Disk değişimi sonrası ikinci diskin sıfırlanması

OrhanARI

Picopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria
Herkese merhaba.

İlk önce temel bilgileri vereyim. Laptop kullanıcısıyım ve iki adet M.2 disk mevcut. Windows 11 ile birlikte BitLocker aktif olarak kullanım sağlıyordum.
Geçtiğimiz gün yetersiz alandan ötürü C bölüm diskini değiştirmeye karar verdim. Her ihtimale karşı C diskinden birkaç yedek aldım ve Windows 11 diski hazırladım.
Buraya kadar her şey normal. Yedek işlemlerim bittikten sonra mevcut diski çıkardım ve yeni diski taktım. USB bellek üzerinden açıldıktan sonra disk ekranında 3 adet bölüm vardı:
  1. Yeni aldığım disk.
  2. 15MB boyutunda bir bölüm.
  3. D bölüm diski.
Disklere şöyle bir baktım, hepsi tamamen boş gözüküyordu. yeni aldığım tamam ama peki ya diğer disk? Diğer diskin gözükmeyeceğini düşünerek, tüm bölümleri sildim. Formatlama işlemi başladıktan sonra bir şeylerin ters gittiğini anladım. Formatlama işlemi tamamlandıktan sonra hemen kurulumu yaptım ve bir de ne göreyim, D bölümü hiç yok. Disk yöneticisinden baktım, bölümlendirme bile olmamış.
Daha öncesinde kullandığım ve başarılı bir şekilde kurtarma işlemlerini gerçekleştiren programları indirdim. Yeni bölüm oluşturmadan taramaları yaptım ama sonuç yok.
Az önce bölümü hızlı biçimlendirme ile görünür hale getirip yine tarattım, sonuç yine yok. Bir ihtimal eski diski takınca belki bir şeyler buluruz diye düşündüm. Eski diski takıp tarama yaptım, sonuç yine yok.

Normal şartlarda üzerine hiçbir şey yazılmamış olmasına rağmen içeriklerin görünmemesinin tek sorununun BitLocker'ın aktif kalması ve şifrelenmiş verilerin anlamsız bir şekilde bütünlük oluşturmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Elimde tüm BitLocker ve kurtarma anahtarları mevcut. Sıfırlamadan önce hesaba giriş yapıp bir ekran görüntüsü de aldım.

Özetle sorum şu; BitLocker'ı aktif kalmış ve sıfırlanmış bir diskin, yine BitLocker anahtarlarını kullanarak verileri nasıl geri alabiliriz ya da alabilir miyiz?

Güncelleme:
Öncelikle bana geçmiş olsun arkadaşlar. Bir veri kurtarma merkezi ile görüşme sağladım ve SSD'lerde özellikle silinmiş veriler ile ilgili yapılabilecek pek bir şeyin olmadığını ifade ettiler. Geleneksel HDD'ler gibi iz bırakmıyorlar.

Her neyse, sizlere naçizane önerim SSD disk kullanıyorsanız önemli dosyalarınızı muhakkak geleneksel HDD'ye yedekleyin. İnternetiniz hızlıysa Google Drive gibi cloud platformlarını kullanın. İnternetiniz yavaşsa yüksek hızlı internet hizmeti sunan internet kafelerle iletişime geçerek, var olan internetlerini kendi bilgisayarınızda (laptop olduğunu varsayıyorum) kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Bazı yerler ortak alanlarda ücretsiz internet hizmeti sunuyor.

İkincil diskin hasar görmeyeceğinden bu kadar emin olup, diskin bir anda uçması çok komik bu arada. Sanki seninle oynadık.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı