Dizüstü bilgisayar fanı durunca çalışmıyor

mert.erdogan

Hectopat
Laptop fanı ilk açılışta gayet güzel çalışıyor. Laptop yeterince soğuduğunda fan duruyor (Bildiğin duruyor, gram ses yok.). Yeniden ısındığında (oyuna vs. giriyorum) ise fan yeniden devreye girmiyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda veya uyku moduna alıp açtığımda fanlar çalışmaya başlıyor ve aynı şekilde soğuduğunda duruyor. Pil ayarlarını, işlemci etkin, edilgen soğutma ayarını vesaire her şeyi kurcaladım ama bir çözüm bulamadım. Bu sorun yüzünden servise gönderdim ve fanı temizleyip yolladılar. Aynı sorun yeniden başladı. Laptopu zeminden yüksekte laptop standında kullanıyorum ve temizliğine dikkat ediyorum. Bu sorun gerçekten canımı sıkmaya başladı. Fan temizliğinden olduğunu düşünmüyorum. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
Laptopun hala garantisi devam ediyor.

Laptop fanı ilk açılışta gayet güzel çalışıyor. Laptop yeterince soğuduğunda fan duruyor (bildiğin duruyor, gram ses yok.). Yeniden ısındığında (oyuna vs. giriyorum) ise fan yeniden devreye girmiyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda veya uyku moduna alıp açtığımda fanlar çalışmaya başlıyor ve aynı şekilde soğuduğunda duruyor. Pil ayarlarını, işlemci etkin, edilgen soğutma ayarını vesaire her şeyi kurcaladım ama bir çözüm bulamadım. Bu sorun yüzünden servise gönderdim ve fanı temizleyip yolladılar. Aynı sorun yeniden başladı. Laptopu zeminden yüksekte laptop standında kullanıyorum ve temizliğine dikkat ediyorum. Bu sorun gerçekten canımı sıkmaya başladı. Fan temizliğinden olduğunu düşünmüyorum. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
Laptopun hala garantisi devam ediyor.

Garantisi duruyorsa hiç bekleme gönder yakarsan anlamı kalmaz benden söylemesi.
Çözüm için bir fikrim yok üzgünüm.

Fanın belirli bir yük altında ( işlem ve sıcaklık ) devreye otomatik olarak girmesi gerekir. Girmediği zaman fan kaynaklı bir sorun var ise cihaz ısıya bağlı performans düşürür. (Drop) Hâla kullanılmaya devam eder ise sıcaklık yüzünden cihaz kendini kapatır. Tekrar servis görmesinde fayda var. Güç ayarlarında fişte etkin olacak pilde edilgen olacak. Kaydedip çıkmayı unutmayın!

Garantisi duruyorsa hiç bekleme gönder yakarsan anlamı kalmaz benden söylemesi.
Çözüm için bir fikrim yok üzgünüm.
Üniversite uzaktan eğitim, geri kalmamak için göndermemiştim ama artık dayanılmaz oldu. Photoshop, office 365, oyunlar falan bir sürü program var. Laptop geldiğinde formatlanır. Yedekleyebileceğim bir yöntem var mı ? D diskine atıp bu diski biçimlendirmemelerini istesem yeterli olur mu acaba ?
Fanın belirli bir yük altında ( işlem ve sıcaklık ) devreye otomatik olarak girmesi gerekir. Girmediği zaman fan kaynaklı bir sorun var ise cihaz ısıya bağlı performans düşürür. (Drop) Hâla kullanılmaya devam eder ise sıcaklık yüzünden cihaz kendini kapatır. Tekrar servis görmesinde fayda var. Güç ayarlarında fişte etkin olacak pilde edilgen olacak. Kaydedip çıkmayı unutmayın!
Fan durunca zaten 50 derece falan oluyor. Oyuna vesaire girerken uykuya alıp açıyorum, fan çalışıyor ve öyle giriyorum. Dediğiniz gibi güç ayarları o şekilde. Fanla anakart bağlantısında, şemasında bir sorun var gibi geliyor çünkü çok değişik ve aradığımda örneğini bulamadığım bir problem.

Hocam çözüm buldunuz mu?
Maalesef hocam. Sorunu not olarak bir kağıda yazıp laptop kutusuna koyup servise gönderdim. Servisteki çalışan beni aradı, detaylı olarak anlatmama rağmen inatla laptop fanının otomatik çalışıp durduğunu anlattı. Anlattığım bilgilerden bu kadar basit bir çıkarım yapması beni çok şaşırttı :D İşlemci 70° oluyor ama fan devreye girmiyor dememe rağmen ısrarla aynı şeyleri söyledi. Bilmiyorum ne olacak şu anlık kendi bulduğum çözümle devam ediyorum.

Maalesef hocam. Sorunu not olarak bir kağıda yazıp laptop kutusuna koyup servise gönderdim. Servisteki çalışan beni aradı, detaylı olarak anlatmama rağmen inatla laptop fanının otomatik çalışıp durduğunu anlattı. Anlattığım bilgilerden bu kadar basit bir çıkarım yapması beni çok şaşırttı :D işlemci 70° oluyor ama fan devreye girmiyor dememe rağmen ısrarla aynı şeyleri söyledi. Bilmiyorum ne olacak şu anlık kendi bulduğum çözümle devam ediyorum.

Her zaman mı yaşıyorsunuz yoksa arada sırada mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı