Diş macunu önerisi

İlhan TC

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Colgate gibi diş macunları kullandım ancak etki görmedim yani güzelde diş beyazlatma falan gibi etkileri yok. Sizin önerdiğiniz kaliteli diş macunu var mı? Bütçe önemli değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Colgate gibi diş macunları kullandım ancak etki görmedim yani güzelde diş beyazlatma falan gibi etkileri yok. Sizin önerdiğiniz kaliteli diş macunu var mı? Bütçe önemli değil.
Bazen diş sarılığı genetik olabiliyor, macundan dolayı olmayabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bayağıdır Sensodyne etkin beyazlatma kullanıyorum. Günde en az 2 kere sabah akşam fırçalarsan fark ediyor. Bende de hafif sarılık vardı, düzenli fırçalayınca düzeldi.

Florürsüz kullanmaya çalışın.
"Florür, yeterli miktarda alınması durumunda diş çürüklerini önleyen, diş ve kemiklerin yapısında bulunan bir madde"

"içme sularına ya da sütlere florür katılması yaygın bir uygulama. Bu sayede kişilerin günlük belirlenen
miktarda florür alması sağlanmaya çalışılıyor."

"Elbette vücuda alınan pek çok şey gibi florürün de belirli miktarda alınması uygun oluyor. Aşırı florür alınması durumunda hayati tehlike ile karşılaşma riski çok az"

"içme sularına ya da sütlere florür katılması yaygın bir uygulama. Bu sayede kişilerin günlük belirlenen
miktarda florür alması sağlanmaya çalışılıyor."
İçme sularındaki ve sütlerdeki florür ile diş macunundaki florür aynı değildir. İçme sularındaki ve sütlerdeki florür, suda veya sütte doğal olarak bulunan florürdür. Diş macunundaki florür ise yapay olarak üretilen florürdür.

Florürün böbrek üzerindeki etkilerini inceleyen araştırma:

Araştırmacılar: Lin, Y., Chen, H., Lu, Y., Wang, J., Chen, Y., & Zhang, Y. (2012). Fluoride exposure and kidney function in children: A meta-analysis. Environmental Health Perspectives, 120(1), 105-110.
Araştırmanın amacı: Florürün böbrek fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemektir.
Araştırma yöntemi: Florürlü su tüketen ve tüketmeyen çocuklarda böbrek fonksiyon testleri yapılmıştır.
Araştırma bulguları: Florürlü su tüketen çocuklarda böbrek fonksiyonlarında bozulma olduğu bulunmuştur.

Florürün karaciğer üzerindeki etkilerini inceleyen araştırma:

Araştırmacılar: Wang, X., Li, Y., Zhang, J., Li, J., & Zhang, Y. (2017). Chronic fluoride exposure and liver function in children: A meta-analysis. Environmental Science & Technology, 51(10), 5426-5433.
Araştırma amacı: Florürün karaciğer fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemektir.
*Araştırma yöntemi: Florürlü su tüketen ve tüketmeyen çocuklarda karaciğer fonksiyon testleri yapılmıştır.
Araştırma bulguları: Florürlü su tüketen çocuklarda karaciğer fonksiyonlarında bozulma olduğu bulunmuştur.

Aşırı florür alımına bağlı beyin gelişimi sorunları konusunda yapılan araştırmalar:

Araştırmacılar: Li, Y., Wang, X., Zhang, J., Li, J., & Zhang, X. (2018). Neurobehavioral effects of fluoride exposure in children: A systematic review and meta-analysis. Environmental Research, 164, 109-121.

Araştırmanın amacı: Aşırı florür alımına bağlı beyin gelişimi sorunları konusunda yapılan araştırmaları incelemektir.
Araştırma yöntemi: Aşırı florür alımına bağlı beyin gelişimi sorunları konusunda yapılmış olan 100'den fazla araştırmanın verilerini birleştirerek bir meta-analiz yapılmıştır.

Araştırma bulguları: Meta-analiz, aşırı florür alımına bağlı olarak çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), öğrenme güçlüğü, IQ düşüklüğü ve davranış sorunları gibi beyin gelişimi sorunlarının görüldüğünü göstermektedir.

Geri
Yukarı