Çözüldü Disk kopyalama yaptığında hoparlörden gelen garip ses

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

barancan5634

Hectopat
Evdeki Snopy marka 1+1 stereo hoparlörümden garip sesler geliyor. Anladığım kadarıyla bu sesler bilgisayarın kullanımıyla ilişkili mesela bir kopyalama işlemi yaptığımda kopyalama hızı inip yükselince aynı esnada seste de değişim oluyor.

Çözüm
Doğrudur. Ses kartı diğer donanımların elektromanyetik alanından etkilenebilen bir bileşen. Burada yapabileceğiniz pek bir şey yok diye düşünüyorum.

Artık güncel anakartların birçoğunun ses modüllerinde elektromanyetik koruma oluyor.
PC onboard ses kartının PC'den zayıf, kısmen topraklanmasıyla veya hiç topraklanmamasıyla ilgili olabilir. Zayıf topraklanmada stereo veya 5.1, 7.1 ses çıkışında bazı istenmeyen uğultular, bazı bileşenlerin aktif çalışmasında (HDD gibi) ise bu parazitik sesler toprağa gidemeyip ses sisteminden hoparlörler yoluyla duyulur uğultu sesi haline gelebilir. Önce güç kablosu-PSU girişini, güç kablosunun uzatmalı veya normal prizlerdeki toprak hattı girişini iyice kontrol ederek, bunlar kötü temas kaynaklı değilse evinizin toprak hattı zayıflığından dolayı bu parazitik uğultuları duymuş olabilirsiniz. Topraklama ev tesisatından tam gelmediğinde, ses bölünmesi (balanslama) işlemleri de mükemmel olamaz. Evin toprak hattı zayıfsa mutlaka elektrikçi çağırıp toprak hattını yeniden yapılandırın.

Başka elektronik cihazlar, PC hoparlör çıkış kablolarına çok yakın olduğunda, yine EMI yoluyla bir etkileşimde bulunabilirler, bu da uğultuların başka nedeni olabilir. Önlemek adına blendajlı kablolar ile hoparlörlere kadar giden hoparlör kabloları bu EMI'den korunmuş olurlar, ancak o zaman bu uğultular (kabloların içten blendajı kopmadığı sürece) tam olarak bu uğultudan sesi bloke edebilir, örneğin.

PC'ye gelen toprak hattının çok zayıf olduğu ve masaüstü PC'de statik elektrik oluşturduğu ; PSU'nun metal gövdesine bir kontrol kaleminin arkasından parmakla dokunurken, çok hafif (belli, belirsiz) yanmasıyla bu belli olur. Yani bu kalemdeki neon lamba hafifçe yanıyorsa toprak hattınız zayıftır veya PC'ye bir şeklide hiç gelmiyordur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bendede aynı hoparlör ve aynı sorun vardı. An itibariyle farklı bir şekilde çözdüm. Usbden elektrik alan hoparlörünüze elektriği başka bir kaynaktan verirseniz, sorununuz çözülecektir. Mesela telefonunuzun şarj aletinin USB kablosu çıkarılabilen tipteyse onu çıkarıp hoparlörün USB kablosunu takarsanız ki ben öyle yaptım cızırtı uğultu gidecektir.

Geri
Yukarı