Dizel vs benzinli araba

DCi motorlar en sevdiğim tür. Talisman gibi arabalar değer görmüyor ama mükemmellerdir. Koklayarak çalışır resmen. Benzinli araba alacaksanız 1.6 turbo gibi olsun.

Dizelin sesi, yokuşlardaki torku, litre başı az yakması daha güzel. Benzinde ise yüksek hızlara çıkma özelliğii güzel. Atmosferikleri saymıyorum bu arada onlar çok hantal.

Atmosferiğin zevki ayrı. 2.0 ya da 3.0 araba kullanmak çok zevkli ama yakıt tüketimleri fazla. Ben olsam yıllık 20-30k km yol yapmıyorsam her türlü benzinli alırım. Şu an ailemde 2.0 C200 var.

Yaşadığınız yere ve en sık rotanızın mesafesine göre değişiyor. Mesela bol yokuşlu bir yerde oturuyorsanız ve iş yeriniz 2-3 kilometre uzaklıktaysa ikisi de çok yakacaktır çünkü motorun az yakması için belli bir sıcaklığa erişmesi gerekiyor.

Bence maksimum 1.6 hacimli olması şartıyla turbo benzinli en ideali. Aracın ağırlığına göre İstanbul'da ortalama 9lt/100km yakarsınız ve aracın çekişi de kuvvetli olur. SUV ise dizel alınabilir.

Şehir dışında artık benzinli motorlar da az yakıyor bence dizelin yeni motorlara karşı pek avantajı kalmadı. Egzozda yarattığı kurum ve siyah duman, arabanın yüksek sesli çalışması gibi dezavantajlar da cabası.

Edit: Amsterdam'da yaşadığınızı bilmiyordum, trafik durumuna vs hakim olmadığım için aynı aracın yakıt değerleri farklı olabilir.

Yaşadığınız yere ve en sık rotanızın mesafesine göre değişiyor. Mesela bol yokuşlu bir yerde oturuyorsanız ve iş yeriniz 2-3 kilometre uzaklıktaysa ikisi de çok yakacaktır çünkü motorun az yakması için belli bir sıcaklığa erişmesi gerekiyor.

Bence maksimum 1.6 hacimli olması şartıyla Turbo benzinli en ideali. Aracın ağırlığına göre İstanbul'da ortalama 9lt/100km yakarsınız ve aracın çekişi de kuvvetli olur. Suv ise dizel alınabilir.

Şehir dışında artık benzinli motorlar da az yakıyor bence dizelin yeni motorlara karşı pek avantajı kalmadı. Egzozda yarattığı kurum ve siyah duman, arabanın yüksek sesli çalışması gibi dezavantajlar da cabası.

Ben dizelin çıkardığı sesleri sevmiyorum zaten.

Az parayla Turbo dizel daha iyidir. Hem ekonomik olur hem de rampada bayılmaz.
Çok parayla Turbo benzin daha iyidir. Daha çok performans verir.
Atmosferik benzinli üçünün arasında en kötü seçimdir. Hem gitmez hem de Turbo dizele göre fazla yakar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendimi bildim bileli turbodizelciyim.
Ama ülkemizde dizel aracın nasıl kullanılması gerektiğini bilmeyen bir sürü kullanıcı var ne yazık ki. Son zamanlardaki Adblue ve DPF muhabbetleri vs. ve yakıt fiyatları yüzünden de artık turbo benzin motorlar daha çekici geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı