Disk nasıl ikiye bölünür?

duty with an exo

Hectopat
Yer
Чорнобиль
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Kingston SNV2S 1000G
Anakart
ASUS TUF B660M-E
Arkadaşlar yeni sistem aldım ve Windows kurulu geldi ama bir sıkıntı var: Tek bir disk olarak gözüküyor. Ben bunu C ve D gibi bölmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Disk yönetimi > Birimi küçült > Yeni sürücü harf ata en kısa izahı. Daha detaylısı için ek bırakayım:
1) D diski oluşturmak için öncelikle Başlat Menüsüne Sağ Tıklatıp Disk Yönetimini açıyoruz.
2) Disk Yönetimi açıldığında karşımıza Disklerimiz Listesi çıkıyor, biz C diskine sağ tıklatıp Birimi Küçült seçeneğini seçiyoruz. Burada yaptığımız işlemde sabit diskimizden küçülte bileceğini alanı bilgisayarımıza soruyoruz, o da diskimiz boyutu ile doğru oranlı bir cevap veriyor.
3) Bu alana mb cinsinden ayırmak istediğimiz miktarı giriyoruz, ben hepsini kullanacağım. Küçült seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.
4)Ayrılmamış Alan oluştu. Yeni Basit Birim seçeneğine tıklayarak, D diskimizi oluşturmaya başlayabiliriz. Bundan sonraki adımları ileri ileri yaparak kısa bir sürede D diskimizi oluşturuyoruz.
5) Bu adıma bizi Windows 10 Yeni Basit Birim oluşturma Sihirbazı karşılıyor ileriye tıklayarak bu adımı geçiyoruz.
6) Burada oluşturulacak yeni birimin boyutu soruluyor, boş alanın tamamını kullanacak iseniz (yani bir disk değil de iki üç oluşturacaksanız boş alanları ona göre paylaştırabilirsiniz.) herhangi bir değişiklik yapmadan ileri seçeneğine tıklayın.
7) Kuracağımız diskin Harf Yolunu seçiyoruz, D yi seçtik.
8) Diskin Adı değiştiriyoruz ve “Yerel Disk” yazarak işleme devam ediyoruz.
9) İleriye tıklayarak işlemimizi bitiriyoruz.

Kaynak:

SSDler mümkünse bölünmeden kullanılmalıdır, eğer böleceksenizde en az 250 gb C olsun.
C sürücüne ileride ne kadar veri yazacağınızı tahmin edin 100 gb ise en az 250-500 gb olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı