Dişe kanal tedavisi sonrası yemek yenir mi?

430518

Hectopat
Arkadaşlar fazla uzatmadan hemen konuya gireyim. Bundan yaklaşık 5-6 saat önce dişçiye gidip film çektirdim. Dişlerime baktıktan sonra 3 gündür ağrı yapan dişlerime kanal tedavisi yapacağını söyledi. Ben de daha fazla acı çekmemek için yaptırmak istedim. Böyle dişin içine iğneleri sokarken ve çürükleri alırken çok ağrıdı dişim. Bitiminde söyledim çok ağrıdığını diş iltihaplı olduğu için uyuşması uzun sürer dedi. Ben tırstım ondan sonra eve gidince ağrı yapar falan diye. En iyisi yemek yiyip daha fazla ağrıtmamaktı amacım. Sonra eve geldim bu saatlerde uyandım fakat dişimle yemek yiyebileceğimi sanmıyorum. Korkuyorum bir yandan sizce yemek yemeli miyim? Yersem ne olur söyler misiniz :/

Bana doktorum olduğumda 1 hafta sert bir şey yeme, gerekirse çorbaya ekmek doğrayıp ye demişti. Ayrıca içtiğin veya yediğin şeyler ne soğuk ne de sıcak olmalı, ılık tüketmelisin demişti. Bence siz de öyle yapın.

Bana doktorum olduğumda 1 hafta sert bir şey yeme, gerekirse çorbaya ekmek doğrayıp ye demişti. Ayrıca içtiğin veya yediğin şeyler ne soğuk ne de sıcak olmalı, ılık tüketmelisin demişti. Bence siz de öyle yapın.

Sağ olun hocam dikkat ederim. Zaten fazla yemek yiyen birisi değilim çorbayla hallederim. Teşekkürler tekrar :)
5, 6 kere kanal tesavisi oldum ve hepsinin sonunda şu kadar saat sonra şu türden yemekler yiyebilirsin dedi doktor. Size söylemediler mi?

Vallaha hocam bana öyle bir şey söylemediler. Sadece 2. seansta bu işi bitirebiliriz o zaman rahat yemek yersiniz falan dedi.

Bunu doktorun söylemeli fakat en az 2 saat bir şey yiyip içmemen en doğrusu olur. Kanal tedavisinden sonra geçici dolgu mu yapıldı yoksa bütün işlem yapıldı ve bitti mi? Kalıcı dolgun yapıldıysa 2 saatin ardından normal yeme alışkanlığına dönebilirsin. Tavsiyem en azından ilk bir hafta sakız, lokum vb. şeyler tüketme. (Genel olarak tüketmemen en doğrusu tabi.)

Vallaha hocam bana öyle bir şey söylemediler. Sadece 2. seansta bu işi bitirebiliriz o zaman rahat yemek yersiniz falan dedi.
Doktorunuzla bir görüşün derim. Farklı durumlarda saatler ve yiyeceklerin değişiklik gösterebileceğini sanıyorum, yapılan dişlerimde kimisinde 2 saat sonra yemek yiyebilirsin diyordu kimisinde de bugün çok katı yeme, genellikle sıvı şeyler tüket diyordu. Bence doktorunuza sormak en iyisi.

Bunu doktorun söylemeli fakat en az 2 saat bir şey yiyip içmemen en doğrusu olur. Kanal tedavisinden sonra geçici dolgu mu yapıldı yoksa bütün işlem yapıldı ve bitti mi? Kalıcı dolgun yapıldıysa 2 saatin ardından normal yeme alışkanlığına dönebilirsin. Tavsiyem en azından ilk bir hafta sakız, lokum vb. şeyler tüketme. (genel olarak tüketmemen en doğrusu tabii.)

Hocam geçici dolgu yapıldı 2. seansta yani 2 hafta sonra bütün işlem bitmiş olacak umarım. Hocam zaten sakız lokum gibi şeyleri tüketen insan değilim :)
Doktorunuzla bir görüşün derim. Farklı durumlarda saatler ve yiyeceklerin değişiklik gösterebileceğini sanıyorum, yapılan dişlerimde kimisinde 2 saat sonra yemek yiyebilirsin diyordu kimisinde de bugün çok katı yeme, genellikle sıvı şeyler tüket diyordu. Bence doktorunuza sormak en iyisi.

Tamam hocam şu an yorgunluktan yataktan kalkacak halim yok. En kısa zamanda gidip soracağım. Teşekkür ederim :)
Fazla sert yiyecekler tüketme mümkünse tedavi olmayan yerinden yemeye çalış sakın sıcak veya soguk şeylerle temas ettirme. Bu arada doktorun sana ne yapman gerektiğini söylemedi mi?

Hocam çorbayla geçiştirebilirim. Doktorum bana sadece klasik 2. seanstan sonra rahatlarsınız falan dedi.

Geri
Yukarı