Çözüldü DisplayPort 1.2 1080p 165 Hz destekler mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
3.189,00 ₺

Setro

Hectopat
Daha fazla  
Monitör
ASUS TUF GAMING VG247Q1A
ASUS'un TUF Gaming VG247Q1A model monitörünü almaya karar verdim. Monitörde DisplayPort 1.2 var. DisplayPort 1.2 ile 1920x1080 165Hz alabilir miyim? Ek olarak: Anakartımda DisplayPort yok ama ekran kartımda var. DisplayPort'u ekran kartıma mı yoksa anakartamı takacağım?

Anakartım: ASUS Prime H410M-A
Ekran kartım: ASUS TUF GeForce GTX 1660 Ti EVO OC 6 GB GDDR6 192bit DX12.

Çözüm
1660657454411.png

Bu yukarıdaki HDMI versiyonları,eğer displayport kullanmak isterseniz rahatlıkla 165Hz destekler.
Olay gayet basit HDMI soketiyle çıkış yapacaksanı. Sonuçta monitörün HDMI girişi 2.0 olduktan sonra HDMI hayalleri kurmayın desteklemez, 144 Hz de kalırsınız üstü hayal olur. Şuraya bakıyorum aynı şeyler sorulmuş, yav biraz araştırın HDMI DP dönüştürücüde var, USB'den ek enerji alıyor. Yani siz HDMI girişine bağlıyorsunuz kabloyu, HDMI yanında da USB kablo çıkıntısı var onu da USB girişine takıyorsunuz sonra kablo DisplayPort girişli monitöre bağlıyorsunuz. Ben bu kabloyu araştırdım, kanımca bu da olmayacak gibi duruyor çünkü HDMI 1.4 çıkışlı eski girişli diyeyim onu 10 gpbs değerlerine çıkartmış oluyor ve adam 144 Hz görmüş oluyor. Elin gavuru çakal fırsat vermez, git Thunderbolt 4 destekli al diyor bu tarz laptoplar da pahalı oluyor ama acele etmeyin, az kaldı bu işin sonu sanırım insan gözü 500 Hz :) 350leri gördük acelesi yok, 10 sene sonra 750 Hz çıkarırlar ben 500 Hz yeter derim :)

Tamam teşekkür ederim.

Tamam onu anladım ekran kartına takamıyorsam anakarta takmam gerekecek o yüzden sordum. Yardımın için teşekkürler.

Hocam ekran kartı takılıyken anakartın HDMI portuna takarsanız görüntü gelmez ekran kartı takılı iken ekran kartına takmanız gerekir eğer anakarta takmak istiyorsanız ekran kartını çıkarıp anakarta takmanız gerekmektedir anakarta takarken de eğer işlemcinde görüntü verme özelliği yoksa vermez.

Geri
Yukarı