Çözüldü Discord'dan virüs bulaşır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

eslemtuna089

Picopat
Merhaba Discord üzerinden konuştuğum birisi bana ses attı sesi indirdim mi indirmedim mi hatırlamıyorum. Yeni_ses_218.M4A bu şekilde bir ses dosyası gonderdi ben de dinledim bu şekilde telefona sızabilir mi virüs bulaşır mı?

Çözüm
Ses dosyası ise virüs bulaşmaz.

Önemli olan dosyanın adındaki uzantı değildir dosyanın gerçek uzantısıdır. mp3, mp4 tarzı dosyalar gerçekten ses dosyalarıysa virüslü olması imkansız fakat adına .mp3 yazılmış bir exe dosyası da olabilir... şuan da %99 virüs bulaştıracak uzantılar .exe ve .dll dir ikisi de MS-DOS bilgisi barındırır ve windows üzerinde dinamik olarak çalışır.

fakat şu da var uzantısı .exe olmayan tüm dosyaların çalıştırılabilmesi için çağrılması gerekir yani sen uzantısı .txt olan ama aslında exe olan bir dosyayı açarak onu çağırmış olmazsın sadece içerisindeki bilgilerin metin halini okumuş olursun bir dosya virüs dahi olsa virüsün çalışabilmesi için uygulama halinde çağrılması gerekir elinde virüslü bir .txt dosyası varsa bunu çalıştırman virüsün bulaşmasına sebep olmaz o .txt dosyasının uzantısını .exe yapıp çalıştırman gerekir, dll dosyaları ise dinamik kütüphane olarak çalışır dll dosyaları tek başlarına çalışamaz herhangi çalışan bir .exe dosyası tarafından çağrılması gerekir. Yani sonuç olarak bir dosya .exe değil ise veya uygulama olarak çağırılmıyorsa sana virüs bulaştırması imkansız.
Dosyanın yanında indirme işareti var ama 🥲 o nedir?

Bu ara Linux ile sızma olayları çok duydum. Cok kolay bir şekilde sızma yapıyorlar telefona, bana da böyle bir ses dosyası gelince dedim acaba olabilir mi sızabilir mi? Korktum açıkçası WhatsApp'da birisi ses atınca indirip dinliyoruz ya aynısını yaptım diye hatırlıyorum. Öyle indirip dinledim ama telefona da inmedi sanırım. İndirilenler kısmında bir ses veya ses dosyası yok.

Gerçekten ses dosyası olduğunu nasıl anlayacağım acaba?

Uzantısından.

Telefonumdan şüpheleniyorum 🥲 Kaspersky var ama ücretsiz versiyonu virüs ya da sızma gibi şeyler olsa bulabilir mi?

Bulur hocam, hocam gönderen kişi sıkıntılı biri miydi?

Sanırım evet bu yüzden tedirgin oluyorum hackerlıktan anlayan biriydi Linux falan biliyordu.
😮‍💨

Yok hocam o tür insanların hepsi hazır ve dandik programlarla insanları korkutan kişiler bir şey olmaz panelci falansa ilgili yerlere şikayet edebilirsiniz.

Yok hocam o tür insanların hepsi hazır ve dandik programlarla insanları korkutan kişiler bir şey olmaz panelci falansa ilgili yerlere şikayet edebilirsiniz.

Eğer zaten böyle bir şey yaptıysa direkt şikayet edeceğim ama şu an anlayamıyorum yaptı mı yapmadı mı 🤷🏻‍♀️ nasıl anlayabilirim bana biraz yardımcı olur musunuz? Telefona sızmak için hangi yöntemler kullanılıyor?

Eğer zaten böyle bir şey yaptıysa direkt şikayet edeceğim ama şu an anlayamıyorum yaptı mı yapmadı mı 🤷🏻‍♀️ nasıl anlayabilirim bana biraz yardımcı olur musunuz? Telefona sızmak için hangi yöntemler kullanılıyor?

Üstteki mesajımda da dediğim gibi, Discord üzerinden ses kaydı atarak cihazınıza sızılması mümkün değil. Boş yere panik yapıyorsunuz, paranoyak oluyorsunuz. Gerek yok.

Üstteki mesajımda da dediğim gibi, Discord üzerinden ses kaydı atarak cihazınıza sızılması mümkün değil. Boş yere panik yapıyorsunuz, paranoyak oluyorsunuz. Gerek yok.

Anlık atılan seslerden olmadığı için, bu kadar panik yaptım ses dosyasıydı gizli bir yazılım gizli bir virüs var mıydı acaba diye endişelendim bu yüzden paranoyak oldum. 🥲 umarım dediğiniz gibidir çok teşekkür ederim cevaplarınız için çok sağ olun 😊

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı