Dizüstü bilgisayar kullanımı nasıl olmalı?

Xesh

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık olarak 4-5 senedir masaüstü kullanıyorum fakat üniversiteye geçtim bu nedenle ihtiyacım olduğundan dolayı HP Victus16-S0022NT modelini aldım. Bugün geldi kurulumunu yapıp sürücüleri güncelleştirdim. Geriye kalan şey ise bu arkadaşı nasıl kullanacağım oldu. Forumlara baktım fakat hiçbiri içimi rahatlatmadı sürekli bir bilgi karışıklılığı vardı. Oyun oynarken prizde mi kullanmalıyım günlük kullanımımda elimden geldiğince prizde mi yoksa bataryada mı kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Ayarlarını nasıl yapsam en güzel şekilde kullanabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık olarak 4-5 senedir masaüstü kullanıyorum fakat üniversiteye geçtim bu nedenle ihtiyacım olduğundan dolayı HP Victus16-S0022NT modelini aldım. Bugün geldi kurulumunu yapıp sürücüleri güncelleştirdim. Geriye kalan şey ise bu arkadaşı nasıl kullanacağım oldu. Forumlara baktım fakat hiçbiri içimi rahatlatmadı sürekli bir bilgi karışıklılığı vardı. Oyun oynarken prizde mi kullanmalıyım günlük kullanımımda elimden geldiğince prizde mi yoksa bataryada mı kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Ayarlarını nasıl yapsam en güzel şekilde kullanabilirim? Şimdiden teşekkürler.
Oyun oynarken tam performans için prize takın ayrıca kapatırken eğer 5-6 saat veya daha fazla açmayacaksanız kapatırken shift e basılı tutup işlemciyle birlikte bilgisayarı kapatabilirsiniz

Bilgisayarı güce bağlı kullanırken şarj limitörünü açın. Hâlihazırda HP'nin uygulamasında öyle bir seçenek vardır diye düşünüyorum.

Bir de güncellemediyseniz BIOS'u güncelleyin.

- Gaming laptoplar pildeyken oyun oynatmaz, cok buyuk oranda gucu kesiliyor. Oyun icin prizde olacaksin.
- Mumkun oldugu kadar prizde kullan basit islerin olsa bile. Ama pili arada sirada kullan. İhtiyacin yoksa bile 2-3 haftada bir prizden cikar bataryayi bosalt ve doldur. (zaten disarida pilde kullanacaksan bunu yapmana gerek yok.)
- Bataryalar dusuk ve yuksek voltaji sevmezler. Her iki sinirda da olmamaya calismalisin. %20-25'in altina dusmesin, %80 -85'i de gecmesin şarj olurken. Bu seviyeleri ayarlamak icin firmalarin guc uygulamalari var, HP de de vardir herhalde.
- Son olarak sicaklik yuzunden undervolta ihtiyac duyabilirsin. Victus da sicakliklar nasıl bilmiyorum ama Gaming laptoplarda genelde yapilan bir islemdir. Ufaktan arastirsan iyi olur nedir nasıl yapilir? İlerleyen zamanlarda yapabillirsin. Ama bazi firmalar engelleyebiliyorlar undervoltu. Mesela kullandigim Dell laptop, sonradan getirdikleri BIOS guncellemesiyle undervolt yapilmiyor. Eski BIOS'umu guncellemiyorum bu yuzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı