Disk yönetimindeki EFI bölümü yanlış yerde

nodrec

Centipat
Daha fazla  
Yeni SSD aldım. İstediğim bilgilerimi 1 TB'lık HDD'ye yedekledim. Format attıktan sonra disk yönetimi ekranını arkadaşıma yolladığımda bana yanlış olduğunu söyledi. EFI sistem yönetimi disk bölümünün yerinin Windows'un kurulu olduğu yerde olması gerektiğini söyledi fakat bende bu disk alanı sabit diskte gözüküyor ve böyle olursa ileride sıkıntı yaşatacağını söyledi. Tekrar format atıp tekrardan her şeyi sildim yedeklerimin bulunduğu yer hariç sizce herhangi bir sorun arz eder mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    39,8 KB · Görüntüleme: 145
Önceden işletim sisteminin harddiskte kurulu olduğunu varsayıyorum. Muhtemelen EFI bölümü orada olduğundan dolayı siz Windows'u kurarken kurulum oradaki (harddiskteki) EFI böküntüsünü kullanmıştır. Ya da zaten harddiskte bir EFI bölümü vardı ve siz format atarken yine bu EFI bölüntüsünü kullanmıştır (Önceden de bu EFI bölüntüsünü kullanmış ta olabilir.). Sistem bölümünün başından ortalama 260 ile 300 MB'lık bir alan ayırabilirsiniz ama bu yöntemi pek tavsiye etmem. Sistem bölümünü kullanılmaz hale getirebilir. En sağlam yöntem baştan format atmaktır. Harddiskteki EFI bölüntüsünü silip yine harddiskte bulunan 131.21 GB lık RAW bölümünü silip diski tek parça yapabilirsiniz. 1 TB'lık diskin kullanımı düşük seviyede. Tavsiyem içindeki verileri SSD'ye geçici süreliğine alıp 1 TB'lık diski tek parça haline getirip verileri yeniden harddiske taşımaktır. Ondan sonra bir format USB'si hazırlayıp SSD'yi uygun biçimde formatlayıp Windows'u bu SSD'ye kurabilirsiniz.

SSD'nin düzeni:
1.EFI Bölümü
2.MSR Bölümü
3.Ana Sistem Bölümü
4.Kurtarma Bölümü (bu bölüm otomatik olarak özellik güncellemesinden (Feature Update, örneğin 1803'ten 1809'a geçiş gibi; Enablement Package ile olan özellik güncellemeleri bu bölüntüyü oluşturmuyor.) sonra oluşturulmaktadır.)

Harddiskin düzeni ise:
1.MSR Bölümü
2.Ana Veri Bölümü

şeklinde olmalı.

Ve ayrıca arkadaşınız doğru söylemiş, ileride Windows günceleme mekanizması değişebileceğinden dolayı bazı sorunlara neden olabilir.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi zaten yapmıştım gözüken 800 GB kısım haricindeki her şeyi sildim biçimlendirdim fakat hala parça olarak durmaya devam etti. Mesela dediğiniz RAW kısmını sildim birleşme olmadı ya da biçimlendirme yaptım yine aynı şekilde kaldı 800 GB kısımla birleşmedi böyle garip bir durum var.

O birleşmenin olmaması normal. Yapmanız gereken şey:
*Geçici olarak harddiskte bulunan verilerinizi SSD'ye alın.
*Daha sonra harddiskte bulunan 800 GB'lık bölümü silin.
*Ondan sonra komut satırını yönetici olarak açıp diskpart yazın.
*DISKPART> yazınca "list disk" yazıp 1 TB diskin numarasına bakın.
*Ondan sonra "select disk <1TB olan harddiskin numarası>" yazıp bundan sonra yazılacak komutların 1 TB'lık diske etki etmesini sağlayın.
*"clean" yazıp 1 TB'lık diskin üstündeki bölüntülerin hepsinin silinmesini sağlayın. Bu komutu girmeden önce verilerinizi SSD'ye yedeklediğinizden emin olun. Zira bu komut harddisk üstündeki tüm bölümleri silecektir.
*"convert gpt" yazıp disk üzerinde GPT bölüntü tablosunun oluşmasını sağlayın.
*"list partition" yazıp 1 TB'lık diskteki bölüntüleri listeleyin. Burada 15 veya 16 MB'lık bir bölüntünün olması gererkiyor. O bölümün numarasını öğrenin.
*Ondan sonra "select partition <15 veya 16 MB'lık bölüntünün numarası>" yazarak bölüntüyü seçin.
*"delete partition override" yazarak küçük bölümü silin.
*"create partition msr size=128" yazarak diskin başında 128 MB'lık bir Microsoft System Reserved Partition'ın oluşturulmasını sağlayın.
*"create partition primary" yazarak diskteki kalan alanı tek bir bölüm yapın.
*"format fs=ntfs quick" yazıp harddiskteki bölümü formatlayın.
*Harf atanmışsa SSD'ye yedeklediğiniz verileri harddiske geri kopyalayın. Harf atanmamışsa komut satırına geri dönüp "assign letter <boşta bulunan herhangi bir harf>" yazıp oluştrulan bölüme bir harf atanmasını sağlayın.

EFI bölüntüsü silindiğinden dolayı Windows açılmayacaktır. SSD'de veriniz varsa bunları harddiske alın. Nedeni ise maalesef Windows'un yeniden yüklenmesi gerekiyor. Bunun için bir tane Windows kurulum USB'si hazırlayın. USB'den bilgisayarı açınca şunları yapın:
*Windows kurulum ekranı geldiğinde "Shift+F10"'a basın. Bu komut satırını açacaktır.
*Komut satırındayken "diskpart" yazın.
*DISKPART> görününce "list disk" yazıp SSD'nin disk numarasını öğrenin.
*"select disk <SSD'nin disk numarası>" yazıp SSD'yi seçin.
*"clean" yazıp SSD üstündeki bölüntüleri silin. Bu komutu girmeden önce verilerinizi harddiske yedeklediğinizden emin olun. Zira bu komut SSD üstündeki tüm bölümleri silecektir.
*"convert gpt" yazıp SSD üstünde bir GPT bölümleme tablosu oluşturun.
*"create partition efi size=260" yazıp SSD'nin başında 260 MB'lık bir EFI bölümü oluşturun.
*"format fs=fat32 quick" yazıp EFI bölüntüsünü formatlayın.
*"create partition msr size=128" yazıp MSR bölümünü oluşturun.
*"create partition primary" yazıp SSD'nin kalanını tek bir bölüm yapın (Windows'u bu bölüme kuracaksınız.).
*"format fs=ntfs quick" yazıp SSD'de Windows için oluşturduğunuz bölümü formatlayın.
*Bundan sonra Windows'u kurmaya devam edebilirsiniz.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Keşke daha kolay bir yöntemi olsaydı ama maalesef en hızlı ve en önemlisi en güvenli yöntem bu.

Geri
Yukarı