Dizüstü bilgisayar için soğutucu gerekli mi?

• Konuyu başlatan AT7
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 1B

Soğutucu

• Şart

• Boş

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

AT7

Kilopat
Makaleler
6
Evet arkadaşlar, artan hava sıcaklıkları ile dizüstü bilgisayarımın fanı son zamanlarda hızlı çalışmaya ve sıcaklığı artmaya başladı. Şöyle genel bir araştırma yaptım ve geçen seneden niyetli olduğum soğutucu mevzusunu tekrar gündeme getirdim. Burada size sorum soğutucu gerekli midir? Alırsam ne kadar bir sıcaklık düşüşü yaşatır? Soğutucu tavsiyelerinizi bekliyorum.

Evet arkadaşlar, artan hava sıcaklıkları ile dizüstü bilgisayarımın fanı son zamanlarda hızlı çalışmaya ve sıcaklığı artmaya başladı. Şöyle genel bir araştırma yaptım ve geçen seneden niyetli olduğum soğutucu mevzusunu tekrar gündeme getirdim. Burada size sorum soğutucu gerekli midir? Alırsam ne kadar bir sıcaklık düşüşü yaşatır? Soğutucu tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eğer kaliteli bir soğutucu alırsanız 60 dereceden 45'e falan düşersiniz ben bir aralar kulanıyordum laptopum bozulduğu için birine verdim ama iyi fayda ediyor.

Soğutucuyu 5-10 derece düşsün diye alırsanız hayal kırıklığı yaşarsınız fakat alayım cihaz rahat hava alsın bir nebze rahatlasın dersiniz kesinlikle alınmalı diye düşünüyorum.

Gözle görülür bir fark yaratmıyor gereksiz bence. Onun yerine kaliteli macun alsanız daha iyi olur. Bir de oyun oynarken laptopun altını hafif kaldırın yeter.

Dostlar sistem 2 senelik bu macun bakım işleri kaç senede yapılmalı? Belli bir süresi bulunmakta mı?

Kullandığın cihaza bağlı. Kasanın alt kısmında havalandırma ızgaraları varsa soğutucu kullanmak faydalı. Bacak/göbek üstünde, kanepe/yatak gibi yumuşak yüzeylerde kullanacaksan altında soğutucu olması çok gerekli çünkü bu yüzeylerde o hava çekilen ızgaraları da büyük oranda kapatıyorsun.

Laptop altı soğutmanın yanında bir de tahliye çıkışlarına takılan egzoz tipi bir soğutucu var, o da faydalı oluyor.

Fan almadan önce bakım yapmanızı öneririm. Sonra ise laptopun arka kısmını orta kalınlıkta bir kitapla yükseltip yük altındaki sıcaklığını tekrar kontrol edin. Ben bakım yapmadan sadece kitap kullanarak sıcaklığını yeteri kadar düşürdüm. Belki laptopumun tasarımıyla ilgilidir, sizinkinde aynı sonucu vermez bilmiyorum. Hala değişiklik olmaz ise arkadaşların verdiği yanıtları göz önüne alarak kararınızı verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı