım %50'den fazlası değil çok insan manasında. Şayet "gözde" kelimesini desteklemedim. Farklı açılardan baktık olaya.

Bunun en büyük sebebi sağlık isteyen öğrenciler arasında bir hiyerarşinin olması. O yüzden daha iyi sıralama yapan öğrenciler öncelikli olarak tıp deniyor, puanı yetmediği takdirde diş hekimliğini yazmak istemeyen kalabalık bir grup var. O yüzden talep en çok tıpa, ondan sonra dişe, ondan sonra eczacılığa şeklinde azalıyor. Ancak mühendislikte son 5 yılı çıkarırsak (bilgisayar çok popüler olduğu için tercihlerde diğer mühendislikleri geçti) çoğu mühendisliğin talebi üç aşağı beş yukarı aynı oluyor. Sağlık alanında tercih yapacak bir öğrencinin tercih listesi tamamen tıp dolu oluyor genellikle, ancak mühendislik yazacak öğrencide bilgisayar da oluyor, endüstri de oluyor, elektronik de oluyor. O yüzden hepsi ayrı ayrı ve daha az sayıda talep alıyor.

En gözde 2. meslek olduğunu tam olarak kim belirlerdi, daha önemlisi tıbbın en gözde 1. bölüm olduğunu kim belirledi?

Gözde kelimesi yanlış anlaşıldı galiba. Şu anki ülke şartlarında tıp okursan işin garanti ve maaş olarak standartların üstünde olduğu için gözde dedim. Yoksa zaten herkesin en büyük gözdesi kendi hedefidir. Ufak bir örnek vereyim şimdi ben müziğe çok hevesliyim ama meslek olarak yapılmaz bu ülkede. Keşke herkes hayalindeki mesleği ve sevdiği mesleği yapabilse ama öyle bir imkan olmadığı için en garanti hangisiyse o en gözde olmuş oluyor bizim için maalesef :)

Büyükten kastım %50'den fazlası değil çok insan manasında. Şayet "gözde" kelimesini desteklemedim. Farklı açılardan baktık olaya.

Gözde kelimesi yanlış anlaşıldı galiba. Şu anki ülke şartlarında tıp okursan işin garanti ve maaş olarak standartların üstünde olduğu için gözde dedim. Yoksa zaten herkesin en büyük gözdesi kendi hedefidir. Ufak bir örnek vereyim şimdi ben müziğe çok hevesliyim ama meslek olarak yapılmaz bu ülkede. Keşke herkes hayalindeki mesleği ve sevdiği mesleği yapabilse ama öyle bir imkan olmadığı için en garanti hangisiyse o en gözde olmuş oluyor bizim için maalesef :)
Ben de bu açıdan yazdım evet , maalesef

Doğru diyorsunuz kastettiğinizi anladım, tıp iş bulmak açısından garanti elbette, ancak diş için böyle bir durum söz konusu değil. Hatta TÜİK raporuna göre birçok mühendisliğin gerisinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı