Diyet kilo aldırabilir mi?

enesxq

Decipat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Flutter Developer
Selam, ben 17 yaşında 69 kilodayim. Spora başlamadan önce 62 kiloydu, m şimdi diyete başladım. Niye başladım bilmiyorum. Sadece şekerli ve yağlı yiyeceklerden tamamen uzak duruyorum ama bu şekilde devam edersem kas kaybı yaşar mıyım? Çünkü kendimi çok aç hissediyorum gün içinde. Kilo verdikçe de kaslar gider mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende kilo vermeye çok çaba sarfettim kas kaybı yaşamamam için diyetisyenim bana en az her sabah 3 yumurta yememi söylerdi.

Diyet genelde kilo vermek veya mevcut kiloyu korumak için söylenir. Kilo almak istiyorsanız mevcut düzeni elbette değiştireceksiniz. Karbonhidrat, sağlık yağ ve protein ihtiyacınızı giderebiliyorsanız kas kaybı yaşamazsınız.

17 yaşında 69 kilo çok az zaten boyunu söyle ona göre bir şey söylerim bende diyetteyim çok bilgiliyim.

Selam, ben 17 yaşında 69 kilodayim. Spora başlamadan önce 62 kiloydu, m şimdi diyete başladım. Niye başladım bilmiyorum. Sadece şekerli ve yağlı yiyeceklerden tamamen uzak duruyorum ama bu şekilde devam edersem kas kaybı yaşar mıyım? Çünkü kendimi çok aç hissediyorum gün içinde. Kilo verdikçe de kaslar gider mi?
Hocam yeteri düzeyde protein ile sadece yağ kütleniz azalır onun için diyeti iyi ayarlamanız lazım. Herkese bol şans.

Bu tarz konuları anlamlandıramıyorum yanlış anlamayın ama burada verilen bilgiler ile yola çıkılmaz. Sizlere önerim diyetisyene gitmeniz ve spor ile ilgilenmek istiyorsanız ona göre program yapmanız. Yağ oranı ile ilgili en doğru bilgiyi diyetisyen verecektir.

Şeker bildiğiniz zehir. Bunun tartışması bile olmuyor herkes hemfikir. Uzak durmanız doğru karar. Ama yağdan neden uzak duruyorsunuz? İşlenmiş yağlar zararlı. Ayçiçek yağı, mısır yağı tüketmeyin ama ette, balıkta vs bulunan yağ ya da tereyağ ya da zeytinyağı gayet tüketin. Asıl uzak durmanız gereken diğer gıda grubu karbonhidratlar. Az miktarda tüketilmeli önerisi doğru fakat çoğu kişi bunu söylerken karbonhidrat grubunda olmayıp da tüketilen besinlerde de karbonhidrat olduğundan habersiz. Özellikle karbonhidrat almanıza gerek yok. Bir de şeker grubuna meyveler de giriyor. Bilginiz olsun. Fruktoz da zehirdir. Beyaz şekeri kesip meyveye yüklenmeyin.

Ketojenik diyet denilen bir olay var. Herkes bunun kilo vermek için uygulandığını söylese de esas mesele sağlıklı değerlere sahip olmak. Kilo almak isteyen de bunu deneyebilir. Çünkü kilo alacağım diye insülin direncinizi yükseltmeyin bence ya da diyabet tehlikesine sokmayın vücudu. Sağlıklı kilo alın. Karbonhidrat ile kilo almak farklı, kas yaparak kilo almak farklı. Yine diyetinize ağırlık antrenmanı ekleyin. Kilo değerine de çok takılmayın. Önerilen yağ oranını koruyarak kas geliştirmeniz daha faydalı olacaktır.

Bu tarz konuları anlamlandıramıyorum yanlış anlamayın ama burada verilen bilgiler ile yola çıkılmaz. Sizlere önerim diyetisyene gitmeniz ve spor ile ilgilenmek istiyorsanız ona göre program yapmanız. Yağ oranı ile ilgili en doğru bilgiyi diyetisyen verecektir.
Daha yeni konusunu açtık ya :) Bakalım modlar ne diyecek.

Geri
Yukarı