Diskin üçe bölünmesi sorun çıkarır mı?

twixx

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
işlemci: intel i5 10400f

ram: 16+16 xpg d10 3200 mhz ram

ekran kartı: MSİ rx5600xt gaming mx 6 gb 192 bit

depolama: 500 GB M2 SSD +2 TB hardisk

psu: 700 wat rush Güç Kaynagı
Selam arkadaşlar. 1 TB HDD var. Yani yeni birim diye 3 parçaya bçlmüştüm. PC kurarken 3 parçaya bölmüştüm ve bazı sitelerde HDD bölmek performansı düşürdügünü ve erişim hızını azaldıgını söylüyor. Doğru mu? Bende şu anda 3 bölünmüş halde. Tek birim yapmayı düşünüyorum. Sizin de fikirlerinizi alayım dedim. Yani CS:GO'da bazen drop giriyor. Mesela GTAV'de haritaya girerken bazen drop giriyor. Bunların sıkıntısı erişim veya 3 bölmekten olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    69,1 KB · Görüntüleme: 23
Selam arkadaşlar. 1 TB HDD var. Yani yeni birim diye 3 parçaya bçlmüştüm. PC kurarken 3 parçaya bölmüştüm ve bazı sitelerde HDD bölmek performansı düşürdügünü ve erişim hızını azaldıgını söylüyor. Doğru mu? Bende şu anda 3 bölünmüş halde. Tek birim yapmayı düşünüyorum. Sizin de fikirlerinizi alayım dedim. Yani CS:GO'da bazen drop giriyor. Mesela GTAV'de haritaya girerken bazen drop giriyor. Bunların sıkıntısı erişim veya 3 bölmekten olabilir mi?

Fazla bölümden drop yemezsiniz o bilgiler bana göre doğru değil.

Bence hard disk ömrü ile alakalıdır. Böldüğünüz bölümler belirli uygulamalar tarafından ayrı ayrı kullanılmadığı müddetçe herhangi bir yavaşlama olmaması lazım. Drop olayı ise harddiskinizde hasar olma ihtimalini gösterir. Bazı programlar mevcuttur HDD sağlığını gösterebilen. Ancak tavsiyem illa kullanacak iseniz hard format atıp öyle kullanmanızdır. CMD üzerinden “DISKPART” komutunu girerek, “LIST DISK” komutundan sonra diskinizi seçiniz. Dikkatli seçim yapın yanlış diski seçer iseniz sorumluluk kabul etmiyorum. Diskinizi seçmek için “SEL DISK x” komutunu kullanın. “x” yerine 0,1,2.. Gibi hangi diski formatlayacaksanız onun numarasını yazmanız gerek. Sonra “CLEAN ALL” komutu ile diskinizdeki bütün bölümleri ve dosyaları silersiniz. Ancak bu biraz zaman alacaktır 4-5 saat kadar sürebilir. Ancak en sağlıklısı da budur. Diskinizdeki “bad sector” hatalarını düzeltmeye çalışır ve temizler. Eğer ki zamanım yok hemen temizleyeceğim der iseniz “CLEAN” komutunu kullanabilirsiniz. Bu da aynı şekilde tüm bölümleri ve dosyaları siler. Ancak hatalı birim var ise düzeltmeyi atlar. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Yeni konular

Geri
Yukarı