Diş yamukluğu

Retainer'ı dert etme nedeniniz nedir? Ben sadece diş ipi kullanımını zorlaştıracak diye dert ettim ama onu da ağız duşu ile ya da ortodontistim uğraşır ve önerirse zigzag şeklinde retainer yaptırarak hallederim diye düşünüyorum. Retainer takılmayan hastaların da dişlerinin eski halini aldığını duydum, bence bu daha büyük bir dert.
Takıntılı bir insanım, kalıcı bir şeyin ve sürekli hissedeceğim bir şeyin düşüncesi beni delirtiyor.

Takıntılı bir insanım, kalıcı bir şeyin ve sürekli hissedeceğim bir şeyin düşüncesi beni delirtiyor.
Hocam tellerim cikali neredeyse bir bucuk sene oldu ben de ayni sekilde korkuyordum rahatsiz etmesinden ama simdiye kadar herhangi bir rahatsizligi olmadi bana ama yine de son karar size kalmis tabii ki.

Son düzenleme:
Hocam 4 sene sonra tekrar yazıyorum, kusuruma bakmayın.

Dişlerimin yamuk olduğunu 17'imde fark ettim, bu kadar sene neden fark etmedim bilmiyorum, aydınlanma resmen derste dişlerimle oynarken geldi, kalıcı tel takılır korkusu var, birde özelde pahalıymış vesaire. Bilgi verebilir misiniz?
Kalıcı tel olayını ilk kez sizden duydum, o yüzden bir şey diyemeyeceğim onun hakkında. Ama benim dişlerime kalıcı tel takılmadıysa, çoğu dişe takılmaz.

Genel olarak tel hakkında konuşacak olursak, yaklaşık 4 yıllık tek tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, gerçekten korkulacak bir şey yok. Teli taktıktan sonraki ilk ay gerçekten zorlu oluyor, dişleriniz acıyor, yemek yiyemiyorsunuz. Ancak o ilk aydan sonra telin dişinizde var olduğunu bile hissetmiyorsunuz. Hatta ben 4 yılın ardından tellerim çıktığında çok garip hissetmiştim, bir süre başkasının ağzını kullanıyor gibiydim. : D

Benim için bu sürecin tek eksisi, dışarıda vs. yemek yerken tellerin arasına yemek parçalarının girmesi oluyordu, onu da su içerek falan halledebilirsiniz. Bunun dışında insanların korktuğu kadar kötü bir yanı yok. Başka sorunuz varsa sorun lütfen, detaylı anlatırım.

Merhaba. Önceki övgülerimi ve gaz vermelerimi geri alıyorum. Güler yüzüne aldandığım ortodontistim birçok eğri dişime rağmen tedaviyi bitirmeye pek hevesliydi. Simulasyondaki görüntünün yarısına ancak yaklaşmışken her yamuk dişi tek tek benim göstermemi istemesi moralimi çok bozdu, sanki kendisi görmek istemiyor gibiydi. Bu yüzden birçok derdi olduğunu öğrendiğim retainerdan daha büyük dert sepetlemeye çalışmayan bir ortodontist bulmak. Gaz verdiğim için özür dilerim.

Geri
Yukarı