Dizüstü Cihazlarda Çift Ekran Kartı ve Çalışma Prensibi

memphis64

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da yazdığım gibi arkadaşlar çift ekran sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz? Bende lenovo z510'un i5'li modeli var. Görüntü bağdaştırıcısı olarak :
  • İntel HD Graphics 4600
  • Nvıdıa Geforce GT 740m bulunmakta.
Ancak bunların nasıl çalıştığı ve neden paylaşılan sistem belleğinin 1790 MB olduğunu anlayamadım. Yani çift ekran kartı sisteminin nasıl çalıştığı konusunda engin bilgi ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
O videoyu izledim ancak sormak istediğim paylaşılan sistem belleğinin 1790 mb olması. Yani İntel'in bağdaştırıcısı Nvıdıa'nın belleğini mi kullanıyor ? Bu durum ekran kartımın paylaşımlı olup olmadığı konusunun aklıma takılmasına sebep oluyor.

İşlemcinin içerisindeki grafik işlemcinin kendi belleği olmadığından sistemin belleğini kullanıyor olması lazım.

Konuyu biraz açarmısınız donanım konusunda biraz zayıfım. Bu durum ekran kartının paylaşımlı olduğunu mu söylüyor?

İşlemcinin içerisine dahili olan grafik yongasının kendine ait bir belleği yoktur, ama GT 740m grafik işlemcinizin kendine ait bir belleği vardır, bu sebepten ötürü HD 4600 sisteminizin belleğini kullanır. Orada paylaşılan sistem belleğinde gösterilen 1790 mb ise muhtemelen HD 4600 ın sistem belleğinden kullanabileceği maksimum miktardır.

Merhabalar. Ben Samet arkadaşımın laptobunu ve hesabını kullanıyorum. Dün bu konuyu açmış. Bu konuda ben onu bilgilendirdim. Boşuna konu açmış. Kusura bakmayın. Yorum yazan ve konuyla ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı