Disney'in Star Wars filmleri neden bu kadar kötü?

Furkanwq

Hectopat
Daha fazla  
Disney'in Star Wars filmleri neden bu kadar kötü? Dizilerde bu kadar başarısız değiller ama filmlere bakacak olursak cidden reziller. Tüm serinin içine ettiler. Bundan sonra nasıl bir evren kuracaklar?

Aslına bakarsan 2 3 dizi dışında dizilerde berbat sebebi Kathleen Kennedy aslına bakarsan direkt suçlu Disney lucasfilmi satın aldıktan sonra eski çizgi romanları Canon'dan cıkardı (Legend oldular) ve Legend cızgı romanlar harıkaydı sırf onlardan bıle evren genısletılebılırdı bır de artık fanlar eskıyı gormek ıstıyor Kathleen Kennedy hep ileriye goturuyor yok rey skywalker falan uzun lafın kısası kolay kolay duzeltemezler ve bir SW fanı olarak cok uzuluyom

Dizilerde de bence o kadar başarılı değiller. Ha filmlerde neden bu kadar kötüler ? sorusunun cevabı ise geniş... Spinn-off filmlerde gene nispeten bir başarı elde ettiler bence. Ama özellikle ''Yeni Saga'' şeklinde tanımlayabileceğimiz üçleme, gerçekten korkunç... Ben Star Wars ile 1997'de tanışmıştım. Çocukluk dönemim prequel saga ile geçti vs. Filmlerde bence en büyük problem; Star Wars evrenini özümseyememiş yönetmen tercihleriydi... J.J Abrams zaten sinefiller tarafından geçmiş çalışmaları sebebiyle kara listede bir isimdi. Ryan Johnson ise, Star Wars felsefesi ile uzaktan yakından yolu kesişmemiş düşük profilli bir yönetmendi... Sequel saga olan 7, 8 ve 9. filmlerdeki bir diğer sıkıntı ise, eski üçlemenin taklit edilmeye çalışılıp baraşılamamasıydı. The Force Awakens'da ''A New Hope'' reprodüksiyonu denediler. Gizemli çöl gezegeninde başlayan takip serüveni ve Rey üzerinden işlenmeye çalışılan ultra absürd ''Heroes Journey'' teması... Başarısız politik mesaj ve sosyal adalet mesajları... Orijinal üçlemede de politik mesajlar vardı zira WW2 eleştirisi, Vietnam Savaşı ve Soğuk Savaş'a göndermeler mevcuttu. Ama yeni üçlemede yapılıp verilmek istenen mesajlar olmadı çünkü Star Wars'ın felsefesi ile örtüşmeyecek kavramlardı (Mor saçlı Karen ablanın kendini feda teması üzerinden gemiye dalış sahnesi)... Zaten sekizinci film hakkında konuşmaya bile gerek yok. Beşinci filmdeki çekişmeli uzay kovalamacası kompozisyonunun berbat ötesi bir taklidiydi... Snoke adındaki ne idüğü belirsiz tipin arka plandaki öyküsü izleyiciye aktarılamadan ortadan kalktı falan... Gerçekten şu yaşıma kadar izlediğim en iğrenç filmlerden olabilir... Dokuzuncu film ? düşünsenize bir Star Wars filmi vizyona giriyor ve ben sinemada izlemiyorum. Evet bu yaşandı. Daha sonrasında izlediğimde ise, Ryan Johnson'ın yaptığı garabet sekizinci filmden sonra konu o kadar karışık hale gelmişti ki çaresizlikten J.J Abrams ile mecburen bir şeyler çekmişler... Ve çaresizlikten ötürü konuyu yine yeniden Palpatine'e bağlamışlar falan... Acınası bir yapımdı. İzlerken ortasında 20 dk kadar uyuklamıştım o derece... Spinn off filmlere dönecek olursak işte burada iş bir kuple değişmekte... Rogue One kesinlikle çok iyi bir yapımdı. Özlediğim ve sevdiğim Star Wars'a dair pek çok şey ordaydı... Oyuncu tercihleriyle olsun, olay örgüsü olsun, iyi bir yapımdı. Han Solo'nun gençliğini anlatan diğer film de aslında fena değildi ortalama ayardaydı ancak o filmin en büyük sıkıntısı sekizinci filmin hemen ardından çıkmıştı ve insanlar doğal olarak gidip izlemediler. Tabi bu sorunun en büyük baş kaynağı da, filmlerde George Lucas'ın hiçbir katkısının olmaması ve Disney Ceo'su olan, adını anmaktan imtina edeceğim malum kadın... Hep hayal ederdik, acaba 6. filmden sonrasında neler oldu ? Çok eski bir oyun olan Jedi Academy oyununda bunlar o kadar güzel anlatılıyordu ki... Kyle Katarn adında muazzam bir Star Wars karakteri vardı ve bunların hepsi Disney sayesinde yok oldu gitti... Dizilerle biraz toparlar gibi oldular ama onlarda da her yaptıkları dizi güzel değil. Mandalorian ilk sezon iyiydi daha sonrasında evinden uzakta bebek yeşil fareyle uzay westerni teması açıkçası beni biraz sıktı. Andor kesinlikle başarılı bir yapımdı. Boba Fett ve Obi Wan ise otogar tostçusunun yaptığı tosttan halliceydi. Açsındır ama yemek zorundasındır o misal... Ahsoka'ya gelecek olursak TAM BİR FİYASKO. Keşke George Lucas şu serinin haklarını satmasaydı... Disney iyi olmadı... Hem de hiç iyi olmadı... 30-40 senelik dünya sinema tarihine ve popüler kültüre mal olmuş emeğini insan bu kadar kolayca elden çıkarmamalı... Star Wars benim için 6 film + Clone Wars ve Lucasarts döneminde yapılan oyunlardan ibarettir. Ha bunların haricinde de yeni yapımlardan Rogue One ve Andor başarılı yapımlar...

Seriyi severim ama azılı bir fanı da değilim. Yine de Star Wars ismini bu halde görmek üzüyor beni.

Star Wars'a herhalde ya James Cameron ya da Ridley Scott tadında birisi el atarsa düzelir. Bilim-kurgu filmlerinde devamlılığı sağlamak, ciddiyeti korumak daha zor haliyle. Bu konuda senaryosu zayıf bile olsa yönetmen belli durumlarda çok fark ediyor.

Bir diğer kült seri Alien'ı örnek vereyim. Dörtlemenin ilk 2 filmi şaheser niteliğindedir. Özellikle 2. film Aliens, çekildiği dönemi de düşünürsek tarihteki en iyi bilim-kurgu filmlerinden biridir. Ama Alien 3 ve 4. film Alien: Resurrection tam bir fiyaskodur. Ki senaryoları da kötü değildir ama öyle yanlış yönetmenler elinde kaldılar ki serinin ağırlığı da gitti.

Sonrasında gelen Aliens vs Predator filmleri genel manada aksiyon ve seri birleştirme amaçlı olduğundan çok önemli değil. Ama ilk AVP, prodüksiyon kalitesi ve aksiyon tarafında epey güzeldir. Ki arkasında ilk iki filmde çaylaklık dönemlerini yaşayan insanlar mevcut. Alien ismine hiç zarar vermeden oldukça güzel bir film çıkartmışlardı ortaya.

Daha sonrasında nasıl Prometheus ve Alien: Covenant ile seri kurtarıldıysa, hatta klasik yaratık-hayatta kalma temasından çıkıp felsefeye, insanlığın kendi arama dürtüsüne el atarak çok da hoş ve sanatsal bir film haline geldiyse Star Wars'a da aynı dokunuş lazım. Artık şu yönetmen cimriliğinden vazgeçmeleri gerekiyor. Star Wars gerek karakter gerek evreni ile Alien'a göre çooooook daha geniş bir yelpazeye sahip. Senaryo sorunu yaşamamalılar normal şartlarda. Zaten normal bir senaryo iyi bir yönetmen elinde fazla fazla yeter. Ama J.J Abrams'tan kurtulmaları şart artık. Görüldü ki olmuyor bu adamla... Kathleen Kennedy de beklenen etkiyi veremedi.

Ben Disney'de karar verici pozisyonunda olsam, neyse parası öder ve seriyi kendini kanıtlamış dev bir yönetmene emanet ederdim. Hikaye tarafında da bambaşka bir yöne giderdim. Artık eski oyunculardaki yaş farkları nedeniyle bildiğimiz ve özlediğimiz Star Wars'a dönüş imkansız gibi. Matrix 4 gibi olmasındansa yepyeni bir hikaye ve üçleme vs mantıklı. Bu yeni ekibin öğretmeni kesinlikle işi bilen birisi olmalı.

Star Wars evreninin farklı taraflarını gösteren diziler iyi oluyor.

Keşke daha fazla odaklansalar.

Seriyi severim ama azılı bir fanı da değilim. Yine de Star Wars ismini bu halde görmek üzüyor beni.

Star Wars'a herhalde ya James Cameron ya da Ridley Scott tadında birisi el atarsa düzelir. Bilim-kurgu filmlerinde devamlılığı sağlamak, ciddiyeti korumak daha zor haliyle. Bu konuda senaryosu zayıf bile olsa yönetmen belli durumlarda çok fark ediyor.

Bir diğer kült seri Alien'ı örnek vereyim. Dörtlemenin ilk 2 filmi şaheser niteliğindedir. Özellikle 2. film Aliens, çekildiği dönemi de düşünürsek tarihteki en iyi bilim-kurgu filmlerinden biridir. Ama Alien 3 ve 4. film Alien: Resurrection tam bir fiyaskodur. Ki senaryoları da kötü değildir ama öyle yanlış yönetmenler elinde kaldılar ki serinin ağırlığı da gitti.

Sonrasında gelen Aliens vs Predator filmleri genel manada aksiyon ve seri birleştirme amaçlı olduğundan çok önemli değil. Ama ilk AVP, prodüksiyon kalitesi ve aksiyon tarafında epey güzeldir. Ki arkasında ilk iki filmde çaylaklık dönemlerini yaşayan insanlar mevcut. Alien ismine hiç zarar vermeden oldukça güzel bir film çıkartmışlardı ortaya.

Daha sonrasında nasıl Prometheus ve Alien: Covenant ile seri kurtarıldıysa, hatta klasik yaratık-hayatta kalma temasından çıkıp felsefeye, insanlığın kendi arama dürtüsüne el atarak çok da hoş ve sanatsal bir film haline geldiyse Star Wars'a da aynı dokunuş lazım. Artık şu yönetmen cimriliğinden vazgeçmeleri gerekiyor. Star Wars gerek karakter gerek evreni ile Alien'a göre çooooook daha geniş bir yelpazeye sahip. Senaryo sorunu yaşamamalılar normal şartlarda. Zaten normal bir senaryo iyi bir yönetmen elinde fazla fazla yeter. Ama J.J Abrams'tan kurtulmaları şart artık. Görüldü ki olmuyor bu adamla... Kathleen Kennedy de beklenen etkiyi veremedi.

Ben Disney'de karar verici pozisyonunda olsam, neyse parası öder ve seriyi kendini kanıtlamış dev bir yönetmene emanet ederdim. Hikaye tarafında da bambaşka bir yöne giderdim. Artık eski oyunculardaki yaş farkları nedeniyle bildiğimiz ve özlediğimiz Star Wars'a dönüş imkansız gibi. Matrix 4 gibi olmasındansa yepyeni bir hikaye ve üçleme vs mantıklı. Bu yeni ekibin öğretmeni kesinlikle işi bilen birisi olmalı.
Bu noktada da bence iki olasılık seriyi kurtarır gibi geliyor... İlki elbette en imkansız olanı... George Lucas'ın bir sabah uyandığımızda tekrar Star Wars'ın telif haklarını kendi üzerine alması şeklinde 🙂. Bu tabii ki Lucas'ın yaşını da hesaba kattığımızda zor bir ihtimal ama hiç belli de olmaz. Bir sabah tak diye satan adam bir sabah şak diye de geri alabilir kim bilir ? İkinci ihtimal daha rasyonel olmakla birlikte ''The Old Republic'' döneminin kapsamlı bir şekilde işlenmesi olur. Atmosferi itibarı ile çok daha ciddi ve ağır bir dönemdir. Klasik filmlerden alışık olduğumuz o ''Uzay Westerni'' havasından uzaktadır. Lucas dönemi yapıtlarından olduğu için benim nazarımda kıymetlidir ve üstelik SW evrenindeki en karizmatik Sith Lordlarının da bulunduğu (Profil avatarımdan da anlaşılacağı üzere 🙂.) dönemdir. Malak, Revan ve hatta Nihilus'un hikayelerinin sinemada anlatılması şahane olurdu... Tabii bu noktada The Old Republic'in eski ve çok başarılı bir rol yapma oyunu olduğu detayını da unutmamak gerekir. Oyundan sinemaya aktarımlarda ciddi zorluklar olabiliyor beyaz perdede zira hatırladığım kadarıyla Blizzard bunu 2010'ların ikinci yarısında Warcraft ile denemişti ve film o kadar kötüydü ki ayazda kalmış AVM bekçisi gibi bakışa sahip olan viking adam (Aktörün adını unuttum) bile filmi kurtaramamıştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı