Dışarıdan girilen iki sayının toplamını farkını çarpımını ve bölümünü bulan C kodunu yazınız

Egid Dikmen

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Macbook Pro 16" M1 Pro Silver
Meslek
Ağa/Paşa
"Dışarıdan girilen iki sayının toplamını farkını çarpımını ve bölümünü bulan C kodunu yazınız."

"Klavyeden girilen iki sayının toplamı sıfırdan büyük ise ekrana sayıların çarpımını yazdıran C kodunu yazınız"

"3 sayının ortalamasını bulan C kodunu yazınız"

Not: Bunları dersteyken yapabiliyordum ancak eve gelince her şeyi unuttum tek hatırladığım scanf ve if kullanmamız gerektiği.
Not2: Şimdiden yardım edene teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
En basit ödevlerden birisi verilmiş. Çok ufak bir araştırmayla yaparsın bu ödevi. Ödevleri önce kendin yapmaya çalış, takıldığın yer olursa yardım istersin. Bu şekilde sana hiçbir katkısı olmaz.

"Klavyeden girilen iki sayının toplamı sıfırdan büyük ise ekrana sayıların çarpımını yazdıran C kodunu yazınız"

#İnclude <stdio.h>
#İnclude <stdlib.h>
#İnclude <conio.h>

İnt main()
{
İnt sayi1, sayi2, toplam;
Printf("birici sayi:");
Scanf("%d",&sayi1);
Printf("ikinci sayi:");
Scanf("%d",&sayi2);

Toplam = sayi1+sayi2;

printf("\n\nToplam: %d",toplam);

Return 0;
}
(Olabilir emin değilim)

Bu ödevi sizin yapmanız gerekiyor :) Adı üstünde "ödev".

Bunu yapmak 2 dakika dahi sürmez benim için. Ancak sizin öğrenmeniz önemli.
En basit ödevlerden birisi verilmiş. Çok ufak bir araştırmayla yaparsın bu ödevi. Ödevleri önce kendin yapmaya çalış, takıldığın yer olursa yardım istersin. Bu şekilde sana hiçbir katkısı olmaz.
Yok hocam bu ödev değil ki hoca derste gösterdi ben evde kendim pratik yapayım diye girdim aklıma gelmedi.
#İnclude <stdio.h>
#İnclude <stdlib.h>
#İnclude <conio.h>

İnt main()
{
Scanf("%d",&sayi1);
Scanf("%d",&sayi2);

Toplam = sayi1+sayi2;

Return 0;
}
(Olabilir emin değilim)
şimdi deniyorum sonucu size yazacağım hocam.
#İnclude <stdio.h>
#İnclude <stdlib.h>
#İnclude <conio.h>

İnt main()
{
Scanf("%d",&sayi1);
Scanf("%d",&sayi2);

Toplam = sayi1+sayi2;

Return 0;
}
(Olabilir emin değilim)
Denedim de sadece toplamayı gösteriyor ve sonuç 0 dan büyük çıktı ama çarpımı yazmadı bir de burada if kullanmamız gerekmez miydi?

Son düzenleme:
@Egid Dikmen o zaman mantığını vereyim kodunu da siz yazmaya çalışın. :)

"Dışarıdan girilen iki sayının toplamını farkını çarpımını ve bölümünü bulan C kodunu yazınız."
İki tane sayıyı dışardan iste. Aldığın sayıları bir fonksiyon içinde toplamını, farkını, çarpımını ve bölümünü bul ve ekrana yazdırt. En sonunda da fonksiyonu çalıştır.

İki tane sayıyı dışardan iste. Bir fonksiyon içinde iki sayıyı önce toplayıp bir değişkene ata. Toplamlarının değişkenini if-else ile kontrol et. Eğer toplam değişkeni sıfırdan büyükse dışardan aldığın sayıların çarpımını yaptır ve ekrana yazdır. Değilse ne yapmak istediğine karar ver.

"3 sayının ortalamasını bulan C kodunu yazınız"
Dışardan alacaksan sayıları dışardan al ve hepsini topla. Sonrasında üçe bölüp sonucu ekrana yazdır.

Hepsini nasıl yapabileceğini kısaca anlattım. Çok zor şeyler değiller zaten. Kodları yazması da sana kalsın. :)

Gerisini siz yapmaya calışın aklıma gelmedi.
Bunu yaptım oldu teşekkürler.
Ekran Resmi 2021-12-19 21.58.23.png

Dışardan alacaksan sayıları dışardan al ve hepsini topla. Sonrasında üçe bölüp sonucu ekrana yazdır.
Yaptım hocam teşekkürler :) . En kolayı da en sona kaldı.
ortalama hesaplama.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı