Diskin FPS'e ne kadar etkisi olur?

Bütçe
En fazla 1500 Tl

Kadeas

Femtopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
1 TB Seagate ST1000DM010-2EP102
Anakart
A320M-HDV
Bende 4 yıldır 1 TB Seagate ST1000DM010-2EP102 kullanıyorum son zamanlarda sistemim fena olmadığı halde oyunlarda garip bir kasma ve donma hissetmeye başladım bu yüzden format attım. Ancak format attığım halde kasmalar devam ediyor ve ilginç ilginç droplar giriyor bunun diskten kaynaklanabileceğini düşündüğüm için 1TB SSD almaya karar verdim sizce ne yapmalıyım?

Bende 4 yıldır 1 TB Seagate ST1000DM010-2EP102 kullanıyorum son zamanlarda sistemim fena olmadığı halde oyunlarda garip bir kasma ve donma hissetmeye başladım bu yüzden format attım. Ancak format attığım halde kasmalar devam ediyor ve ilginç ilginç droplar giriyor bunun diskten kaynaklanabileceğini düşündüğüm için 1TB SSD almaya karar verdim sizce ne yapmalıyım?
FPS'ini değiştirmez ancak yükleme ekranlarının süresi değişir ve bazı oyunlarda eğer diskin çok yavaşsa takılmalar olur.

Artık oyunlarda HDD FPS droplara sebep olabiliyor, SSD'ye geçmende fayda var.

Bende Kingston KC3000 M.2 SSD var gayet memnunum, eğer fiyatı uygun gelirse almayı düşünebilirsin.

Disk FPS'i artırmaz ancak FPS düşmesi varsa yani yüksek FPS'e rağmen takılma var ise bu durumu çözer. Drop yoksa da arka plan uygulamalarının süratini etkileyebilir.

Bilgisayarımı ilk aldığım zamanlar FPS düşmesi fazla olmuyordu Fakat şu son zamanlar hem GTA da hem de CS de çok fazla drop yaşıyorum diskimin ömrü azalmış olabilir mi?

Bilgisayarımı ilk aldığım zamanlar FPS düşmesi fazla olmuyordu Fakat şu son zamanlar hem GTA da hem de CS de çok fazla drop yaşıyorum diskimin ömrü azalmış olabilir mi?

Yok sanmıyorum, o kadar kullanmamışsındır muhtemelen. Belki de kullanım fazladır bir yerlerden. Arkaplan uygulamalarını kapatmayı deneyin, HDD'de olur böyle şeyler.

Yok sanmıyorum, o kadar kullanmamışsındır muhtemelen. Belki de kullanım fazladır bir yerlerden. Arka plan uygulamalarını kapatmayı deneyin, HDD'de olur böyle şeyler.

Assetto Corsa da oynuyordum oyun modlarla yaklaşık 400GB olmuştu çok fazla kurulum yapıyordum o yüzden fazla yüklenmiş olabileceğimi düşündüm. Ayrıca bilgisayarımı yeni formatladım ama hala her şeyi yavaş kuruyor ve oyunlarda sürekli droplanıyor.

Assetto Corsa da oynuyordum oyun modlarla yaklaşık 400GB olmuştu çok fazla kurulum yapıyordum o yüzden fazla yüklenmiş olabileceğimi düşündüm. Ayrıca bilgisayarımı yeni formatladım ama hala her şeyi yavaş kuruyor ve oyunlarda sürekli droplanıyor.

Yani bilgisayarım da eski performansına göre çok fazla droplanma ve yavaş kurulum olayı yaşıyorum ve genelde disk hep 100% kullanılıyor.

Son düzenleme:

Yani bilgisayarın eski performansına göre çok fazla droplanma ve yavaş kurulum olayı yaşıyorum ve genelde disk hep 100% kullanılıyor.

SSD yüklenme sürelerini ciddi miktarda azaltır ve drop problemlerini çözebilir. FPS'e etkisi olmaz. Disk kullanımının hep %100 olduğunu söylemişsiniz arka planda bilgisayarı yoran uygulamalar olabilir ya da virüs bulaşmış olabilir. Bunlar disk kullanımı artırabilir.

disk hep 100% kullanılıyor
Disk %100 olduysa sizin SSD zamanınız gelmiş. Bu iş böyle, Win 8.1'den sonra HDD işi bitti. Sadece depolama için kullanılıyor. Ekstra slot varsa sistem için düşük hafızalı da olsa bir SSD alıp takın. 250 GB bile olur. Sadece sistem için. Modlarla 400 GB'lık uygulamayı bu disk mümkün değil zamanında açamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı