Disney+ vs Netflix

3. parti siteleri tercih ederim. Zira sevdiğim filmlerin 1080p60FPS ve 4K60FPS seçenekleri ne Disney ne de Netflix'te var.

Dizi izlemiyorum pek hatta hiç izlemiyorum. Bi' kere Diriliş Ertuğrul izledim. Çok güzeldi.

Şu anda ikisini performans, arayüz ve kararlılık anlamında karşılaştırmak çok adil bir karşılaştırma olmaz diye düşünüyorum. Çünkü Disney+ henüz 2 aylık (ABD versiyonu ise 2.5 senelik), Netflix ise senelerdir hizmet veriyor. O yüzden de uygulama kararlılığı ve arayüz olarak Disney+'ı Netflix ile şu anlık karşılaştırmak doğru olmaz. İleride (yani 1-2 yıl sonra) Disney+ kendini daha da geliştirirse karşılaştırma yapılabilir.

İçerik ve fiyat açısından Disney+'ı tercih ederim. Öncelikle içerik ile başlayalım.

Birçok insan Netflix'te daha fazla içerik var diyor. Evet, bu aslında eğer sayı olarak bakarsanız doğru. Sonuçta Disney+ Türkiye 2 aylık, Netflix ise yıllardır var. Fakat Netflix'teki içeriklerin kalitesi çok iyi değil. Netflix'te yer alan birçok kaliteli içerik ya kaldırıldı ya da başka platformlara geçti. Hatta Netflix'teki bazı içerikler Disney+'a geçti. Yani Netflix'in içerik kalitesi vasat.

Disney+ ise birçok büyük markayı bünyesinde barındırıyor. Bunlar ise sırasıyla Disney, Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic. Ek olarak More Entertainment bölümünde bazı ek içerikler de mevcut. Bu içeriklerin de birçoğu gayet kaliteli. Hatta eski klasiklere dahi erişebiliyorsunuz.

Ek olarak Netflix Türkiye'ye ilk geldiğinde çok az içerik ile gelmişti. Disney+ ise ilk açılışta Netflix'in ilk açılışına göre çok daha fazla içerik ile geldi.

Sıra geldi fiyat konusuna. Disney+ şu anda aylık 35 TL. Tek plan seçeneği bu. Ek olarak yıllık 350 TL seçeneği de mevcut. Fakat ikisi özellik olarak tamamen aynı. Netflix ise 3 plana sahip. Fiyatları ise sırayla 38 TL, 58 TL ve 78 TL.

Disney+'ta direkt olarak destekli cihazlarda 4K izleyebiliyorsunuz. Netflix'te ise bu kalite için 78 TL'lik plana sahip olmak zorundasınız. 58 TL'lik planda kalite sınırı 1080p, 38 TL'lik planda ise 480p.

Ayrıca Disney+'ta 7 profil ve aynı anda 4 ekranda izleme özelliği var. Netflix'te ise sadece en üst 78 TL'lik planda 4 profil desteği var. Bu da yetmezmiş gibi bir de şifre paylaşımını ücretli yapacaklarmış. Tam anlamıyla saçmalık.

Bu yüzden Disney+ diyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı