Çözüldü Disk biçimlendirme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
1
Yer
Bursa
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 500 GB M2 SSD
Anakart
Asus thuf gaming RX 570-plus wi-fi
Merhaba,

Ben PC'ye format atacağım, disk biçimlendirme kısmında tüm diskleri silip sonra tek diske mi kurmam gerekiyor? Dediğim gibi yaparsam sadece yerel disk C mi olur? Ben hem C ve D olmasını istiyorum onu nasıl yapacağım? C Windows dosyası için geriye kalan D de oyunlar için. Mesela bende 500 GB M.2 SSD var 500 GB ının Windows dosyalar yetcegi kadar, gerisi de D olacak.

Çözüm
Araştırma sonu bu forumda konu açılmış HDD bölünmeli mi diye, anladığım kadarıyla oyun oynayan kişi D diskini oluşturmalıymış, bende karar verdim D diskini de oluşturcam.
Diski ilk kez kullanacaksan eğer, format ekranında kaç GB istiyorsan onu MB'a çevir. (10*1024=10240)
Disk zaten 2-3 parça ise, önemli verilerin yoksa bütün parçaları format ekranında "sil". Tek parça haline gelir "ayrılmamış" olarak. Sonra dediğim gibi parçalarsın yine.

3.44'de nasıl yapılacağını izah ediyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Not: Tek disk için biçimlendirdikten sonra "yeni"ye tıklayarak istediğiniz boyutta C (birincil) diskini sonra D (ikincil) diskini oluşturabilirsiniz.

Merhaba,

Ben PC'ye format atacağım, disk biçimlendirme kısmında tüm diskleri silip sonra tek diske mi kurmam gerekiyor? Dediğim gibi yaparsam sadece yerel disk C mi olur? Ben hem C ve D olmasını istiyorum onu nasıl yapacağım? C Windows dosyası için geriye kalan D de oyunlar için. Mesela bende 500 GB M.2 SSD var 500 GB ının Windows dosyalar yetcegi kadar, gerisi de D olacak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Diski ilk kez kullanacaksan eğer, format ekranında kaç GB istiyorsan onu MB'a çevir. (10*1024 = 10240)
Disk zaten 2-3 parça ise, önemli verilerin yoksa bütün parçaları format ekranında "sil". Tek parça haline gelir "ayrılmamış" olarak. Sonra dediğim gibi parçalarsın yine.

Diski ilk kez kullanmayacağım, defalarca PC'yi formatladım, fakat her seferinde disk biçimlendirirken kafam karışıyor, abim bilgisayar mühendisi o gösterdi bana disk biçimlendirmeyi, bilgisayarı toplayan abi de gösterdi fakat abi dedi bana formatlarken sadece C'yi formatla Ddeki oyunların kalsın dedi o şekil gösterdi bana.
500 GB'lık tek diskiniz varsa 250 + 250 gibi paylaştırabilirsiniz. C ve D olarak ayrılırlar.

Windows'un olduğu yere oyun/program kurmak sistemi yavaşlatırmıs bunu bana PC toplayan abi dedi.

Diski ilk kez kullanmayacağım, defalarca PC'yi formatladım, fakat her seferinde disk biçimlendirirken kafam karışıyor, abim bilgisayar mühendisi o gösterdi bana disk biçimlendirmeyi, bilgisayarı toplayan abi de gösterdi fakat abi dedi bana formatlarken sadece C'yi formatla Ddeki oyunların kalsın dedi o şekil gösterdi bana.
Evet doğru demiş. Zaten o yüzden C ve D diye ayırıyoruz.

Windows'un olduğu yere oyun/program kurmak sistemi yavaşlatırmıs bunu bana PC toplayan abi dedi.
Sanmıyorum.

Geri
Yukarı