Dizi İnceleme-Tavsiye: Oz - Gerçekliğin tamamen aktarıldığı bir başyapıt

Perturbation

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Gerçeklik nedir? Nasıl aktarılır? Gri karakter nedir? Derin konulardaki başka bir bakış açısı.

Bugün sizlere 1997-2003 arasında HBO kanalından gösterimi yapılmış OZ adlı diziden bahsedeceğim. Bana göre hapishane ve suç dizilerinin arasında ilk sıraya yerleştirilebilecek bir dizi. Çoğu kişi "Prison Break" dizisini sevse de bu diziyi izlemeden o yorumu yapmamanızı öneririm. Oz dediğimiz şey aslında Amerikadaki bir hapishanenin kısaltımı. Oswald State Correctional Facility.

Dizi 22. yaşını kutlayacak fakat bu sizler için sakın ha bir önyargı oluşturmasın. Görüntü kalitesi ile dizinin kalitesi birbirine eşit değildir. İlk olarak bir önyargı cereyan edebilir fakat tabularınızı yıkın.

Dizi 6 sezon sürmüş ve her bir sezonda 8 bölüm bulunmaktadır. (4. sezon hariç, 4.sezon 16 bölüm.)

Kısaca diziyle alakalı bilgileri maddeler halinde yazacağım.
  • Her hapishanede aklınıza gelebilecek her şeyi işlemiş bir dizi. Cinayeti, gruplaşmayı, gardiyan ilişkileri, rüşvet, tecavüz, uyuşturucu vb. her bir konunun ayrı bir işlenişi bulunmakta.
  • Hapishanede belli başlı ırklara göre, hobilere göre, tercihlere göre, dini inanışa göre gruplaşmalar mevcut. Naziler, İrlandalılar, İtalyanlar, Latinler, Müslümanlar, Zenciler, motorcular, gayler başlıca gruplardır.
  • Haliyle herbir grubun içinde lider, eleman, iş bitirici gibi iş bölümlerine ayrılmışlık bulunmakta, gruplar arası ittifak ve savaşlar, hain planlar cabası.
  • Gerçeklik dışı olabilecek bir durum yok, her şey olağan, her şey içimizden bir parça.
  • Karakterler tamamen kötülük veya tamamen iyilik barındırmaz. İzleyen herkesin kendini oraya ait hissettiği bir grup ve "Ya bu adam haklı" dediğiniz kişiler bulunur.
  • Dizi ağır şiddet ve cinsellik içermektedir. Cidden bu konularda ağır, birebir yansıtan bir dizidir. Ağır diziler, kan, tecavüz, cinsellik düşüncelerinize veya gözlerinize ters düşecekse izlememeniz sizin için daha iyi olur.
  • Her öleni,öldüreni, yaşayanı, hapishaneye düşeni, ayrı bir felsefeye ve düşünceye sahip.
  • Psikolojik olarak herkese hitap etmeyen bir dizidir. Yukarıda bir diğer maddede de bahsettiğim gibi bünyesi ve zihni sağlam kişilerin izlemesi daha doğru olur.
  • Dizi ibret açısından seyirciye mesajı veren bir dizidir. Kendinizi birden hapishanenin içinde bir mahkum olarak görebilirsiniz. Hayatın acımasızlığı ve hayatın ağır yumruklarını diziyi izlerken siz de hissedeceksiniz.
  • Dizinin IMDB puanı 8.9'dur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fragmanı izleyerek ne kadar psikopat bir mekana konuk olacağınızı hissedeceksiniz.
Ben gerçeklik istiyorum diyorsanız OZ tam size göre. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

4 sene içerisinde iki kere baştan izleyip bitirdim. Öncesinde de izlemişliğim var ama düzenli bir izleyicisi olamamıştım. Her izlediğimde farklı şeyleri görmem ve farklı bir deneyim yaşamam hoşuma gidiyor. Dibine kadar dolu bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı