Disk 100% Kullanım Sorunu

Kaan Topal

Hectopat
Daha fazla  
Artık format atmaktan sıkıldım. Format atıyorum 1 aya yine aynı sorunlar baş gösteriyor kitlenmeler, kasmalar, donmalar, kurtarma hatası, disk hatası. Oyun desen oynayamıyorum zaten direk kitleniyor. HDD yi değiştireli 2-3 ay oldu, eski HDD de aynı sorun yüzünden bozulmuştu zaten, virüs taramaları temiz. Acaba Windows'um orjinal değil diye mi yoksa donanımsal bir sıkıntı mı anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.
vbnvn.png

Son düzenleme:
SSD şart lakin kısa süreli bir çözüm için;
Hizmetlerden Windows Search özelliğini devre dışı bırakın;
Superfetch özelliğini de kapatabilirsiniz. (İnternetten ne işe yaradığına bakmadan kapatmayın.)

Hocam bende SSD taktım %100 Disk kullanımı %1-2 de geziyor ama bende %100 kullanım varken bahsettiğin takılmalar donmalar hiç olmuyordu.

Haftada 1 defa yapman gerekenleri yazayım kafan rahat olsun.

1 - Malwarebytes programını indirip kur tarat virüsleri varsa akrantinadan sil sonra programı kaldır yoksa arkada çok işlem yapar taratıcagın zaman yüklersin.

2 - Cleaner ile dosya temizliği yap sol menüdeki seçeneklerin hepsini ve üstten uygulamar sekmesinden hepsini seçip öyle tarat sil seçmiceğin tek seçenek boş alanı temizle seçeneğini seçme bundan sonra birde kayıt defteri temizlemesi yap en sonundada aynı dosya bulucu yerinden aynı dosyaları sil hafıza ne kadar rahatlarsa okadar iyi.

3- Bilgisayarım > C ye sağ tık araçlara gelip en iyi duruma getir seçeneğine gir ordan her hafta çözümleyip en iyi duruma getir yap

4 - Masaüstünde hiçbir şekilde dosya bulundurma fotoğraf dahi olsa durmasın.

5 - Anti Defenderla güvenlikleri kapat.

Eğer hala sorunu çözmediysen yukarıda paylaştığım makaleyi çevirdim. Sorunun kaynağı SoftwareDistribution klasörüne indirilen hasarlı veya eksik güncelleme dosyasından kaynaklanıyor olabilir.

En basit yöntem Windows Update Sorun Giderici
Başat, Ayarlar arama bölümünden Sorun Giderici'yi aratın çıkan bölümden Windows Update'i seçin.
22222222222.JPG

Birinci yöntem yöntem.
Windows+R ksayolu ile veya başlata sağ tıklayıp Çalıştır'ı açıp services.msc'yi başlatın, Windows Update servisini durdurun ardından
C:\Windows\ dizininden SoftwareDistribution klasörünü kaldırın bilgisayarı yeniden başlatın ve güncellemeleri denetleyin.

İkinci yöntem.
Windows+R
ksayolu ile veya başlata sağ tıklayıp Çalıştır'ı açıp services.msc'yi başlatın, Windows Update hizmetine sağ tıklayarak Yeniden Başlat'a tıklayın.
1111.JPG

Dördüncü yöntem.
Bozuk dosyaları denetlemek.
Başlat'a sağ tıllayıp PowerSell'i yönetici olarak başlatın, yanii komut istemi.
sfc /scannow komutunu girdikten sonra otomatik olarak sistemdeki eksik veya bozuk dosyaları tarayıp düzeltir işlem bitene kadar bekleyin programı kapatmayın.
İşlem bitimi bilgisayarı yeniden başlatın.

Beşinci yöntem.
DISM aracı ile eksik veya bozuk dosyaları onarmak.
Başlat'a sağ tıllayıp PowerSell'i yönetici olarak başlatın ardından
Dism.exe /Online /Cleanup-Image /Restorehealth
veya
Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
komutlarını girerek işlemin tamamlanmasını bekleyin ve sistemi yeniden başlatın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı