Disk biçimlendirmeden Windows 8'e geçmek

mkeshnoda

Kilopat
Windows 8'e geçmek istiyorum en kısa zamanda fakat geçiş sırasında C: veya D:'yi biçimlendirmek istemiyorum. İçinde önemli dosyalarım ve yüklü oyunlarım var.
Upgrade gibi bir seçeneğim olacak mı acaba setup işleminde?

Yüklü işletim sisteminin üzerine yüklerken uyarı çıkıyor, eski işletim sistemindeki dosyalarını Windows.old diye bir klasör oluşturup içine atıyor. Ben dememiştim bir kere.

Bilgisayarım çökmüştü, bilgileri yedekleyemedim format öncesi, açılmıyordu bilgisayar. C sürücüsünü bicimlendirmeden üzerine kurdum. Zaten kurarken C sürücüsündeki eski dosyalarınız Windows.old klasörüne kopyalanacaktır diye ileti geliyor. Windows 7 üzerine Windows 7 kurduğumda öyle oldu. Bunda da olur, Windows 7 tabalı sonuçta.

Windows 8'i 3 şekilde kurabilirsiniz.

• Format atarak kurma: Kurulum esnasında "Özel Kurulum" seçeneğini seçin. Disk ekranı geldiğinde eski C sürücüsünü boyutuna göre tespit edin (Genelde yukarıdan aşağıya ikinci bölüm, birincil diye geçer). Ardından bu sürücüyü ve ondan önceki 100 MB'lık bölümü silin ve burada yeni bir birim oluşturun. Bu birimi seçip ileri dediğinizde sıfır kurulum yapılacaktır. Bu işlem D sürücüsüne zarar vermez.

• Format atmadan kurma: Kurulum esnasında "Özel Kurulum" seçeneğini seçin. Disk ekranı geldiğinde hiçbir bölümü silmeyin. C sürücüsünü boyutuna göre tespit edin ve onu seçip "İleri" deyin. C sürücüsünde en az 18 GB boş alan olmalıdır. Sıfır ve temiz bir Windows 8 kurulacak ve eski işletim sistemi, içindeki oyunlar ve herşey dahil, Windows.old klasörüne taşınacaktır.

• Yükseltme: Bu işlemi yapmak için bilgisayarı sıfırdan başlatmamanız gerekiyor! DVD veya USB belleği takın ve Windows 7 kullanırken Setup dosyasını çalıştırın. Windows 8 kurulumu başlayacaktır. Yükseltme seçeneğini seçin. Windows 8 kurulumu sisteminizdeki programları, ayarları ve dosyaları kontrol edip bilgisayarınızın yükseltme için uygun olup olmadığını belirleyecektir. Eğer sistem yükseltme için uygun ise bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve yaklaşık 1-2 saat süre yükseltme işlemi başlayacaktır. Bu işlem sonrasında bütün her şeyiniz yerli yerine olacak, fakat işletim sisteminiz artık Windows 8 olacaktır :)

2. işlemi uyguladıktan sonra değişen bir şey olmamış gibi kaldığım yerden devam edeceğim değil mi? Oyunları tekrardan yüklememe gerek kalmayacak?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı