"Disk onarımı 1 saatten fazla sürebilir" hatası

RHEZNOW

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar olayı en başından anlatacağım. Normalde sistemimi 480 GB SSD ile kullanıyordum fakat yetmediği için 1 TB HDD ekledim her şey bundan sonra başladı. HDD taktıktan sonra sistemi test etmek için Rocket League girdim hiçbir sıkıntı olmadı, fakat GTA 5 girdikten sonra sistem kısa bir süreliğine dondu. Fazla sürmedi birkaç saniye sadece. Sonra düzeldi ve oynamaya devam ettim bir sorun olmadığını gözlemledikten sonra oyundan çıktım. Masaüstüne geldikten sonra Chrome'a girmeye çalıştığımda sistem hata verdi ve bilgisayarı yeniden başlatıp repairing and scanning fixing C adlı bir tarama başlattı sanırsam chdsk oluyor. Her neyse bu tarama sırasında sistemim kapandı ve bir daha açtıktan taramadan devam et gibi bir seçenek vardı ona basıp devam ettiğimde mavi ekran aldım. Kişisel bilgisayarında bir sorun oluştu gibi bir hataydı her neyse. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra taramanın bitmesini bekledim 12 13 saatlik taramanın ardından ne mi oldu yukarıda bahsettiğim mavi ekranı yine aldım. Bende işletim sisteminin çöktüğüne ve format atmam gerektiğine karar verdim. MSI anakartlarda boot menüsü F11 fakat ben bir anlık dalgınlıkla F10'a bas çek yaptım sürekli ve başlıkta belirttiğim ekran geldi. 2 saattir devam ediyor. Onarımı kapatıp format mı atsam yoksa bitmesini beklesem bilmiyorum. Geçen seferki gibi 12 saat sürüp en sonunda mavi ekran alacakmışım gibi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu arada HDD'yi kendim takmadım takan kişi test etmek için kendi monitör ve Mouse'unu bağladı. Acaba o sebep olmuş olabilir mi sürücü çakışması vb.

Monitör'ün sürücüsü olacağını sanmıyorum veya mouse'un sürücüsünün sorun çıkaracağını'da düşünmüyorum tabi her mouse'un sürücüsü olmaz.

Monitör'ün sürücüsü olacağını sanmıyorum veya farenin sürücüsünün sorun çıkaracağını'da düşünmüyorum tabii her farenin sürücüsü olmaz.

Tamam hocam o zaman yarın bakarız merak ettiğim şey disklerde kesin sorun var mıdır yoksa sadece yazılımsal bir sorun olabilir mi?

Tamam hocam o zaman yarın bakarız merak ettiğim şey disklerde kesin sorun var mıdır yoksa sadece yazılımsal bir sorun olabilir mi?

Yazılımsal bir sorun olarak sürücüleri sanırım yanlış yüklüyorsunuzdur veya hard Disk'de bir sıkıntı vardır. Bu sorun bad Sector'den kaynaklı olabilir gibime geliyor test etip görmek gerek bir de minidump dosyalarını görmem lazım kesin teşhis koyabilmem için.

En iyisi şöyle yapalım sen Windows'u kur Live bir GNU Linux USB'si hazırlıyalım mavi ekran verdiği zaman oradan Windows dosyalarına erişerek minidump dosyasını oradan alıp oradan technopata giriş yapıp buraya atabilirsin.

Buradan ISO'yu indirin yazdırma işlemi ve açma işlemi zor değil sadece boot ediyorsunuz entere basıyorsunuz kendi açılıyor zaten gerisi kolay.

Rufus programı ile GPT olarak yazdırmanız yeterlidir.

Yazılımsal bir sorun olarak sürücüleri sanırım yanlış yüklüyorsunuzdur veya hard Disk'de bir sıkıntı vardır. Bu sorun bad Sector'den kaynaklı olabilir gibime geliyor test etip görmek gerek bir de minidump dosyalarını görmem lazım kesin teşhis koyabilmem için.

En iyisi şöyle yapalım sen Windows'u kur Live bir GNU Linux USB'si hazırlıyalım mavi ekran verdiği zaman oradan Windows dosyalarına erişerek minidump dosyasını oradan alıp oradan technopata giriş yapıp buraya atabilirsin.

Buradan ISO'yu indirin yazdırma işlemi ve açma işlemi zor değil sadece boot ediyorsunuz entere basıyorsunuz kendi açılıyor zaten gerisi kolay.

Rufus programı ile GPT olarak yazdırmanız yeterlidir.

Hocam internetim yok dediğim gibi format atıp diske sağlık testi yapsak yeterli olmaz mı?
@Arda KC değerler bu şekilde kusura bakmayın Vodafone sağ olsun internetim daha yeni geldi.
Hocam internetim yok dediğim gibi format atıp diske sağlık testi yapsak yeterli olmaz mı?
@Arda KC değerler bu şekilde kusura bakmayın Vodafone sağ olsun internetim daha yeni geldi.

Hız testleri de bu şekilde @Arda KC .

Dosya Ekleri

• Ssd 1.PNG
    Ssd 1.PNG
    61,9 KB · Görüntüleme: 20
  • SSD 2.PNG
    SSD 2.PNG
    26,5 KB · Görüntüleme: 22
  • Hdd 1.PNG
    Hdd 1.PNG
    61,3 KB · Görüntüleme: 23
  • Ssd hız.PNG