Diske dosya yazdıkça zayıf sektör oluşuyor

Teknocuk

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Bugün diskimde 4500 küsur zayıf sektör ve 8 hatalı sektör olduğundan dolayı diski biçimlendir bölümünden hızlı biçimlendirmeyi kapatıp diski formatladım ve tüm zayıf sektörler kayboldu. Bir SSD ve HDD'ye sahibim bu laptopta ve bahsettiğim olay HDD'de oluyor. Steam indireyim dedim ve bir de ne göreyim? Zayıf sektörler silindikten sonra %91 sağlığa çıkan disk %83 sağlığa düşmüş. Üstelik, 16 zayıf sektör oluşmuş. Tekrar diski formatlamak istemiyorum çünkü 30 dakika - 1 saat Sürüyor. Benim bu zayıf sektörlerden kurtulma şansım yok mu?

Diskin formatlamadan önceki hali:
[ATTACH
Format sonrası:
type="full"]710243[/ATTACH]
hard disk sentinel 1.png
[ATTACH
Steam indirdikten sonraki hali:
type="full"]710245[/ATTACH]

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-10-20 221838.png
    Ek Açıklama 2020-10-20 221838.png
    36 KB · Görüntüleme: 73
  • Ekran görüntüsü 2020-10-21 230331.png
    Ekran görüntüsü 2020-10-21 230331.png
    34,9 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Bu zayıf sektörler düzeltmek çok zahmetlidir. Formatlayınca tekrar oluşmamaları lazımdı hemen. Şu anlık zayıf sektörlerin sayısını izleyin veri yazın diske. Artmaya devam ederlerse Low level Format atmanız gerekebilir. Zayıf sektörler kaybolmamış gizlenmiş sadece diye düşünüyorum.
Diskin performansı kötü mü?

Bu zayıf sektörler düzeltmek çok zahmetlidir. Formatlayınca tekrar oluşmamaları lazımdı hemen. Şu anlık zayıf sektörlerin sayısını izleyin veri yazın diske. Artmaya devam ederlerse Low level Format atmanız gerekebilir. Zayıf sektörler kaybolmamış gizlenmiş sadece diye düşünüyorum.
Teşekkür ederim diğer konuda da ilgilenmiştiniz, sizin dediğiniz gibi 2-3 hafta izleyeyim eğer iyice artarsa dediğiniz gibi low-level format atayım.

Disk sarsılıyorsa zayıf sektörler artabilir bir ihtimal. Oda laptop kullanıyorsanız.
HDD Regenerator sadece 1 sektörü onaracaktır deneme sürümü olacağı için.

Teşekkür ederim şimdi yatacağım, yarın bu programı deneyeyim bir.

Disk sarsılıyorsa zayıf sektörler artabilir bir ihtimal. Oda laptop kullanıyorsanız.
Şuanda sadece masada duruyor. Sarsılmadan olmuyor o yüzden galiba ama disk her çalıştığında sesini duyabiliyorum. Veri yazarken vs.

Sizin hard diskiniz hakkın rahmetine kavuşmak üzere. Çok geç olmadan verilerinizi yedekleyin. Her yazmada zayıf sektörün oluşması normal değil

Disk boştayken kafa seslerini duyabilirsiniz çalışırken okuma yazma yapıyor gibi. Zayıf sektörleri tekrardan okumayı deneyeceği için sesler çıkaracaktır. Arkadaş sadece Steam kurmuş.

Sizin diskin durumuda bir garip. Bir yazmada zayıf sektör oluşması normal değil. Benim diske bazenleri çıkıyordu 1 gün sonra düzeliyordu. Bazen 1 hafta aynı kalıyordu.

Diskin performansında herhangi bir değişiklik var mı? Oyun yükleyip bir test edin ya da CrystalDiskMark ile hız testi yapınız diske. Hem veri yazılmış olur diske hem hızı normal mi bakmış okuruz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı