Disk boot error hatası ve kilitlenmeler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Desktop bilgisayarım (toplama) İntel işlemci 2.6ghz dual core, asus anakart (maalesef modelini bilmiyorum), 4 GB RAM, ATİ radeon 3870 ekran kartina sahip. Yaklaşık 3 yil önce alındı. O dönemden beri belli araliklarla sorun çıkarmakta. Bir kaç ay normal çalıştıktan sonra genelde kilitlenmeler başlıyor.

İlk başlarda Windows nedeniyle olduğunu düşünerek format çekiyor ve tekrar windows (xp) kuruyordum. Kısa bir süre sorunu gideriyor sonra tekrar kilitlenmeler başlıyordu. Her açmaya çalıştığımda "disk boot error" yazisiyla karşılaşıyordum. Öncelikle yeni 4 GB RAM aldım, ama bu sorunumu çözmedi. Aynı sorun devam etti. Sonra size mail attım ve bana ekran kartımın tozdan dolayı kitlenmeye neden olabileceğini söylediniz. Gerçekten ekran kartının fanı tamamen toz dolmuştu. Kartın üzerindeki fanı söktüm ve yeni fan aldım. Bu sorunumu bir süre çözdü. Oyunlardaki kilitlenmeler düzeldi, ancak bilgisayarın açılışındaki kitlenmeler artarak devam etti.

Bunun üzerine hard diskte bad sector olması ihtimalini düşünerek yeni bir harddisk aldım. Sorun tamamen düzeldi diye mutlu 3 ay geçirmemi takiben lanet kilitlenmeler önce oyunlarda, sonra oyun ve açılışta tekrar başladı. Çoğunlukla "disk boot error" hatası veriyor, bazen bu aşamayı geçip windows yazısı ile beklemeye başlıyor ancak açılmıyor, bazen windows hata ekranına geçiyor, ancak "çalışan son ayarlara dön" dememe rağmen yine açılmıyor, güvenli kipte de açılmadı. Ayrıca setup menüsüne giremiyorum, 15 rebootttan sonra girdiğim menüde "boot device priority"de CD ROM seçip windows CD'sini koymama rağmen windows setup'ı açılmıyor. Yani bilgisayar tamamen iptal oldu.

Size göre sorun ne olabilir? değişmeyen bir anakart, işlemci ve güç kaynağı kaldı. Güç kaynağı ne bilmiyorum ama yetersiz olduğunu pek sanmıyorum. Acaba Board ile ilgili bir sorun mu? Ne yapmalıyım. gerekirse bana 200-300$ harca şunları şunları toptan değiştir deyin. Anakart değişecekse bu eski sayılabilecek parçaları kullanabileceğim bir board söylermisiniz? Bu bilgisayarla amacım oyun oynamaya devam etmek. Ancak işim dolayısıyla pek oyun oynayamıyorum. O yüzden tamamen güncel bir sisteme çok fazla para vermeme gerek yok. Mesela bir Fallout New Vegas'ı çalıştırsa beni 1-2 ay oyalar, ama gerekirse dediğim gibi 300-400$ harcamamda sakınca yok. Bu şartlarda öneri verirseniz sevinirim

Sorun çıkarak parçalar değişmiş ya da onarılmış. Sonrasında çıkan sorunlar ise yeni gözüküyor. Asus anakartın marka ve modelini belirtmemişsiniz fakat Asus anakartlarda elektrolit kapasitörler kullanılıyordu ve bu kapasitörlerin ömrü kısa oluyordu. Tahminim şu durumda anakartınız miadını doldurmuş. 300 -400 dolara çok rahat bu sistem adam edilebilir. Fazla masrafa hiç gerek yok.

Şimdi öncelikle anakartı değişelim ve elinizdeki işlemciye uygun bir anakart seçelim:

LGA 775 soket işlemciniz var sanırım. Bu durumda MSI’ın bu modeli kaliteli bileşenleri ile başarılı bir tercih:

MSI Global – Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more

Almadan önce buradan işlemci destek listesine bakmayı da unutmayın:

MSI Global – Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Mainboard, Graphics and more

RAM’leriniz büyük ihtimalle DDR2. Onları da DDR3 Yapmamız gerekecek. Uyumlu modeller:

Kingston KVR1333D3N9/2G(N9K2/4G)(K9K3/6G) 2GB V V OK
Kingston KVR1333D3N9/2G(N9K2/4G)(K9K3/6G) 2GB V V OK
A-DATA AD63I1B16 2GB V V OK
(A-DATA AD30908C8D-151G)
A-DATA SU3U1333B2G9-B 2GB V V OK
G-Skill F3-10666CL7T-6GBPK 2GB V V OK
OCZ OCZ3P13334GK 2GB V OK
Geil GV34GB1333C7DC 2GB V OK
A-DATA SU3U1333C4G9-B 4GB V V OK
Hynix H5TQ2G83AFRH9C
G.SKILL F3-10666CL9D-8GBRL 4GB V V OK
Kingston KVR1333D3N9/4G(N9K2/8G)(N9K3/12G) 4GB V V OK

1333 2x2 - TeknoFiyat

Bunun dışında değişmesi gereken bir parça yok. Fakat illa ki güç kaynağını değiştirmek isterseniz bunlardan birini alabilirsiniz:

bronze güç kaynağı - TeknoFiyat

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı